Od wczoraj (04.07.2023) na półwyspie Reykjanes zarejestrowano ponad 2200 trzęsień ziemi. System wulkaniczny Fagradalsfjall dostał pomarańczowy alert ostrzegawczy. Mieszkańcy półwyspu oraz stolicy odczuwają wstrząsy powodowane…
27 lipca rozpoczęła się powódź glacjalna (jökulhlaup) spływająca z lodowca Mýrdalsjökull, który pokrywa jeden z najpotężniejszych wulkanów Islandii, Katlę. Jest to największy jökulhlaup od 1918…
Jak powstała Islandia - wyspa położona w północnej części Oceanu Atlantyckiego pomiędzy Europą a Ameryką? Jej powierzchnia wynosi 103 tys. km² i jest jednym z…
Trzydzieści ciekawostek o geologii Islandii w formie quizu, który przygotowałam specjalnie dla Ciebie! Serdecznie zapraszam Cię do zabawy i zapewniam, że Twoje odpowiedzi są anonimowe…
Z racji wyjątkowego położenia Islandii na granicy dwóch płyt tektonicznych – eurazjatyckiej i północnoamerykańskiej – a także plamie gorąca, która doprowadziła do jej powstania, wyspa…
W 2011 roku podjęłam studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska i uzyskałam tytuł magistra w dziedzinie nauk przyrodniczych.…
Jedną z największych atrakcji zachodniej części półwyspu Reykjanes jest tak zwany most międzykontynentalny, który ma łączyć oddalone od siebie w tym miejscu o raptem kilkanaście metrów,…
Sign in to your account