Czy dojdzie do kolejnej erupcji wulkanicznej na półwyspie Reykjanes?

W oczekiwaniu na nową erupcję w systemie wulkanicznym Fagradalsfjall (lipiec 2023)

przez geoislandia

Od wczoraj (04.07.2023) na półwyspie Reykjanes zarejestrowano ponad 2200 trzęsień ziemi. System wulkaniczny Fagradalsfjall dostał pomarańczowy alert ostrzegawczy. Mieszkańcy półwyspu oraz stolicy odczuwają wstrząsy powodowane przemieszczaniem się magmy, która znajduje się coraz bliżej powierzchni ziemi. Kiedy dojdzie do erupcji?

Erupcje na Reykjanes

Po kilkuset latach spokoju na półwyspie Reykjanes w 2021 roku doszło do erupcji szczelinowej w systemie wulkanicznym Fagradalsfjall. Trwała ona pół roku i została nazwana erupcją turystyczną, ponieważ zarówno jej usytuowanie, jak i łagodny przebieg, dały możliwość stosunkowo łatwego i bezpiecznego jej odwiedzenia. Po prawie roku od końca erupcji, w sierpniu 2022 roku, doszło do kolejnej, również w tym samym systemie wulkanicznym. Otworzyła się nowa szczelina erupcyjna, jednak kawałek dalej od pierwszej. Obecnie, czyli z początkiem lipca 2023 znów zaczęło się mocniej trząść na półwyspie Reykjanes. Od 4 lipca rozpoczął się nowy i silniej odczuwany przez mieszkańców półwyspu i stolicy rój trzęsień ziemi. Magma znów podpływa do powierzchni ziemi w systemie Fagradalsfjall.

Kiedy znów dojdzie do erupcji na półwyspie Reykjanes? Może w ciągu najbliższych godzin, dni, tygodni, ale magma równie dobrze tuż przed przełamaniem skorupy ziemskiej może się skonsolidować i do tej erupcji ostatecznie może nie dojść. Mam jednak wrażenie, że jest to mało prawdopodobne i będzie to trzeci rok z rzędu z erupcją na Reykjanes – na co tak naprawdę bardzo liczę! Co więcej, naukowcy zarejestrowali podwyższenie powierzchni terenu nie tylko w systemie Fagradalsfjall, ale na całym półwyspie Reykjanes – czy to oznacza, że magmy jest zdecydowanie więcej niż ostatnio?

Przegląd wiadomości

 Na mapie ostrzegawczej Islandzkiej Agencji Meteorologicznej kod koloru lotniczego dla systemu wulkanicznego Fagradalsfjall został oznaczony kolorem pomarańczowym. Oznacza on, że wulkan (system wulkaniczny) wykazuje wzmożony niepokój i istnieje zwiększone prawdopodobieństwo jego erupcji (lub dana erupcja trwa z brakiem bądź niewielką emisją popiołów).

Od wczoraj zliczono ponad 2200 wstrząsów. Największy o sile 4.8 w skali Richtera miał miejsce dziś (5 lipca) o godzinie 08:21, 1.5 km na zachód-południowy-zachód od góry Keilir.

Środa
05.07.2023
08:21:35 63.935 -22.199 3.9 km 4.8 99.0 1.5 km WSW od Keilir

Trzęsienia ziemi są płytkie, najczęściej do kilku kilometrów w głąb ziemi, 2-6 km i wiadomym jest, że są one spowodowane ruchem magmy. Znajduje się ona bardzo blisko powierzchni terenu.

Trzęsienia ziemi związane z aktywnością systemu wulkanicznego Fagradalsfjall odczuwane są nie tylko na półwyspie Reykjanes i stolicy kraju, ale także w Borgarnes i zachodniej części kraju. Do tej pory nie było żadnych uszkodzeń. Epicentra trzęsień ziemi znajdują się pomiędzy górą Keilir a pasmem Fagradalsfjall, a wszędzie na Reykjanes może dojść do osypywania się skał z gór, dlatego należy szczególnie uważać, jadąc samochodem.

Na poniższej mapie (na podstawie mapy map.is) zaznaczyłam miejsce przemieszczającej się magmy.

Turyści dalej zwiedzają obszar ostatnich dwóch erupcji wulkanicznych w systemie Fagradalsfjall i większość z nich do tej pory była nieświadoma z istniejącego zagrożenia. Wydaje się, że większość z nich nie jest przejęta trzęsieniami ziemi.

Epicentra i siłę trzęsień ziemi można obserwować min. na tej stronie: https://skjalftalisa.vedur.is/#/page/map

Do podobnej aktywności sejsmicznej doszło na kilka dni przed rozpoczęciem erupcji wulkanicznej w 2022 roku.

Wiadomość SMS od islandzkiej policji, którą dostałam rano 6 lipca:

Źródła:

  • https://www.ruv.is/frettir/innlent/2023-07-05-ovissustigi-lyst-yfir-vegna-jardskjalftahrinu-gos-mogulegt-innan-farra-daga-386976
  • https://www.ruv.is/frettir/innlent/2023-07-05-sumir-heldu-afram-gongu-sinni-ad-fagradalsfjalli-thratt-fyrir-haettu-a-eldgosi-387025

2 komentarze

Maksymilian 05/07/2023 - 22:10

Mam nadzieję że w tym roku uda mi się zobaczyć erupcję. Czekam niecierpliwie obserwując mapy 😄 Pozdrawiam!

Odpowiedz
geoislandia 06/07/2023 - 11:13

Uda się! 💪 Czekamy niecierpliwie! 😁❤️

Odpowiedz

Zostaw komentarz