Most międzykontynentalny na Islandii

geoislandia
geoislandia 3 min. czytania

Jedną z największych atrakcji zachodniej części półwyspu Reykjanes jest tak zwany most międzykontynentalny, który ma łączyć oddalone od siebie w tym miejscu o raptem kilkanaście metrów, dwie płyty tektoniczne – północnoamerykańską i eurazjatycką. Czy faktycznie zaledwie piętnastometrowy most łączy ze sobą dwa kontynenty? A może to tylko marketingowe hasło mające przyciągnąć uwagę naiwnych turystów?

Most międzykontynentalny na Islandii

Most międzykontynentalny na Islandii nazywa się Midlina (po islandzku: Miðlina).

Faktem jest, że południowo-zachodnia część półwyspu Reykjanes jest miejscem, gdzie na powierzchnię ziemi z głębin oceanu wyłania się Grzbiet Śródatlantycki, który wyznacza rozbieżną granicę dwóch płyt tektonicznych. Jednak granica ta jest bardzo złożonym kompleksem pęknięć, szczelin i uskoków, które podzielone są na wiele mniejszych segmentów, powodując, że jej budowa jest bardzo skomplikowana. Patrząc na powierzchnię terenu, gdzie znajduje się most Miðlína, dostrzegamy ich całe mnóstwo. Są to przede wszystkim tektoniczne pęknięcia napięciowe oraz uskoki normalne i wszystkie składają się na północno-zachodnią krawędź rowu tektonicznego.

Most międzykontynentalny Midlina został postawiony na jednym z takich pęknięć, ale tak naprawdę mógłby on łączyć dowolne w obrębie rowu. Jednak faktycznie połączył on jedne z najokazalszych ścian pęknięcia, które dodatkowo znajduje się w łatwo osiągalnym miejscu dla turystów. Zatem tak zwany most między kontynentami Miðlína jest tylko symbolem rozbieżnego ruchu płyt tektonicznych i nie można nim przejść z Europy do Ameryki, tak jak nawet sugeruje to tablica informacyjna zainstalowana na moście.

Pewnie niektórym nasuwa się pytanie – Gdzie jest ta granica płyt kontynentalnych? Południowo-wschodnia krawędź rowu tektonicznego (czyli fragmentu Grzbietu Reykjanes, który jest częścią Grzbietu Śródatlantyckiego, który w tej części półwyspu Reykjanes wyłania się z oceanu) znajduje się około 400 metrów na południe od znanych klifów Valahnúkar. Zatem jeżeli miałoby się postawić most na krawędziach rowu, to musiałby on mierzyć około 6 km.

Fotorelacja

Dojazd i mapa

Most międzykontynentalny Midlina znajduje się nieopodal drogi nr 425 (Nesvegur). Należy zaparkować na wyznaczonym parkingu, a następnie przejść do mostu około 200 m. Dojazd z Reykjavíku zajmuje około 55 min, a z pobliskiego lotniska międzynarodowego w Keflaíku 20 min.

Udostępnij ten artykuł
Przez geoislandia
Śledź:
Mam na imię Demi i jestem absolwentką wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie oraz kursu wulkanologicznego Uniwersytetu Islandzkiego. Moją wielką pasją jest geologia Islandii, a także podróżowanie po tym kraju, w którym na stałe mieszkam od 2016 roku.
Zostaw komentarz