Zatoka Kálfshamarsvík

geoislandia
geoislandia 2 min. czytania

Najsłynniejszym miejscem na podziwianie słupów bazaltowych jest czarna plaża Reynisfjara, która znajduje się na południu Islandii. Jednak tak naprawdę w wielu innych miejscach można te wyjątkowe obiekty geologiczne podziwiać. Moim zdaniem najpiękniejsze na Islandii słupy bazaltowe są te w zatoce Kálfshamarsvík na północy kraju. Zobacz, jak one wyglądają oraz jak do nich dotrzeć.

Zatoka Kalfshamarsvik

Po objechaniu półwyspu Vatnsnes, który był naszym pierwszym podczas pokonywania Drogi Arktycznego Wybrzeża, przyszła pora na kolejny, czyli półwysep Skagi. Zdecydowanie najciekawszym i najpiękniejszym miejscem na nim jest właśnie zatoka Kalfshamarsvik, w której występują w najróżniejszym ułożeniu słupy bazaltowe. Jest to miejsce na minimum 20 min, choć my spędziliśmy tam ostatnio nieco ponad dwie godziny – akurat trafiła nam się piękna pogoda, dlatego też zrobiliśmy sobie tam przerwę na zjedzenie suchego prowiantu.

Kalfshamarsvik to też nazwa starej wioski rybackiej, która się tutaj kiedyś znajdowała. Dziś spacerując do zatoki można jedynie zauważyć jakieś niewielkie jej pozostałości i małe tablice informacyjne, które o niej przypominają. Ponadto w Kalfshamarsvik znajduje się również wysoka latarnia morska, która nadaje jeszcze większego charakteru tego miejsca.

Dojazd i mapa

Zatoka Kalfshamarsvik znajduje się na półwyspie Skagi nieopodal drogi nr 745, która jest mocno żwirowa. Miejskim samochodem jest ona do pokonania podczas letnich warunków, ale trzeba jechać bardzo ostrożnie. Do najbliższej większej miejscowości  – Blönduós – jest ok. 40 km.

 

Udostępnij ten artykuł
Przez geoislandia
Śledź:
Mam na imię Demi i jestem absolwentką wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie oraz kursu wulkanologicznego Uniwersytetu Islandzkiego. Moją wielką pasją jest geologia Islandii, a także podróżowanie po tym kraju, w którym na stałe mieszkam od 2016 roku.
Zostaw komentarz