Ytri Tunga – plaża z fokami

Atrakcja półwyspu Snæfellsnes

przez geoislandia

Jest kilka miejsc na Islandii, gdzie można wybrać się na obserwację fok. Jednym z nich jest popularna plaża Ytri Tunga na Półwysepie Snæfellsnes w zachodniej części Islandii. Szanse na zobaczenie fok, są duże, a główny sezon na nie trwa od czerwca do lipca – krótko, ale w innych miesiącach też czasem można je wypatrzeć. Ytri Tunga to często pierwszy przystanek podczas zwiedzania tego półwyspu.

Na Półwyspie Snæfellsnes byliśmy kilka razy, ale to właśnie w tym roku po raz pierwszy pojechaliśmy tam razem z naszym synkiem. Pierwszym przystankiem, który zrobiliśmy, był właśnie ten na plaży Ytri Tunga, gdzie występują foki. Znajduje się ona w południowej części Półwyspu Snæfellsnes i z Reykjavíku jedzie się do niej około dwóch godzin.

Plaża Ytri Tunga jest wyjątkowa, ponieważ w przeciwieństwie do zdecydowanej większości plaż na Islandii, jest ona z jasnym, żółtym piaskiem. Islandia słynie z czarnych plaż, a te powszechnie nam znane, są w tym kraju wyjątkowe. Miła odmiana. Bardzo lubię się tu zatrzymywać, a ostatnio mieliśmy dużo szczęścia, ponieważ faktycznie udało nam się zobaczyć mnóstwo fok!

Foki można zaobserwować na wystających z wody skałach, na których w dosyć dużych grupach sobie leżą. Są one stosunkowo blisko, a więc nie powinno być problemu z ich dostrzeżeniem. Jednak zawsze dobrze jest mieć przy sobie lornetki (koniecznie weź je ze sobą w podróż do Islandii!). Najlepiej oglądać je podczas odpływu oraz wtedy, kiedy pogoda jest ładna, ale zimna.

Na Ytri Tunga występują dwa gatunki fok: foka pospolita (harbour seal) oraz foka szara (grey seal), ale sporadycznie można zobaczyć tu cztery inne gatunki fok.

Przed wejściem na plażę stoją tablice informacyjne na temat fok, które występują na Islandii, a także tego, jak zachowywać się podczas ich obserwacji:

  1. Należy obserwować foki z odległości minimum 50 m, a jeżeli są młode, to 100 m.
  2. Jeżeli foka wydaje dźwięk, porusza się lub jest zaniepokojona, należy się oddalić.
  3. Samice często opuszczają swoje młode, kiedy wypływają na polowanie. Prosi się o niepodchodzenie do młodych, aby samica mogła wrócić do młodych.
  4. Nie wolno stawiać się między foką a morzem – foki dla swojego bezpieczeństwa muszą mieć łatwy do niego dostęp.
  5. Należy zbliżać się do fok powoli oraz cicho.
  6. Nie śmiecić.
  7. Unikać zbliżania się do fok w dużej grupie ludzi.
  8. Psy trzymać na smyczy.

Teren Ytri Tungi jest prywatny i prosi się, aby odwiedzający poruszali się po nim z szacunkiem do dzikiej przyrody.

Foki dla Islandczyków stanowiły niegdyś pożywienie, wykorzystywano ich wodoodporne skóry, a także zabijano je dla rozrywki. Dziś się je szanuje i z zachwytem podziwia.

Mapa

Zostaw komentarz