Wynajem samochodów na Islandii – garść praktycznych informacji

geoislandia
geoislandia 11 min. czytania

Rozważasz wynajem samochodu na Islandii? To bardzo dobrze, ponieważ jest to najlepszy sposób na zwiedzanie tego kraju! Inne możliwości podróżowania po wyspie istnieją, ale są one dosyć ograniczone, dlatego my zawsze polecamy wynajem samochodu. Jeżeli ty również zdecydujesz się wsiąść za kierownicę na Islandii, to koniecznie przeczytaj nasz poradnik, w którym znajdziesz wiele praktycznych wskazówek na temat wypożyczania samochodów oraz warunków drogowych na Islandii.

Informacje wstępne

Zdecydowałeś się na wynajęcie samochodu na Islandii, ale zanim do niego wsiądziesz i rozpoczniesz jedną z najpiękniejszych przygód w swoim życiu, sprawdź poniższe informacyjne strony internetowe:

 • road.is – strona internetowa, na której sprawdzisz warunki drogowe i pogodowe na Islandii. Zawsze sprawdzaj tę stronę przed podróżą, ponieważ zarówno stan dróg, jak i pogoda mogą zmienić się na Islandii w mgnieniu oka.
 • en.vedur.is – oficjalna strona Islandzkiego Biura Meteorologicznego, na której nie tylko sprawdzisz prognozę pogody, ale również prognozę na zorze polarne.
 • safetravel.is – strona prowadzona przez ICE-SAR, gdzie warto zarejestrować swój plan podróży (szczególnie jeżeli zamierza się podróżować w trudniejszych warunkach).
 • mapa stacji paliw na Islandii (bensínstöð).
 • mapa z zakładami wulkanizacyjnymi (dekkjaverkstæði)

A także zapoznaj się z podstawowymi przepisami drogowymi na Islandii:

 • Ograniczenia prędkości:
  50 km/h – ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym;
  80 km/h – ograniczenie prędkości poza terenem zabudowanym na drogach o nawierzchni żwirowej;
  90 km/h – na drogach o nawierzchniach bitumicznej poza terenami zabudowanymi.
 • Na Islandii obowiązuje ruch prawostronny.
 • Z racji warunków pogodowych należy używać świateł mijania przez cały rok.
 • W okresie zimowym nie wolno jeździć na oponach letnich (wypożyczalnie są zobligowane odgórnie do wynajmowania samochodów z oponami zimowymi w okresie zimowym).
 • Wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy (również kobiety w ciąży).
 • Należy zapoznać się również z islandzkimi znakami drogowymi, a przede wszystkim z „malbik endar”, który informuje, że droga utwardzona zmienia się w żwirową, a także „einbreið brú”, co oznacza, że zbliżamy się do mostu z jednym pasem ruchu.

Jaki wybrać samochód – 2WD czy 4WD?

Przezło to jedno z najczęstszych pytań, które słyszałam, kiedy pracowałam w wypożyczalni samochodów na Islandii. Odpowiedź jest następująca: to zależy, od twojego planu podróży – gdzie i kiedy zamierzasz podróżować po wyspie.

 • Jeżeli planujesz tzw. Ring Road (objechać wyspę dookoła drogą nr 1) albo Golden Circle (Park Narodowy þingvellir, gejzer i wodospad Gullfoss), czy Półwysep Snæfellsnes  czyli zamierzasz poruszać się głównie po utwardzonych drogach – to zwykłe małe auto, jak najbardziej wystarczy. Oczywiście pod warunkiem, że będzie to lato, kiedy warunki drogowe sprzyjają małym samochodom.
 • Jeżeli planujesz podróżować po Islandii zimą, to zdecydowanie polecam wynajem samochodu z napędem na cztery koła.
 • Natomiast obowiązkowe jest wypożyczenie auta z napędem na cztery koła, jeżeli planuje się jeżdżenie górskimi drogami, w głębi kraju (tzw. F-roads*).
*F-roads są to górskie drogi (highland roads) przejezdne tylko latem (najczęściej są one otwarte od czerwca do września), których przemierzanie jest często bardzo wymagające i trudne. Po tych drogach można jeździć tylko samochodami z napędem na cztery koła, często bardzo dużymi i zmodyfikowanymi pod islandzkie warunki samochodami terenowymi.

Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie?

Z doświadczenia wiem, że warto wykupić przynajmniej Gravel Protection i Sand and Ash Protection, ale również polecam Tire Protection, ponieważ właśnie te ubezpieczenia najczęściej ratują portfele turystów. Nawet małe uszkodzenie samochodu może spowodować, że wydasz fortunę na naprawę. Należy pamiętać, że Islandia to wyspa wulkaniczna, pełna kamieni, pyłu, piachu i żwirowych dróg, więc bardzo łatwo tu o uszkodzenia samochodu. Podróżując nawet najlepszymi szosami, często nie jesteśmy w stanie uniknąć odprysków czy zarysowań spowodowanych przez uderzające o auto drobne kamienie. Zanim wypożyczysz samochód, porozmawiaj z pracownikiem wypożyczalni samochodów na temat ubezpieczeń. Upewnij się, jakie masz zagwarantowane ubezpieczenia, a także dowiedz się szczegółowych informacji na temat tych dodatkowych – co one obejmują, w jakich przypadkach się sprawdzają i ile kosztują. Warto również zapytać, jakie uszkodzenia nie będą objęte ubezpieczeniem (np. nabyte przez przekraczanie rzek).

Dostępność pomocy drogowej i serwisu samochodowego

Niestety z pomocą drogową i serwisem samochodowym na Islandii nie ma tak komfortowo, jak w innych krajach, dlatego zalecam szczególną ostrożność podczas długich dystansów i zapuszczania się w odludne tereny (czyli mam tu na myśli cała Islandię :P). Jeżeli przebijesz oponę w samochodzie, to musisz liczyć się z tym, że twój plan podróży ulegnie zmianie, ponieważ prawdopodobnie nie tak łatwo i szybko znajdziesz serwis samochodowy. Jeżeli będziesz potrzebować lawety, to również musisz liczyć się z tym, że cały dzień upłynie, zanim otrzymasz pomoc. Odległości między terenami zamieszkanymi i warunki drogowe mówią same za siebie. Pamiętaj, aby zawsze być w kontakcie ze swoją wypożyczalnią. Agent najszybciej pomoże ci rozwiązać twój problem. Możesz również prosić o pomoc mieszkańców okolicznych wiosek czy innych kierowców. Nie bój się pytać – Islandczycy na pewno będą chętni ci pomóc.

Jeszcze więcej informacji i wskazówek dla kierowców

 • Pamiętaj, że warunki drogowe na Islandii są inne niż w Polsce – trudniejsze. Wiąże się to przede wszystkim z wulkanicznym charakterem wyspy (kamienie, popioły i piaski na drogach) oraz ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi.
 • Bardzo często mamy tutaj do czynienia z silnymi podmuchami wiatru (nieraz o huraganowej sile), ulewnymi deszczami i pojawiającą się mgłą, co może powodować trudności z utrzymaniem kontroli nad pojazdem.
 • Porywisty wiatr może również spowodować wyrwanie drzwi z zawiasów, dlatego, kiedy je otwierasz, trzymaj je mocno obiema rękami.
 • Lód na drodze może być niewidoczny, a śnieg może pojawić się nieoczekiwanie, dlatego sprawdzaj stan dróg na road.is, skąd dowiesz się również o przejezdności dróg.
 • Na drogach żwirowych (gravel roads) należy zwolnić, ponieważ zewnętrzna część samochodu bardzo łatwo może zostać zniszczona przez uderzające o nią kamienie. Zresztą na drogach utwardzonych również często pojawiają się drobne kamienie, które przy nieostrożnej jeździe potrafią wybić przednią szybę samochodu.
 • Na Islandii istnieje bardzo wiele dróg nieutwardzonych, żwirowych, szutrowych, które często są bardzo wąskie. To właśnie na nich najczęściej zdarzają się wypadki.
 • Staraj się parkować z dala od innych samochodów, ponieważ wiele zniszczeń jest spowodowanych przez innych kierowców (nieostrożne otwieranie drzwi).
 • Uwaga na owce! Jeżeli zobaczysz przed sobą kroczące owce, zwolnij! Potrafią one nagle wybiec na środek ulicy.
 • Diesel i benzyna na Islandii są tak samo popularne. Przed tankowaniem należy się upewnić, która pompa jest do czego, ponieważ dosyć często zdarza się, że turyści tankują złe paliwo, a wtedy pojawia się bardzo kosztowny problem.
 • Przed wyruszeniem w drogę sprawdź mapę stacji paliw oraz serwisów samochodowych. Miej świadomość, że popołudniem/wieczorem/nocą, bardzo ciężko tutaj o zorganizowanie pomocy.
 • Nie rozpędzaj się! Nie dość, że takim zachowaniem sprawiasz zagrożenie, to dodatkowo porywcza jazda może cię słono kosztować. Jeżeli złapie cię fotoradar, twoja wypożyczalnia cię o tym poinformuje i prawdopodobnie ściągnie od ciebie dodatkową opłatę za tę usługę. Policję również często się mija w podróży (która czasami przemieszcza się nieoznakowanymi pojazdami).
 • Przed zarezerwowaniem samochodu, skontaktuj się z wybraną wypożyczalnią i zapytaj o zniżkę. Często można otrzymać przynajmniej 5% zniżki na samochód.
 • GPS – wypożyczalnia prawdopodobnie zaproponuje ci wypożyczenie (oczywiście za dodatkową opłatą) GPS lub modem GSM. Jednak taniej wychodzi wykupienie lokalnej karty SIM z pakietem internetowym. Oczywiście zawsze możesz wcześniej pobrać mapy i używać ich off-line, jednak na Islandii lepiej mieć nieograniczony dostęp do Internetu.
 • Prowadzenie samochodu na Islandii może być wyczerpujące, dlatego swoją podróż zaplanuj tak, abyś miał wystarczająco dużo czasu na odpoczynek (i podziwianie krajobrazów!).
 • Jedyny płatny odcinek drogi na Islandii, to tunel Hvalfjörður (część drogi nr 1 między stolicą kraju a miastem Akranes).
 • Upewnij się, co do warunków płatności (czy wypożyczalnia wymaga posiadanie karty kredytowej/pozostawienie depozytu).
 • Pamiętaj, aby przed podpisaniem kontraktu bardzo dobrze sprawdzić warunki umowy (np. czy obowiązuje cię limit kilometrów, czy masz zwrócić samochód z pełnym bakiem, czy przypadkiem nie zapłacisz dodatkowej opłaty za swój młody wiek).
 • Przed podpisaniem kontraktu sprawdź również stan samochodu, który zamierzasz wypożyczyć (dobrym pomysłem jest zrobienie zdjęć zewnętrznej i wewnętrzej części samochodu). Sprawdź opony, szyby, lusterka, światła i tablice rejestracyjne, aby przy oddawaniu samochodu nie było żadnych wątpliwości.
 • Jaką wypożyczalnię samochodów wybrać? Najlepiej taką, która oferuje nowe samochody i 24/7 kontakt telefoniczny. Niektóre wypożyczalnie oferują darmowy odbiór z międzynarodowego lotniska w Keflavíku (zapytaj o to, czy istnieje i jeżeli tak, to jak wygląda tzw. shuttle service).
 • Pamiętaj, że off-road jest zabroniony na Islandii!
 • Nie wszystkie stacje są otwarte 24/7 i często za tankowanie płaci się w automacie za pomocą karty debetowej/kredytowej. Jeżeli nie posiadasz karty na PIN, kup specjalną kartę do tankowania na stacji (z odpowiednią ilością pieniędzy), abyś nie miał później problemu z pustym bakiem.
 • 1777 – to numer telefonu do biura, gdzie zasięgniesz najświeższych informacji na temat warunków drogowych i pogodowych.
 • 112 – to numer alarmowy na Islandii.

* Tekst powstał przy współpracy z biurem podróży Guide to Iceland

Udostępnij ten artykuł
Przez geoislandia
Śledź:
Mam na imię Demi i jestem absolwentką wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie oraz kursu wulkanologicznego Uniwersytetu Islandzkiego. Moją wielką pasją jest geologia Islandii, a także podróżowanie po tym kraju, w którym na stałe mieszkam od 2016 roku.
Zostaw komentarz