Wodospady Seljaladsfoss i Gljúfrabúi

geoislandia
geoislandia 6 min. czytania

Islandia to kraina wodospadów. Mówi się, że jest ich na wyspie, aż dziesięć tysięcy, ale czasami wydaje mi się, że jest ich o wiele, wiele więcej. Dużo z tych najbardziej imponujących znajduje się w pobliżu głównych dróg i tak jest np. w przypadku Seljalandsfoss oraz znajdującego się obok niego Gljufrabui. Te dwa piękne wodospady są jednymi z największych atrakcji geoturystycznych Islandii.

Wodospad Seljalandsfoss

Wśród zdecydowanej większości turystów, która udaje się na południe Islandii, wodospad Seljalandsfoss jest jednym z pierwszych (jak nie faktycznie pierwszym!), które się zwiedza. Na pewno jest on na liście podróżniczych celów u każdego turysty, który przybywa do Islandii i pomimo tego, że jest bardzo turystycznym wodospadem, przy którym zawsze pałęta się mnóstwo turystów, to za każdym razem zachwyca.

Seljalandsfoss to ten wodospad, za którego słup spadającej wody można się przejść. Prowadzi do niego wygodna ścieżka, natomiast przy samym wodospadzie jest dosyć mokro, a więc również i ślisko – zwłaszcza kiedy już się jest na jego tyłach. Przejście w warunkach letnich jest stosunkowo łatwe i bezpieczne, natomiast zimą zazwyczaj nie do przejścia i wówczas trasa jest zamknięta. Zawsze też przy wodospadzie jest błotnisto i ślisko, tak więc należy poruszać się tutaj uważnie.

Wybierając się do wodospadu warto mieć na nogach odpowiednie obuwie oraz ubranie. Przydaje się tu peleryna lub spodnie przeciwdeszczowe i przeciwdeszczowa kurtka. Warto pamiętać również o zabezpieczeniu aparatu/kamery, bo naprawdę nie ma szans, aby przejść ten odcinek bez zwilgocenia.

Z Reykjaviku do parkingu przy Seljalandsfoss to około 120 km i 1h40 min jazdy samochodem. Dojazd prowadzi drogą nr 1, czyli obwodnicą i jest to droga utwardzona, która bez problemu jest do pokonania małym, miejskim samochodem. Parking przy wodospadzie jest płatny (800 ISK – ok. 24 PLN).

Wodospad Seljalandsfoss nie jest szeroki i z daleka nie wygląda tak imponująco, ale wchodząc na jego tyły robi już naprawdę niemałe wrażenie. Jego wysokość to 60 m.

Pierwsze spojrzenie na wodospad Seljalandsfoss
Parking przy Seljalandsfoss
Szeroka ścieżka przy rzeczce prowadząca do wodospadu
Typowe zdjęcie przy Seljalandsfoss
Robi się coraz to bardziej mokro!
Wodospad Seljalandsfoss od tyłu

Wodospad Gljufrabui

Wodospad Gljufrabui (Gljúfrabúi) znajduje się 750 m dalej na północ od wodospadu Seljalandsfoss, tuż przy polu namiotowym Hamragardar (Hamragarðar). Dziś jest on również bardzo chętnie odwiedzany przez turystów, ale zdecydowanie mniej znany. Zresztą jeszcze kilka lat temu nie za wiele turystów o nim wiedziało, ponieważ było to ta atrakcja, którą lokalni trzymali tylko dla siebie. Pamiętam, jak kiedy po raz pierwszy byłam na wycieczce na Islandii w 2015 roku, to wraz ze zorganizowaną wycieczką odwiedzałam właśnie wodospad Seljalandsfoss i przewodnik nawet nie wspomniał, że obok tuż znajduje się Gljufrabui. Najwyraźniej albo jeszcze nie był tak popularny albo po prostu nie było na niego czasu, a więc przewodnik nie chciał rozpalać naszej ciekawości. Tym bardziej, że wodospad ten ma bardzo ciekawe położenie. Gljufrabui znajduje się w skałach, jest w nich ukryty i aby się do niego dostać należy przejść po zalanych strumieniem śliskich głazach. Prawdopodobnie nie każdy da radę do niego wejść, ale z drugiej strony dostanie się do niego wcale nie jest tak trudne. Jednak to też zależy od występujących przy nim warunków. Latem może być trudniej się tam dostać, ale nam pod koniec sierpnia udało się bez większego problemu.

Gljufrabui z języka islandzkiego oznacza ‘Mieszkaniec wąwozu’, a poza tym jest on również nazywany Gljufrafoss (Gljúfrafoss). Ma 50 m wysokości i przykrywają go skały o nazwie Franskanef. Wchodząc pod wodospad dobrze zabezpiecz swój sprzęt, bo tak jak w pobliżu każdego większego wodospadu, jest bardzo mokro.

Oddalamy się od Seljalandsfoss i kierujemy się w stronę Gljufrabui
Wejście do wodospadu Gljufrabui ukrytego w skałach
Wodospad Gljufrabui
Typowe zdjęcie przy wodospadzie Gljufrabui

Podsumowanie

Zwiedzenie wodospadów Seljalandsfoss i Gljufrabui sprawia ogromną radość. Przy słonecznej pogodzie bardzo często można zobaczyć tęczę, tak więc jest to taka mała-wielka dodatkowa atrakcja. Wodospady te można zwiedzić podczas jednodniowej wycieczki z Reykjaviku (warto dodać do nich jeszcze jeden – wodospad Skogafoss – który znajduje się 30 km dalej na południowy wschód), jednak najczęściej atrakcje te zwiedzane są podczas wycieczki na południe Islandii.

Wodospady Seljalandsfoss i Gljufrabui znajdują się nieopodal obwodnicy, natomiast, aby do nich dotrzeć należy skręcić na drogę nr 249, która się z nią łączy.

Mapa

Udostępnij ten artykuł
Przez geoislandia
Śledź:
Mam na imię Demi i jestem absolwentką wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie oraz kursu wulkanologicznego Uniwersytetu Islandzkiego. Moją wielką pasją jest geologia Islandii, a także podróżowanie po tym kraju, w którym na stałe mieszkam od 2016 roku.
Zostaw komentarz