Wodospad Skógafoss

Wodospad perfekcyjny

przez geoislandia

Wodospad Skógafoss to jeden z najpopularniejszych wodospadów na Islandii, który jest również z tych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć podróżując po krainie lodu i ognia. Jeżeli planujesz podróż do Islandii, to jestem przekonana, że masz go na swojej liście. Choć jest tłumnie odwiedzany przez turystów, to dla mnie nie przestaje być magiczny. Zawsze zachwyca swoim wyglądem oraz potęgą. Co musisz o nim wiedzieć?

Wodospad Skógafoss

Jest jednym z najwyższych wodospadów na Islandii. Jego wysokość to 69 m, a szerokość 30 m. Położony jest na południe od wulkanu-lodowca Eyjafjallajökull i około 5 km od miejscowości Skógar, w której znajduje się skansen Skógasafn. Przy wodospadzie bardzo często tworzy się tęcza – jedna, a nawet dwie na raz! – co dodaje jeszcze większego uroku temu miejscu. Nazwa wodospadu odnosi się do lasu (‘Leśny Wodospad’), jednak nie wiadomo dlaczego, ponieważ w okolicy żaden nie występuje. Skógafoss jest dostępny przez cały rok, a parking przed nim jest darmowy. W okolicy znajdują się różne ośrodki noclegowe – hotele i camping.

To tylko dwie godziny z Reykjaviku!

Wiele atrakcji Islandii jest bardzo łatwo osiągalnych, a wśród nich jest wspaniały wodospad Skógafoss. Znajduje się on nieopodal krajowej drogi numer jeden, która pociągnięta jest dookoła Islandii. Z Reykjaviku dojazd do tego wodospadu zajmuje niecałe dwie godziny, a droga, która do niego prowadzi jest bardzo komfortowa – utwardzona i wystarczy mały, miejski samochód, aby tam dojechać. Ze stolicy Islandii należy kierować na południowy wschód i już z drogi po lewej stronie będzie on widoczny, tak więc nie jest łatwo go pominąć. Skógafoss może zostać odwiedzony podczas wycieczki na południe wyspy (wówczas będzie to całodniowe zwiedzanie), robiąc trasę dookoła Islandii, tzw. Ring Road (czyli będzie kolejnym przystankiem na trasie) lub po prostu jadąc tam bezpośrednio.

Możesz wyjść na górę wodospadu!

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale wodospad Skógafoss można podziwiać również z góry i to polecam zrobić, jeżeli podróżujesz samodzielnie. Niestety, kiedy podróżuje się z grupą turystyczną, to raczej nie ma na tyle czasu, aby móc wyjść na platformę widokową, która znajduje się ponad wodospadem. A wyjście na górę wcale wiele czasu nie zajmuje. Może około dziesięciu minut. Ścieżka od początku pnie się ostro do góry, ale jest ona wygodna, ponieważ zainstalowano na niej metalowe schody. Bez problemu zauważysz ją jeszcze z parkingu i patrząc na wodospad, to znajduje się ona po jego prawej stronie.

Na górze oprócz platformy widokowej, innej perspektywy na wodospad oraz pięknego krajobrazu dookoła, znajdujesz się przy rzecze Skógá, wzdłuż której ciągnie się znany szlak trekkingowy Fimmvörðuháls. Warto przejść się nim przynajmniej kawałek po jeszcze więcej… wodospadów!

Skógafoss zimą

Nawet zimą wodospad ten będzie możliwy do zwiedzenia, jednak zimowe warunki drogowo-pogodowe potrafią być bardzo trudne. Dodatkowo zimą dzień jest bardzo krótki i podróż należy planować tak, aby zdążyć za jasności zwiedzić atrakcje oraz bezpiecznie dotrzeć do miejsca noclegowego. Skógafoss zimą spokojnie można zrobić, ale trzeba bardzo uważać na oblodzenie ścieżki i skał, po których się stąpa. Może być bardzo ślisko. Podobnie z podejściem na platformę widokową – może być trudno. Warto mieć przy sobie kijki trekkingowe i/lub małe raki – np. gumowe z gwoździkami, które są bardzo łatwe do założenia. Jeżeli takich nie masz, to w sezonie zimowym można je kupić np. w sklepie spożywczym Bónus.

Zabierz ze sobą pelerynę!

Peleryna lub długa kurtka przeciwdeszczowa jest wręcz obowiązkowa podczas zwiedzania wodospadów na Islandii. Dobrym pomysłem będą również wodoodporne spodnie, ponieważ podczas eksplorowania tych pięknych cudów natury zazwyczaj wraca się przemoczonym!

Mateusz – przyjaciel rodziny

Ile poświęcić czasu?

Większość turystów na zwiedzenie wodospadu przeznacza około 15-20 minut, jednak ja polecam Ci poświęcić na Skógafoss przynajmniej godzinę! Owszem można w ciągu kilku minut podejść do wodospadu, popatrzeć na niego i zrobić mu kilka pamiątkowych zdjęć, jednak jeżeli się nie spieszysz, to warto pobyć w tym miejscu nieco dłużej. Przejść się wzdłuż rzeczki, podejść do tego ogromnego słupa spadającej wody, popatrzeć na przyrodę, a także wyjść na górę, by zobaczyć tę okolicę z jeszcze innej perspektywy.

Jak dojechać, kiedy nie ma się samochodu?

Jeżeli nie masz możliwości zwiedzenia wodospadu Skógafoss na własną rękę, to możesz wybrać się do niego np. razem z jednym z wielu islandzkich biur podróży. Podczas wycieczki do Skógafoss najczęściej zwiedza się również drugi bardzo znany na południu Islandii wodospad, Seljalandsfoss, a także atrakcje okolic Víku (przykład wycieczki: South Shore Adventure). Możesz również skorzystać z transportu publicznego Strætó i dojechać pod sam wodospad! Z Reykjavíku z przystanku Mjódd do Skógar jeździ autobus numer 51.

Wodospad Skógafoss wystąpił w serialu Wikingowie!

Czy są tutaj fani serialu Wikingowie? W piątym sezonie tego serialu możesz zobaczyć istotną scenę z Flokim i właśnie wodospadem Skógafoss! Przypomnienie poniżej:

Ciekawa legenda o Skógafoss

Będąc na miejscu i podziwiając potężny wodospad Skógafoss ciekawie jest sobie przypomnieć pewną legendę z nim związaną. Dowiedziałam się o niej, kiedy podczas mojej pierwszej podróży do Islandii w 2015 roku odwiedziłam Skógasafn. Podobno za wodospadem została ukryta skrzynia ze złotem przez jednego z pierwszych wikińskich osadników. Wielu ludzi chciało ją znaleźć, a gdy jednym się udało, to ciągnąc tę skrzynię urwali jej obręcz, a resztę skarbu utracili. Dziś tę obręcz można zobaczyć właśnie w pobliskim muzeum!

Mapa

Zostaw komentarz