Wodospad Helgufoss

przez geoislandia

Helgufoss to jeden z kilku mniej znanych wodospadów, który znajduje się nieopodal najsłynniejszej trasy turystycznej na Islandii, czyli Złotego Kręgu. Jest to atrakcja mniej znana wśród turystów zagranicznych, ale dosyć popularna dla mieszkańców Reykjaviku i okolic. Wodospad ten to doskonałe miejsce na weekendowy spacer lub przystanek w podróży.

Opis szlaku na Helgufoss

Helgufoss znajduje się w nieopodal doliny Mosfellsdalur, przez którą przejeżdża się, jadąc z miasta Mosfellsbaer w kierunku Parku Narodowego Thingvellir. Turyści raczej się tutaj nie zatrzymują, ponieważ w tej okolicy nie znajdują się żadne spektakularne atrakcje, ale jest to jedno z fajniejszych miejsc dla mieszkańców okolic, które zapewnia fajne zielone tereny, różne szlaki spacerowe i – ulubione przez wszystkich – malownicze wodospady. I jednym z nich jest właśnie Helgufoss, nad który od czasu do czasu przyjeżdżamy, aby spędzić (najczęściej) weekendowe popołudnie.

Wyjeżdżając z Mosfellsbaer skręć na rondzie (z baranem!) w prawo, czyli na drogę nr 36. Następnie po około 7 km (i tym samym 6 min) jazdy skręć na drogę, która na Google Maps oznaczona jest jako “Froad Helgufoss”. Po chwili znajdziesz się na parkingu, z którego rozpoczyna się szlak na wodospad. Niech Froadcię nie przestraszy – to nie jest żadna górska droga F-road, tylko lekki żwirek, który bez problemu przejedziesz nawet niewielkim, miejskim samochodem.

Parking

Parking przy Helgufoss jest dosyć duży i przy nim rozpoczyna się wejście na szlak – m.in. prowadzący nad wodospad Helgufoss.

Wejście na szlak do wodospadu

Rozpoczęcie szlaku na wodospad Helgufoss. Jest on naprawdę bardzo krótki – niecały kilometr, około 10 min pieszo. Bez problemu do pokonania nawet z dwulatkiem. Na początku idzie się po płaskim, a następnie w dół, może być odrobinę stromo i ślisko, kiedy jest mokro, ale naprawdę nic trudnego.

Zakładamy rękawiczki

Widok na miasteczko

W drodze na wodospad

Zbliża się wiosna

Pierwsze spojrzenie na wodospad Helgufoss. Nie jest on potężnym, czy wysokim wodospadem, ale wciąż bardzo urokliwym. Helgufoss ma 12 m wysokości.

Widok na wodospad

Wodospad Helgufoss

Wiosenne roztopy

Spacerowicze

Helgufoss

Kajo i tata

Okolice wodospadu

Okolica ma bardzo łagodny, miękki krajobraz. Dużo jest łąk, pasących się owiec i koni. Wygląda na idealne miejsce na piknik – oczywiście przy pięknej, słonecznej pogodzie. 🙂

Mapa

Zostaw komentarz