Wodospad Dettifoss – którą stronę wybrać?

geoislandia
geoislandia 7 min. czytania

Planujesz dostać się nad jeden z najpotężniejszych wodospadów w Europie, czyli Dettifoss w Islandii? Tylko zastanawiasz się, z której strony do niego podjechać – z zachodniej, czy może jednak ze wschodniej? Nie podejmę za ciebie tej decyzji, ale podzielę się z tobą, co dana strona oferuje i czym się różni. To, co? Jedziemy?

Wodospad Dettifoss

Dettifoss jest jednym z najpotężniejszych wodospadów w Europie, prawdopodobnie drugim po Rhine Falls w Szwajcarii. Trudno też ze stuprocentową pewnością powiedzieć, że Dettifoss jest najpotężniejszym wodospadem Islandii, ponieważ czasami wymienia się niewielki Urriðafoss na pierwszym miejscu. Natomiast z całą pewnością Dettifoss jest o wiele bardziej znany i spektakularny w swoim wyglądzie. Wodospad ten leży w północnej części Islandii w Parku Narodowym Vatnajökull i zasila go rzeka lodowcowa Jökulsá á Fjöllum, która pochodzi z największego w Europie lodowca Vatnajökull. Jest szeroki na 100 m, a wysoki tylko na 45 m, co jednak w ogóle nie odejmuje mu jego potęgi.

Strona zachodnia (droga nr 862)

Droga nr 862 (Dettifossvegur) prowadzi zachodnią stroną kanionu Jökulságljúfur, czyli tym samym doprowadza na zachodnią stronę wodospadu Dettifoss. Jest ona łatwo osiągalna, ponieważ droga nr 862 jest w całości utwardzona, a niedawno również odremontowana, dzięki czemu dostępna dla każdego rodzaju samochodu. Parking po tej stronie Dettifoss jest duży, na którym znajdują się również toalety. Jest to bardziej znana i uczęszczana przez turystów strona wodospadu.

Dojście z zachodniego parkingu do wodospadu Dettifoss zajmuje kilkanaście minut (do przejścia jest około 1 km). Idzie się szeroką i dobrze oznakowaną ścieżką lekko w dół, która jest na tyle łatwa, że również małe dzieci sobie z nią radzą.

Ścieżka doprowadza do pierwszego punktu widokowego, który można nazwać górnym, ponieważ tuż poniżej znajduje się drugi – a więc dolny. W dół idzie się jakieś 3 min i tutaj trzeba być przygotowanym na to, że można zostać zmoczonym przez unoszącą się wodę.

Początek szlaku po zachodniej stronie Dettifoss
Widok na Dettifoss z wyższego punktu widokowego i ścieżka na niższy
Dettifoss z niższego punktu widokowego

Można również odejść ścieżką dalej od wodospadu na dużą platformę widokową, z której Dettifoss widoczny jest z nieco większej perspektywy.

Ścieżka wiodąca na platformę widokową
Schodki prowadzące na platformę widokową
Platforma widokowa na Dettifoss
Widok na Dettifoss z platformy widokowej
Ścieżka pomiędzy dwoma punktami widokowymi a platformą widokową
Trzyletni Kajtuś przy Dettifoss

Strona wschodnia (droga nr 864)

Droga nr 864 (Hólsfjallavegur) prowadzi wschodnią stroną kanionu Jökulságljúfur, czyli tym samym doprowadza na wschodnią stronę wodospadu Dettifoss. Jest ona mniej znana i rzadziej uczęszczana od zachodniej, chociaż nie oznacza to, że nie dociera tu dużo turystów. Na wschodnią stronę kanionu prowadzi droga szutrowa nr 864, którą jedzie się wolniej i mniej wygodnie, ale wciąż jest komfortowa w jeździe i nie wymaga ona samochodu z napędem na cztery koła. Droga ta jednak jest pozbawiona serwisu zimowego.

Parking po tej stronie jest mniejszy, ale również z toaletami. Ścieżka prowadząca do wodospadu również jest dobrze oznakowana i moim zdaniem ciekawsza widokowo. Jest też nieco ostrzejsza i częściowo prowadzi kamiennymi schodami w dół, dzięki czemu dostarczająca więcej wrażeń. Na początku rozpościera się piękny krajobraz na północną część kanionu Jökulságljúfur, a następnie widok na całą szerokość wodospadu. Po tej stronie Dettifoss można podejść bardzo blisko krawędzi wodospadu, a do samego wodospadu dochodzi się nieco szybciej niż po stronie zachodniej.

Droga nr 864
Początek ścieżki do wschodniej części Dettifoss
Widok na kanion Jökulságljúfur
Wschodnia strona Dettifoss
Wodospad Dettifoss
Typowy krajobraz na wodospad po wschodniej stronie

Wodospad Selfoss

Blisko Dettifoss również na rzece Jökulsá á Fjöllum znajduje się wodospad Selfoss, do którego można podejść zarówno od strony zachodniej, jak i wschodniej. Oba szlaki są dobrze oznakowane. Od strony zachodniej równie wygodną, płaską ścieżką, która wynosi 1 km, idzie się około 15 min  – należy odbić ze szlaku prowadzącego na Dettifoss. Natomiast od strony wschodniej wodospadu Dettifoss do wodospadu Selfoss również jest 1 km, ale idzie się nieco dłużej, ponieważ ścieżka, która do niego prowadzi jest nieco bardziej wymagająca. Jednak wędrówka ta gwarantuje dużo lepsze krajobrazy.

Wodospad Hafragilsfoss

W bliższej okolicy wodospadu Dettifoss oraz Selfoss znajduje się również wodospad Hafragilsfoss, na który piękny widok rozpościera się punktu widokowego znajdującego się po wschodniej stronie kanionu. Należy zatrzymać się na wyznaczonym na wzgórzu Sjónnípa parkingu i około 5 minut podejść skalistym szlakiem, by ujrzeć ten piękny krajobraz z wodospadem Hafragilsfoss, uwieczniony na poniższej fotografii. Wodospad ma około 30 m wysokości i 90 m szerokości.

Widok na Hafragilsfoss

Istnieje również możliwość podejścia do Hafragilsfoss od strony zachodniej – wówczas należy zaparkować tu: 65.8300, -16.4072.

Zachód kontra wschód

Najczęściej zadawane pytanie, jeżeli chodzi o wodospad Dettifoss jest to dotyczące strony jego zwiedzania – czy jechać od zachodniej czy wschodniej strony? Najlepiej byłoby zwiedzić obie, ale wiadomym jest, że nie każdy może sobie na to pozwolić – przede wszystkim ze względu ograniczonego czasu. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli chciałoby się zwiedzić obie strony Dettifoss za jednym razem, czyli na przykład objechać tę część kanionu Jökulságljúfur dookoła, to wówczas należałoby na to przeznaczyć 2 godziny 20 minut jazdy samochodem (oczywiście bez dojazdu i powrotu do miejsca noclegowego oraz czasu poświęconego na zwiedzanie). Która strona ciekawsza? Opinie są podzielone. Ja uważam, że wschodnia, a mój mąż, że zachodnia. Mnie wschodnia strona urzekła tym, że jest bardziej dzika, mniej uczęszczana, z pięknym widokiem na kanion w drodze na wodospad Dettifoss oraz z punktu widokowego na Sjónnípa. Jednak z drugiej strony po zachodniej stronie znajduje się wspaniała atrakcja, jaką jest Hljóðaklettar, czyli „Wołające Skały”, która jest jedną z moich ulubionych w tej okolicy.

Udostępnij ten artykuł
Przez geoislandia
Śledź:
Mam na imię Demi i jestem absolwentką wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie oraz kursu wulkanologicznego Uniwersytetu Islandzkiego. Moją wielką pasją jest geologia Islandii, a także podróżowanie po tym kraju, w którym na stałe mieszkam od 2016 roku.
Zostaw komentarz