Woda mineralna na Islandii to prawdziwy rarytas!

Podróż na Płw. Snæfellsnes w poszukiwaniu źródeł wody mineralnej

przez geoislandia

Na Półwysep Snæfellsnes najczęściej przeznacza się jeden dzień, podczas którego objeżdża się go dookoła, zaliczając jego popularne atrakcje. Jest on nawet nazywany „Małą Islandią”, ponieważ obejmuje większość najbardziej charakterystycznych elementów islandzkiej przyrody; piękne pola lawowe i systemy wulkaniczne, gorące źródła, majestatyczne wodospady, wielki lodowiec, skaliste wybrzeża i czarne plaże, a także niezliczoną ilość pieszych szlaków. Jednak Snæfellsnes ma jeszcze jeden skarb, o którym mówi się dużo rzadziej – wodę mineralną.

Polska jest krajem bogatym w wody mineralne i lecznicze, które nie tylko można pić prosto ze źródła, ale także z butelki, którą łatwo można kupić niemal w każdym polskim sklepie spożywczym. Z kolei w Islandii źródeł wody mineralnej jest bardzo niewiele, dlatego woda ta ani nie jest butelkowana, ani szerzej znana mieszkańcom tego kraju. W Islandii pije się wodę gruntową, która wydobywana jest z odwiertów i studni. Jest to woda alkaliczna, o wysokim pH 6.5-9.5, którą filtrują skały wulkaniczne. Nie trzeba jej kupować w butelkach, ponieważ dokładnie taka sama leci z zimnego kranu. Źródełka wód mineralnych na Islandii są dziś w zasadzie tylko ciekawostką, o której warto wiedzieć podróżując po regionach, w których one występują.

Najpopularniejsze źródła wody mineralnej na Islandii znajdują się na półwyspie Snæfellsnes w zachodniej części Islandii, a jedno z nich znajduje się tuż przy jednej z głównych dróg półwyspu.

Ölkelda

Źródło wody mineralnej, które jest bardzo łatwo dostępne nazywa się Ölkelda i znajduje się na farmie o tej samej nazwie. Od Reykjavíku jest ono oddalone o 140 km, czyli jest to około 1h50′ jazdy samochodem. Z drogi nr 54 należy zjechać na nr 571 (Ölkelduvegur). Przed źródełkiem jest parking z tablicą informacyjną na temat źródełka.

Źródło Ölkelda pojawiło się w 1754 roku, a zagospodarowane zostało w 1904 roku przez Gísliego Þórðarsona. Dziś można napić się tej wody z wygodnego kranu, dzięki któremu łatwo można też napełnić butelkę. Jednak za posmakowanie wody mineralnej Ölkelda trzeba uiścić drobną zapłatę – należy do niewielkiej, drewnianej skrzyneczki wrzucić 200 koron, tak więc wybierając się na Snæfellsnes warto mieć przy sobie trochę drobnych.

Kiedy zobaczyliśmy źródło, od razu rzucił nam się czerwony osad wokół niego. Kolor ten mówi o tym, że wypływająca z niego woda jest wodą żelazistą –  żelazo to pochodzi z wietrzenia minerałów skał magmowych. Woda z Ölkelda ma metaliczny posmak i jest lekko gazowana.

Woda Ölkelda została przebadana w 1972 roku przez naukowców – Karla Hölla oraz Ulricha Münzera – którzy stwierdzili, że idealnie nadaje się ona dla osób cierpiących na choroby serca, nerek oraz cukrzycę. Oprócz żelaza, woda jest bogata w wapń, potas, sód, magnes i wiele innych minerałów.

Ölkelda w języku islandzkim określa naturalne źródło, ale znaleźliśmy również informację, że samo öl oznacza bulgoczącą wodę gazowaną.

Parking przy Ölkelda: 64.8367, -22.97680

Rauðamelsölkelda

Drugim źródłem wody mineralnej na półwyspie Snæfellsnes jest Rauðamelsölkelda. Jest ono zdecydowanie mniej popularne od Ölkelda prawdopodobnie dlatego, że trzeba się nieco bardziej wysilić, by go znaleźć. Aby się do niego dostać należy skręcić na drogę, która prowadzi do znanej atrakcji na półwyspie, jaką są słupy bazaltowe Gerðuberg. I jechać nią dalej, do końca, aż do bramki, przy której znajduje się parking i rozpoczęcie szlaku do Rauðamelsölkelda. Droga z Gerðuberg jest szutrowa, ale w warunkach letnich przejezdna dla każdego samochodu.

Wchodzimy na wąską ścieżkę, która wiedzie na północny-zachód. Prowadzi ona przez niezwykle malownicze pole lawowe. Po kilku minutach dostrzegamy rzeczkę, a na wprost wodospad i niewielki mostek, przez który należy przejść. I tutaj trzeba się dobrze zacząć rozglądać, by znaleźć źródełko (nie jest ono oznakowane).

Rauðamelsölkelda to po prostu niewielka kałuża z bulgoczącą wodą mineralną, która jest przyjemnie gazowana. Tym razem już bez żadnej opłaty można wodę skosztować i napełnić bidon. Trzeba tylko uważać, by nie otrzeć ręki o ziemię, która zabrudzi wodę – źródełko to jest niewielkie i płytkie. W tłumaczeniu Rauðamelsölkelda oznacza Źródło mineralne równiny czerwonego żwiru.

Po wizycie przy źródełku Rauðamelsölkelda warto jeszcze podejść do pobliskiego wodospadu.

Parking przy Rauðamelsölkelda: 64.8926, -22.3325

2 komentarze

Kocialka 26/11/2022 - 16:23

Świetny post!
Na pewno sprawdzę te miejsca jak tylko będę na półwyspie Snæfellsness 😍

Odpowiedz
geoislandia 26/11/2022 - 17:53

Cześć! Bardzo mi miło, że tu jesteś! Super, koniecznie daj znać, jak je odszukasz! A może znajdziesz ich jeszcze więcej? Myślę, że jest to możliwe! 😻

Odpowiedz

Zostaw komentarz