Wędrówka na wzgórze Úlfarsfell

Pieszy szlak z Reykjavíku

przez geoislandia

Gdy przeprowadziliśmy się do 113 dzielnicy Reykjavíku, wiedzieliśmy, że z tego miejsca prawdopodobnie nigdy nie będziemy chcieli się wyprowadzić. Zamieszkaliśmy w najpiękniejszym miejscu w tym mieście – na jego obrzeżach, w otoczeniu bujnej jak na Islandię, przyrody. Góry, jeziora, łąki, lasy i konie… prawie jak na wsi! Nasz blok znajduje się naprzeciw wzgórza Úlfarsfell, które jest świetnym pomysłem na aktywne spędzenie wolnego czasu dla całej rodziny.

Wzgórze Úlfasrsfell

Úlfarsfell to niewielkie wzgórze mierzące 295 m n.p.m i mające dwa płaskie szczyty (główny nazywa się Stórihnjúkur). Znajduje się 12 km od centrum Reykjavíku i bardzo blisko sąsiadującego z nim miasta, Mosfellsbær. Jest to popularne miejsce do uprawiania rekreacji ruchowej wśród mieszkańców stolicy i jej okolic. Przyjeżdżają tu osoby lubiące wędrówki po górach, biegacze, a także rowerzyści. Świetne miejsce dla całej rodziny, by się trochę poruszać, utrzymywać kondycję i podziwiać cudne, islandzkie widoki. Teren ten jest częścią rozległego zielonego pasa rezerwatów przyrody na obrzeżach aglomeracji.

Trasa na wzgórze

Na Úlfarsfell prowadzi kilka szlaków z różnych stron wzgórza. My mieszkamy na osiedlu Grafarholt w Reykjavíku, które usytuowane jest u podnóża południowych zboczy Úlfarsfell. Po tej stronie wzgórza rozpoczynają się przynajmniej trzy szlaki.

My najczęściej wybieramy szlak zachodni, którego początek znajduje się najbliżej naszego bloku. Lubimy go najbardziej, ponieważ jest on fajnie eksponowany. Na początku wiedzie on stosunkowo szeroką, ziemisto-kamienistą trasą. Im wyżej, tym więcej piargów, a przed szczytem najbardziej stromy odcinek, ale w warunkach letnich nie powinien on nikomu prawić technicznych trudności. Przeszliśmy 1,8 km i znajdujemy się na szerokim, kamienistym szczycie.

A na szczycie znajduje się tablica informacyjna, ławeczka, a przede wszystkim wspaniała panorama na łańcuch górski Esja, oraz Bláfjöll, Półwysep Reykjanes, Zatokę Faxa, a nawet Półwysep Snӕfellsnes i okoliczne miasta. Ponieważ Úlfarsfell ma dwa, duże i płaskie szczyty, można się jeszcze pomiędzy nimi przejść, a następnie urozmaicić wędrówkę i zejść na dół innym szlakiem. 

Jest jeszcze jeden bardzo popularny szlak, który rozpoczyna się tuż przy drodze nr 1 – na mapie Google oznaczony jest jako Skógræktarfélag Mosfellsbæjar Hamrahlíð (jest to Stowarzyszenie Leśników Hamrahlíð). Rozpoczyna się on w lesie i po chwili pnie się wysoko do góry. Jest to piękny, ale najbardziej stromy ze wszystkich szlak na Úlfarsfell. Gwarantuje wspaniałe widoki na pobliską górę Esję oraz miasto Mosfellsbær.

Mapa szlaków na Úlfarsfell z tablicy informacyjnej na szycie góry

Długość trasy: 2 km
Czas: 30-45 min

Jak należy się przygotować?

Szlaki na Úlfarsfell są stosunkowo proste i islandzki geolog Ari Trausti Guðmundsson w swojej skali trudności ocenia ją 2/10. [1] Trasa, która rozpoczyna się przy Hamrahlíð, jest bardziej wymagająca, ale wszystkie w warunkach letnich są wystarczająco bezpieczne, aby mogły się na nie udawać rodziny z dziećmi.

Oczywiście wybierając się w jakąkolwiek trasę, należy się odpowiednio przygotować. Sportowe ubranie, czapka, rękawiczki, odpowiednie buty, zapas wody, termos i… aparat fotograficzny, obowiązkowo! Często bardzo przydają się również okulary przeciwsłoneczne oraz kijki trekkingowe.

Ciekawostki

👉 Uważa się, że nazwa Úlfarsfell pochodzi od pewnego Korpulfura (Korpúlf), który mieszkał na pobliskiej farmie Korpúlfsstaðir, która została zasiedlona około 900 roku.

👉 Úlfarsfell upodobał sobie również klub paralotniarski, który gwarantuje wspaniałe widoki z lotu ptaka. Po więcej informacji odwiedź stronę: paragliding.is.

👉 Úlfarsfell zbudowana jest ze skał wulkanicznych (tuf, brekcja), które mają około 2 mln lat. Charakteryzuje się ona również osadami glacjalnymi, które związane są z działalnością plejstoceńskich lodowców. [1]

👉 Úlfarsfell w języku islandzkim oznacza Górę Wilków.

Mapa


Źródło
[1] Ari Trausti Guðmundsson, Summit 100 Mountain Hikes in Iceland

Zostaw komentarz