Tunel lawowy Raufarhólshellir

Atrakcja na półwyspie Reykjanes

przez geoislandia

Tym razem opowiem Ci o mojej wycieczce do tunelu lawowego Raufarhólshellir, którą odbyłem nie z Demi, a z kolegami z mojej pracy. Wycieczkę tę zorganizowała nam firma, w której pracujemy i jako ciekawostkę dodam, że na Islandii imprezy firmowe, a także właśnie takie różne wycieczki krajoznawcze organizowane przez pracodawców są bardzo popularne. Nic tylko korzystać!

Gdzie znajduje się Raufarholshellir?

Tunel lawowy Raufarholshellir znajduje się około 30 min drogi samochodem od stolicy Islandii, Reykjaviku. Dlatego, jeżeli mamy jeden luźniejszy dzień w zwiedzaniu (np. planujemy poznać trochę miasta), to możemy sobie go urozmaicić taką wycieczką. Droga do tej atrakcji jest łatwo osiągalną zimą i właśnie w ogóle ten tunel lawowy jest otwarty przez cały rok w – przeciwieństwie do wulkanu Thrihnukagigur, który czynny jest od maja do października.

By dotrzeć do Raufarholshellir, po wyjeździe z Reykjaviku należy kierować się drogą #1 na południowy wschód (w stronę Vik) i po mniej więcej kilkunastu kilometrach skręcić w prawo na drogę #39 i jechać prosto około 12 km. Parking znajduje się tuż przy drodze.

Czym jest Raufarholshellir?

Tunel lawowy Raufarholshellir jest jedną z najbardziej niezwykłych jaskiń lawowych na Islandii. Jest czwartym najdłuższym tunelem lawowym w kraju i mierzy on 1,360 m. Tunel ma od 10 do 30 m szerokości i do 10 m wysokości, i tym samym jest to jeden z największych tuneli lawowych na Islandii. Sklepienie ma ok. 12 m, jednak miejscami jest ono cieńsze. Powstał około 5,200 lat temu podczas erupcji Leitahraun na wschód od gór Blafjoll (Bláfjöll).

Tunel lawowy to tunel tworzony przez lawę w głębi ziemi. Lawa wypływa z wulkanu podczas jego erupcji i tworzy taki tunel albo jest nim odprowadzana, gdy powstał on wcześniej. Najczęściej tworzy się wtedy, gdy lawa ma małą lepkość (typ lawy: pahoehoe) i zastyga od góry, tworząc skorupę, podczas gdy poniżej wciąż trwa jej przepływ, który zazwyczaj powoduje podtapianie skał znajdujących się poniżej, co z kolei doprowadza do pogłębiania się takiego tunelu.

Jak wygląda tunel lawowy?

Sklepienie tunelu w kilku miejscach się zapadło i dzięki temu ten tunel był możliwy do odkrycia. Na Islandii takich tuneli lawowych jest setki, jak nie tysiące i znajdują się one głęboko pod ziemią. Są one też powodem, dzięki któremu do środka wpada odrobinę światła, a także śnieg, który tworzy charakterystyczne dla tego tunelu, białe słupo-kopułki. No i niestety jest to też powód śmierci niektórych owiec, które spadają przez te otwory do środka tunelu. Nawet jeżeli wylądują całe, to często mają problem z wydostaniem się.

Na końcu Raufarholshellir rozgałęzia się na trzy niewielkie tunele, w których można dostrzec wyjątkowe lawowe formacje.

Jednak to, co robi największe wrażenie, to przepiękna kolorystyka skał. Po wizycie we wnętrzu wulkanu Thrihnukagigur byłem nastawiony, że wszystko to, co zobaczę w Raufarholshellir, będzie bardzo podobne. I miałem rację, ale nie odczułem, aby ta niby mniejsza atrakcja i o wiele tańsza od wulkanu, była mniej ciekawa/gorsza. Moim zdaniem jest to fantastyczna opcja dla tych, którzy marzą, by wejść do wulkanu, a ich po prostu na to nie stać, bo taka wycieczka kosztuje prawie 1300 zł, a ta do Raufarholshellir około 200 zł.

Idziemy sztucznie podświetloną ścieżką zastygłej lawy i podziwiamy jej obłędne kolory – czerwone, żółte, czarne, brązowe, a nawet srebrne. W pewnym momencie zatrzymujemy się i nasza przewodniczka gasi światło. Zapanowała absolutna ciemność. Nic nie jesteśmy w stanie dostrzec, nawet te wspomniane wcześniej dziury w suficie nie dają nam w tym miejscu ani odrobiny światła. Nawet świecąc czołówką po skałach, nie jesteśmy w stanie dostrzec tych pięknych kolorów. Gdybyśmy nie mieli wytyczonej ścieżki i przewodniczki, to w tym momencie wątpię, aby udało nam się z tego miejsca wydostać.

Jednak wkrótce światło wraca i dalej możemy podziwiać tę niezwykłą atrakcję geoturystyczną. Pięknym elementem tej trasy są również lodowe stalagmity. Podobno do lat 50. XX wieku wypełniały one niemal całą przestrzeń Raufarholshellir, natomiast dziś, przez wzmożoną turystykę pozostało ich stosunkowo bardzo niewiele. Cieszyłem się, że mogłem, chociaż to niewiele zobaczyć…

Wycieczka po tej jaskini lawowej trwała około godziny.

Organizacja wycieczki

Wycieczka została zorganizowana świetnie. Piękne doświadczenie, fajna przewodniczka i duże poczucie bezpieczeństwa!

Dziś ta jaskinia jest możliwa do zwiedzania tylko wraz z biurem The Lava Tunnel. W przeszłości była ona udostępniona wszystkim chętnym, jednak to spowodowało częściowe zniszczenie i zanieczyszczenie tej wyjątkowej atrakcji.

Bezpieczeństwo

Organizatorzy wycieczki zapewniają specjalistyczny sprzęt, z którego należy w tym miejscu korzystać, czyli: kask, czołówki, antypoślizgowe nakładki na buty. Co do samych butów to poleca się wziąć trekkingowe.

Woda skapuje z sufitu, a temperatura w środku tunelu jest niska (0-4℃), dlatego ciepłe i odporne na wodę ubranie jest konieczne.

Tunel jest podświetlany, a na najtrudniejszych fragmentach zostały zainstalowane metalowe chodnik/kładki w formie krat wraz z barierkami, a także schody, dlatego poruszanie się po nim jest bezpieczne.

Przez tunel prowadzi nas i opowiada o geologii tego miejsca przewodnik.

Rodzaje wycieczki

Ja miałem tę wycieczkę zarezerwowaną przez firmę, w której pracuję. Była ona specjalnie dla nas zorganizowana, no i bezpłatna. Natomiast na oficjalnej stronie internetowej The Lava Tunnel, czyli organizatorów, możemy znaleźć następujące opcje:

Standard Lava Tunnel Tour – łatwe i przyjemne zwiedzanie, które trwa godzinę i kosztuje 6,900 ISK. Minimalny wiek to 3 lata.

Standard Tour With Transport – ta sama wycieczka tylko z zapewnionym transportem z Reykajviku kosztuje 11,900 ISK.

The Lava Falls Adventure Tour – jest to ekstremalna wersja tej wycieczki, która prowadzi poza utartym szlakiem. Konieczna jest dobra kondycja i umiejętność poruszania się po trudniejszym terenie. Dostępna dla osób od 12 roku życia. Trwa od 3 do 4 godzin i kosztuje 19,900 ISK.

The Lava Tunnel

Więcej informacji na: thelavatunnel.is 

Mapa

Zostaw komentarz