Tankowanie na Islandii – mapa stacji benzynowych

przez geoislandia

Garść informacji o tankowaniu na Islandii, które musisz wiedzieć przed podróżą.

Mapa stacji paliw na Islandii

Zanim wyruszysz w podróż po krainie lodu i ognia warto, abyś zapoznał się z mapą stacji paliw na Islandii, ponieważ niekiedy bardzo długo się jedzie, zanim dotrze się do kolejnej. Jest taka niepisana zasada, że na każdej stacji (zwłaszcza podczas tych dalszych podróży) tankuje się samochód do pełna, nawet jeżeli ma się tego paliwa całkiem dużo.

Na Islandii jest kilka sieci stacji paliwowych i najpopularniejszymi są:

  • N1 – najpopularniejsza stacja paliw i jest ich 95 w całym kraju (mapa stacji). Na N1 można kupić kartę prepaid za 3,000, 5,000, 10,000 i 25,000 koron i wówczas można nimi płacić za tankowanie zamiast kartą płatniczą z PIN.
  • Olís – mapa stacji 
  • Orkan – mapa stacji
  • A także: ÓB oraz Atlantsolía.

Stacje benzynowe po islandzku to bensínstöð i właśnie pod tym hasłem możesz ich szukać w wyszukiwarkach internetowych. Polecam stronę ja.is, na której znajdziesz taką oto poniższą mapę, a poza tym możesz na tym portalu wyszukiwać wiele innych informacji.

Jak wygląda islandzka stacja benzynowa?

Islandzkie stacje benzynowe potrafią być duże – z restauracjami (czasem z pełną obsługą), kawiarniami, sklepami (w których kupisz nie tylko pamiątki i mapy, ale też np. bardziej zaawansowany sprzęt turystyczny) i toaletami. Są też stacje niewielkie, samoobsługowe. Nierzadko natkniesz się również na pojedynczo stojące pompy bez żadnej obsługi, czy pomocy – ale takie znajdują się przede wszystkim w tych odległych częściach Islandii. Jeżeli podróżujesz głównymi trasami turystycznymi, to nie będziesz mieć problemu z tankowaniem. Na niektórych stacjach benzynowych znajdują się restauracje Subway, a niemal na każdej, która ma budynek, kupisz słynnego, islandzkiego hot-doga.

Jak się płaci na islandzkiej stacji benzynowej?

Bardzo wygodne jest to, że w większości przypadków płaci się kartą płatniczą na zewnątrz, a więc nie trzeba wchodzić do budynku stacji paliw (o ile takowy się obok znajduje), aby zapłacić. Ważne jest, aby mieć przy sobie kartę płatniczą na PIN, bo innego typu karta nie przejdzie i może powstać duży problem. Dlatego przed podróżą upewnij się, że zabierasz ze sobą właśnie taką kartę.

Jak wygląda tankowanie?

W zdecydowanej większości paliwo tankujesz samodzielnie. Może raz się zdarzy, że zrobi to za ciebie pracownik stacji, ale jeżeli faktycznie, to naprawdę jest to bardzo rzadkie. Wiem, że w niektórych krajach jest zupełnie na odwrót, dlatego warto o tym wiedzieć. A jak jest w Polsce?

Pompy diesla mają czarny uchwyt, a benzyny zielony. Na Islandii nie tankuje się gazem (podobno jest tylko jedna stacja z gazem, ale jest niepotwierdzona informacja).

A samo tankowanie jest bardzo proste i wygląda następująco:

  1. Do dystrybutora paliwa wkładasz kartę (twoją na PIN lub członkowską)
  2. Wybierasz za jaką kwotę chcesz zatankować
  3. Wpisujesz pin
  4. Wlewasz paliwo

Myjnie samochodowe

Podróżując po Islandii nie da się nie ubrudzić samochodu – często tak bardzo, że ledwo widać cokolwiek przez szyby. Nierzadko też wraca się z nowymi zarysowaniami, ale zostańmy przy tym brudzie. Brudzie, którego na wielu stacjach benzynowych możesz łatwo się pozbyć korzystając z darmowych i samoobsługowych myjni. Są one wyposażone w szczotki oraz węże i naprawdę jest to super przyjemność, że od czasu do czasu podczas podróży, zupełnie za darmo można sobie umyć samochód.

Zostaw komentarz