Sönghellir – mała jaskinia z wielkim echo

Magia dźwięku u podnóża lodowca Snæfellsjökull

przez geoislandia

Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią lawową usytuowaną u podnóża lodowca Snæfellsjökull na półwyspie Snæfellsnes. Jest ona wyjątkowa pod względem akustycznym i właśnie z tego powodu jest ona szerzej znana turystom. Obowiązkowy przystanek podczas podróży górską drogą F570!

Jaskinia Sönghellir

Sönghellir (oraz przylegające do niej jeszcze mniejsze jaskinie/groty) słynie z echa które z dużą siłą roznosi się podczas szeptów, rozmów, nucenia, czy śpiewu. W tłumaczeniu z języka islandzkiego oznacza z resztą „Jaskinię Pieńsni”. Można też pokusić się w niej o zagranie na instrumencie, co z resztą uczyniła Rebecca Zook na wiolonczeli.

Uważa się, że jaskinia ta jest znana od wieków, a mówić nam mają o tym m.in. wyryte w skale imiona XVIII-wiecznych podróżników, Eggerta Ólafssona i Bjarniego Pálssona. Ponadto według legendy jaskinia Sönghellir była schronieniem dla legendarnego osadnika Bárðura Snæfellsása (oraz jego rodziny), który pojawił się na tym obszarze w IX wieku. Bárður był ponoć pół-trollem, pół-człowiekiem, a dziś, jako opiekuńczy duch czuwa nad półwysep i lodowcem. W Arnarstapi znajduje się jego pomnik, który jest symbolem tej miejscowości.

Fotorelacja

Niewielki parking przy Sönghellir

Początek krótkiego szlaku do jaskiń.

Widok na południowo-wschodnia część półwyspu Snæfellsnes.

Z parkinu od jaskiń dzieli zaledwie tylko kilka minut pieszo.

Szlak ten dostępny jest również dla małych dzieci, chociaż miejscami jest trochę stromo i trzeba je asekurować.

Sönghellir

Widok na lodowiec Snæfellsjökull z Sönghellir.

Dojazd i mapa

Jaskinia Sönghellir znajduje się na początku drogi F570 biegnącej u podnóża lodowca około 10 minut jazdy samochodem z pobliskiej miejscowości Arnarstapi. Ponieważ jest to górska droga, atrakcja ta dostępna jest tylko samochodem z napędem na cztery koła.

Zostaw komentarz