Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią lawową usytuowaną u podnóża lodowca Snæfellsjökull na półwyspie Snæfellsnes. Jest ona wyjątkowa pod względem akustycznym i właśnie z tego powodu jest ona szerzej znana turystom. Obowiązkowy przystanek podczas podróży górską drogą F570!
Jaskinia Sönghellir
Sönghellir (oraz przylegające do niej jeszcze mniejsze jaskinie/groty) słynie z echa które z dużą siłą roznosi się podczas szeptów, rozmów, nucenia, czy śpiewu. W tłumaczeniu z języka islandzkiego oznacza z resztą „Jaskinię Pieńsni”. Można też pokusić się w niej o zagranie na instrumencie, co z resztą uczyniła Rebecca Zook na wiolonczeli.
Uważa się, że jaskinia ta jest znana od wieków, a mówić nam mają o tym m.in. wyryte w skale imiona XVIII-wiecznych podróżników, Eggerta Ólafssona i Bjarniego Pálssona. Ponadto według legendy jaskinia Sönghellir była schronieniem dla legendarnego osadnika Bárðura Snæfellsása (oraz jego rodziny), który pojawił się na tym obszarze w IX wieku. Bárður był ponoć pół-trollem, pół-człowiekiem, a dziś, jako opiekuńczy duch czuwa nad półwysep i lodowcem. W Arnarstapi znajduje się jego pomnik, który jest symbolem tej miejscowości.
Fotorelacja
Niewielki parking przy Sönghellir
Początek krótkiego szlaku do jaskiń.
Widok na południowo-wschodnia część półwyspu Snæfellsnes.
Z parkinu od jaskiń dzieli zaledwie tylko kilka minut pieszo.
Szlak ten dostępny jest również dla małych dzieci, chociaż miejscami jest trochę stromo i trzeba je asekurować.
Sönghellir
Widok na lodowiec Snæfellsjökull z Sönghellir.
Dojazd i mapa
Jaskinia Sönghellir znajduje się na początku drogi F570 biegnącej u podnóża lodowca około 10 minut jazdy samochodem z pobliskiej miejscowości Arnarstapi. Ponieważ jest to górska droga, atrakcja ta dostępna jest tylko samochodem z napędem na cztery koła.