Odwiedzamy olbrzymkę Skessę w Keflaviku

geoislandia
geoislandia 3 min. czytania

Przy marinie w Keflavíku znajduje się niewielka grota, którą zamieszkała olbrzymka Skessa. Każdego dnia można do niej przyjść w odwiedziny i zobaczyć w jakich warunkach na co dzień mieszka. Dziś i my z wielką ciekawością do niej zaglądnęliśmy, choć z początku Kajetan trochę się Skessy obawiał. Okazało się jednak, że jest ona bardzo serdeczna i ogromnie się cieszy, kiedy odwiedzają ją dzieci.

W 1959 roku islandzka pisarka Herdís Egilsdóttir napisała opowieść dla dzieci „Sigga i olbrzymka w górach” (Sigga og skessan í fjallinu), która była pierwszą z szesnastu książek z serii. Cała seria została bardzo polubiona przez islandzkie dzieci i do dziś jest ona popularna. W ostatniej części olbrzymka Skessa ratuje zagubionych podczas sztormu rybaków i w związku z tym burmistrz gminy Reykjanesbær w ramach podziękowania zainicjował budowę dla niej nowego domu. Skessa wyprowadziła się z gór i zamieszkała w „Czarnej Jaskinii” w 2008 roku podczas Festiwalu Światła (Ljósanótt). Jej progi otwarte są dla wszystkich chętnych i odwiedzać można ją codziennie od 10:00 do 17:00.

Fotopodróż

Wielki, drewniany znak Skessuhellir („Jaskinia olbrzymki”) nakierowuje nas do domu Skessy.

Dodatkowo prowadzą nas ślady stóp olbrzymki namalowane na alejce prowadzącej wprost do groty.

Niedaleko wejścia znajduje się monidło do robienia pamiątkowych zdjęć. Kajetanowi od razu spodobała się ta atrakcja.

Wejście do domu Skessy z wielkim, drewnianym krzesłem przed nim. Zapewne olbrzymka przesiaduje sobie na nim w słoneczne dni.

Tak wygląda olbrzymka Skessa! Ma ona kilkaset lat i mierzy, aż 5 metrów! Jest ona miła i bardzo przyjazna dzieciom. Chętnie pomaga ludziom wykorzystując swoją siłę i wzrost.

W środku groty oprócz Skessy, która zamyka się w kuchni, można zobaczyć, jak urządziła sobie swój dom. Jest wielkie łóżko, przy którym znajduje się beczka ze szczoteczką do zębów, a także buty i nocny stoliczek.

Jest także drzewko obwieszone dziecięcymi smoczkami, a pod sufitem zawieszone jej ubranie. Całą garderobę ma w kolorach flagi Islandii.

Z domku Skessy można wyjść drugim wyjściem.

Odwiedziny Skessy były dla Kajetana fajnym urozmaiceniem dnia podczas naszej kolejnej podróży po Półwyspie Reykjanes. Grota znajduje się przy Centrum Kulturowym Reykjanesbær, czyli Muzeum Duus.

Więcej informacji: http://www.skessan.is/forsida oraz http://duusmuseum.is

Mapa i dojazd

Grota ze Skessą znajduje się w zachodniej części Keflavíku przy urokliwej marinie. Dojazd z lotniska zajmuje tylko kilka minut, a ze stolicy Islandii nieco ponad 40 minut (50 km).

Udostępnij ten artykuł
Przez geoislandia
Śledź:
Mam na imię Demi i jestem absolwentką wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie oraz kursu wulkanologicznego Uniwersytetu Islandzkiego. Moją wielką pasją jest geologia Islandii, a także podróżowanie po tym kraju, w którym na stałe mieszkam od 2016 roku.
Zostaw komentarz