Skarðsvík – złota plaża w czarnej lawie

przez geoislandia

Plaża Skarðsvík [64.8813, -23.9866] nie należy do topowych atrakcji półwyspu Snæfellsnes, choć jej usytuowanie jest bardzo dogodne dla tych, którzy objeżdżają go dookoła. Co więcej, jak na islandzkie standardy, jest dosyć unikatowa, ponieważ nie jest ona czarnym żwirem wulkanicznym, a mieniącą się na żółto-pomarańczowo piaszczystą plażą! Pięknie kontrastuje ze skałami bazaltowymi, które ją otaczają, a w promieniach słońca również z turkusową wodą oceanu.

Plaża Skarðsvík

Plaża Skarðsvík była ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy podczas naszej całodniowej wycieczki po atrakcjach Parku Narodowego Snæfellsjökull. Dotarliśmy do niej akurat na malowniczy zachód słońca, tak więc było to piękne zwieńczenie długiego dnia podróży.

Przy niewielkiej plaży znajduje się stolik z ławkami, który daje możliwość zorganizowania sobie małego pikniku, a przynajmniej napicia się herbaty z termosu, z czego ostatnio mieliśmy ogromną przyjemność skorzystać. Stąd rozpościera się widok zarówno na tę niewielką plażę w skalistej zatoce, a także malowniczy krajobraz wulkaniczny i wielki lodowiec Snæfellsjökull. Na przespacerowanie się po Skarðsvík warto poświęcić przynajmniej piętnaście – dwadzieścia minut i najlepiej przybyć tu podczas odpływu, gdy większa część plaży się odsłania, a także, gdy fale oceanu są spokojne. Oczywiście szczególnie należy uważać, gdy jest wzburzone, ponieważ jego agresywne fale potrafią być bardzo niebezpieczne – o czym z resztą przypomina tablica informacyjna postawiona przy wejściu na plażę.

Latem można tu spotkać głównie islandzkich turystów, na przykład rodziny z dziećmi, które doskonale bawią się na złocistych piaskach Skarðsvík.

Ciekawostka historyczna

W zatoce znajduje się niewielka jaskinia, w której w 1962 roku odnaleziono kurhan ze szczątkami mężczyzny w wieku 18-25 lat, które prawdopodobnie pochodzą z X wieku. Przy szkielecie leżał miecz, grot włóczni, kawałek ostrza noża i kilka żelaznych kawałków różnych przedmiotów. Obecnie znalezisko znajduje się w Muzeum Narodowym Islandii.

Fotorelacja

Niewielka ławeczka przy wejściu na plażę w Skarðsvík.

Plaża Skarðsvík o zachodzie słońca.

Dojaz i mapa

Plaża Skarðsvík znajduje się na północo-zachodnim krańcu półwyspu Snæfellsnes. Dojazd do niej nie jest trudny i prowadzi węższą, ale utwardzoną drogą, a więc jest to atrakcja osiągalnyadla każdego rodzaju samochodu. Z głównej drogi Útnesvegur (nr 574) należy skręcić na Öndverðarnesvegur (nr 579) i jechać nią, aż do parkingu, który znajduje się powyżej plaży Skarðsvík.

Zostaw komentarz