Bezkresne pole lawowe Skaftáreldahraun

przez geoislandia

W 1783 roku rozpoczęła się wielomiesięczna erupcja szczelinowa w południowej części Islandii. Utworzyła ona 130 kraterów o nazwie Lakagígar, które stanowią jeden z najbardziej malowniczych krajobrazów Islandii. Potężna erupcja utworzyła olbrzymie pole lawowe o nazwie Skaftáreldahraun, które obecnie jest jedną z większych atrakcji geoturystycznych Islandii. Zobacz, jak wygląda i jak się do niego dostać.

Pole lawowe Skaftareldahraun

Potężna erupcja wulkaniczna, która określana jest jako Skaftár Fires, czyli Pożary Rzeki Skafty, była jedną z największych, jaka została odnotowana w czasach historycznych. Dziś pozostało po niej ponad sto kraterów, który najwyższy z nich osiąga nieco ponad 800 m n.p.m. Wszystkie leżą w 27-kilometrowej linii, która tym samym wyznacza zakres swojej erupcji. Była to erupcja szczelinowa, czyli typowa dla Islandii. Tym samym była to najbardziej katastrofalna erupcja dla mieszkańców Islandii. Wydobywające się z erupcji toksyczne popioły, spowodowały potężne skażenie powietrza, które przyczyniło się do zniszczenia pastwisk, śmierci 75% zwierząt hodowlanych oraz co piątekgo Islandczyka. Panował głód i ochłodzenie klimatu, które wpłynęło na rolnictwo również w Eurpie kontynentalnej. Toksyczne chmury erupcyjne dotarły nawet nad Rosję i Chiny.

To dzięki tej erupcji powstało największe i jedno z najpiękniejszych pól lawowych na Islandii, które jest tym samym jednym z najchętniej fotografowanych. A fotografie te przyciągają kolejnych turystów, którzy również pragną zobaczyć je na własne oczy. I nic w tym dziwnego, bo niekończący się krajobraz potężnych połaci czarnej i kanciastej lawy, która na przestrzeni ponad dwustu lat zdążyła zostać porośnięta zielonym mchem, robi naprawdę duże wrażenie. Stojąc na platformie widokowej i rozglądając się dookoła, trudno jest sobie wyobrazić tę potężną siłę Ziemi, która w ciągu kilku miesięcy trwania erupcji utworzyła coś tak potężnego – powierzchnia bazaltowego pola lawowego Skaftareldahraun, wynosi aż 565 km², a cały zasięg erupcji to pół procenta powierzchni całego kraju.

Fotopodróż

Skaftareldahraun jest ogromnym polem lawowym, przy którym bardzo łatwo można się zatrzymać (oczywiście można z różnych stron je zobaczyć, ale dziś mowa o najprostszej możliwości). Przebiega przez nie droga nr 1 (czyli tym samym ta, która wiedzie dookoła Islandii) i tuż przed miejscowością Klaustur (jadąc z Reykjaviku) znajduje się specjalnie wydzielony parking oraz wytyczony, krótki szlak spacerowy po tym polu lawowym.

Wytyczona ścieżka została ograniczona linami, których – dla ochrony delikatnego mchu porastającego potężną pokrywę lawową – nie wolno przekraczać. Niestety nierzadko zdarzają się turyści, którzy łamią zasadę zwiedzania Islandii i przyczyniają się do dewastacji delikatnej rośliny. Mech nie ma korzeni, a więc nie ma połączenia z glebą. W miejscu, gdzie został zadeptany już nie odrośnie, dlatego tak ważne jest, aby po nim nie chodzić i korzystać ze ścieżek, które powstały właśnie po to, aby móc jeszcze bardziej 'zbliżyć się’ do tej atrakcji.

Przejście się tym krótkim szlakiem, poobserwowanie bezkresnego pola lawowego oraz zrobienie kilku fotografii nie powinno zająć więcej niż kilka/kilkanaście minut. Skaftareldahraun jest doskonałym przystankiem w podróży po południu Islandii, a dla nas była to jedna z wielu atrakcji okolic Klaustur, w którym spędziliśmy jeden z wrześniowych weekendów.

Dojazd i mapa

Miejsce, w którym zatrzymaliśmy się, by podziwiać Skaftareldahraun, na Google Map oznaczone jest jako 'Þjóðvegur Rest Stop’. Z Reykjaviku jest to około 250 km i do końca prowadzi droga nr 1, która jest drogą utwardzoną, a więc podróż samochodem miejskim jest bezproblemowa.

Zostaw komentarz