„Sekretne” źródło pomiędzy gorącymi wodospadami

Nie tak daleko, jak myślisz!

przez geoislandia

Często natrafiam na różne wpisy różnych blogerów, w których polecają oni „sekretne” lub „dzikie” atrakcje Islandii. Tylko, że zazwyczaj są to już bardzo dobrze znane turystom miejscówki, a poza tym trudno nazywać miejsca „sekretnymi”, skoro się o nich publicznie wspomina. Jednym z takich miejsc jest gorące źródło pomiędzy dwoma gorącymi wodospadami przy Akureyri. Tak, jest to mniej znana atrakcja i nie ma do niej żadnego drogowskazu, jednak na miejscu okazuje się, że wcale nie jest ona taka nieznana.

Niespodziewana atrakcja

Na Instagramie, TikToku i różnych stronach internetowych wiele razy natknęłam się na fotografie i filmiki malowniczego gorącego źródła, które znajduje się w wyjątkowym położeniu, bo na zboczu fiordu pomiędzy dwoma parującymi wodospadami. Szybko pomyślałam, że to pewnie tam, gdzie podczas budowania nowego tunelu naprzeciwko Akureyri, natknięto się na żyłę wodną, którą rurami wyprowadzono na powierzchnię ziemi.

W mediach było o tym głośno i nawet zorganizowano konkurs na najlepszy pomysł, co z tą gorącą wodą zrobić. Wygrał projekt na wybudowanie nowego kąpieliska geotermalnego, które właśnie w tym roku (2022) zostało otwarte pod nazwą Forest Lagoon. Tylko był jeszcze taki problem, że lokalna społeczność nie chciała niszczyć nowo powstałych wodospadów i źródełka pomiędzy nimi, i ostatecznie nie naruszając nowej, naturalnej atrakcji, pociągnięto wodę mniej więcej trzy kilometry dalej na południe, gdzie otwarto kąpielisko Forest Lagoon.

Tak więc gorące źródło, które znajduje się na krawędzi fiordu jest atrakcją, która ma zaledwie kilka lat. Nie ma jeszcze ono nazwy i nie jest ono jeszcze szerzej znane turystom, choć na miejscu raczej często się trafi na osobę relaksującą się w tych gorących wodach. Źródełko ma naprawdę piękne położenie i jest super urozmaiceniem pobytu w Akureyri.

Jadąc z Akureyri na północ, z drogi nr 1 należy zjechać na nr 83 – czyli na rondzie przy tunelu wyjechać drugim zjazdem. Tuż pod tunelem znajduje się niewielki „parking”, który nie jest oznakowany, ale zatrzymują się na nim turyści. Można też dotrzeć do gorącego źródła dołem, czyli pojechać jeszcze kawałek dalej drogą nr 83 i skręcić na drogę „Hallandsnes”. My polecamy zatrzymać się wyżej, czyli tuż pod tunelem, gdzie znajduje się parujący wodospad, ponieważ dojście do źródełka jest ciekawsze – odrobinę dłuższe, w zieleni i wzdłuż przyjemnie szumiącej gorącej rzeki.

Fotorelacja

Ścieżka do gorącego źródła zaczyna się pod tunelem Vaðlaheiðargöngum. Należy podążać w dół wzdłuż gorącej rzeki.

Na początku mija się parujący wodospad, do którego można podejść, ale bywa tu bardzo ślisko, tak więc trzeba uważać.

Widok na Akureyri

Malownicza ścieżka do źródełka w dosyć bujnej roślinności.

Schodzimy cały czas w dół…

I po kilku minutach dochodzimy do gorącego źródełka.

Woda ze źródełka spływa drugim wodospadem do oceanu.

Zadowoleni z kąpieli turyści 🙂

Podoba Ci się to usytuowanie?

Mapa

Zostaw komentarz