Spacer na wzgórze Reykjafjall ponad Mosfellsbær

przez geoislandia

Reykjafjall – tak nazywa się wzgórze, które wznosi się ponad miasteczkiem Mosfellsbær na północ od stolicy kraju. Prowadzi na nie krótki i prosty szlak turystyczny, który najczęściej uczęszczany jest przez mieszkańców okolicy. Po drodze można spotkać spacerowiczów z psami, biegaczy, rodziny z dziećmi oraz seniorów. Dla mnie jest to jedna ze stałych tras na spacer po całym dniu, by w przyrodzie naładować baterie.

Spacer na Reykjafjall

Wzgórze Reykjafjall (266 m n.p.m.) znajduje się na wschód od Mosfellsbær, a dojazd na parking u jego podnóża może być trochę zawiłe – zwłaszcza dla osób, dla których okolica ta jest nieznana. Na szczyt prowadzi bowiem więcej niż jeden szlak, które rozpoczynają się po różnych stronach wzgórza. Wybierając szlak najkrótszy najlepiej zaparkować na dużym parkingu znajdującym się przy Centrum Rehabilitacyjnym Reykjalundur.

Kierujemy się na wschód i po chwili dochodzimy do ogrodzenia, za którym pasą się konie. Zauważamy również schodki, które umożliwiają przejście na drugą stronę ogrodzenia, jednak, by dojść na szlak prowadzący na Reykjafell należy skierować się w lewo na ścieżkę wyłożoną czerwonawym żwirem. Wzdłuż niej biegnie szara rura z wodą geotermalną. Po około dwóch minutach dochodzimy do ścieżki, która prowadzi wprost pod wzgórze.

Żwirowa ścieżka prowadząca do początku szlaku na Reykjafjall

Szara rura z wodą geotermalną, przy której na samym początku wycieczki idziemy

Musimy przejść przez schodki za ogrodzenie, by znaleźć się na najkrótszym i tym samym najszybszym szlaku, który prowadzi na Reykjafell. Jest on często uczęszczany przez okolicznych mieszkańców, dlatego ścieżka jest wyraźnie zaznaczona i widać ją z daleka. Już po kilku krokach w górę zaczyna rozpościera się wspaniała panorama na miasteczko oraz okoliczne wzgórza i pasma górskie.

Przejście przez drewniane schodki na właściwy szlak

Widok z początku szlaku

Szlak z początku wiedzie trawiastym zboczem, a następnie pod nogami pojawia się coraz więcej drobnego żwiru i większych skałek. Wszystkie odcinki, które oznakowane są pomarańczowymi pachołkami są o podobnym stopniu trudności, czyli łatwe.

Spacerowicz z psem na szlaku na Reykjafell

Połowa trasy

Końcowy odcinek prowadzi drobną skałą

Ostatni odcinek prowadzący bezpośrednio na szczyt Reykjafjall

Dochodząc na szczyt można kontynuować wycieczkę udając się na północny-wschód i zdobyć kolejny szczyt Æsustaðafjall (220 m n.p.m.) lub na południowy-wschód, by zejść nad rzekę Varmá.

Szczyt Reykjafjall – również nazywany Reykjafell

Widok z Reykjafjall na Helgafell i pasmo Esja

Widok na Esję i Moskardshnjúkar

Widok ze szczytu na północny-wschód

Powrót na parking

Dojazd i mapa

Z Reykjavíku należy kierować się drogą nr 1 na północ do Mosfellsbær. Na rondzie przy stacji benzynowej N1 skręcić w prawo na drogę nr 431 i do końca nią na parking za Centrum Rehabilitacyjnym Reykjalundur.

Zostaw komentarz