Islandia w miniaturze – największe atrakcje półwyspu Snaefellsnes

przez geoislandia

Kiedyś o Półwyspie Snaefellsnes usłyszałam, że jest to Islandia w miniaturze, bo znajduje się na nim prawie wszystko, co można zobaczyć w pozostałych częściach kraju. Czarne i jasne plaże, skaliste wybrzeża i wysokie klify, gorące kąpieliska i naturalne źródła geotermalne, wodospady, słupy bazaltowe, lodowiec, góry, kratery, pola lawowe i muzea w uroczych wioskach. Objechanie półwyspu zajmuje cały dzień i jest to idealny pomysł na jednodniową wycieczkę. Oto najsłynniejsze i najpiękniejsze atrakcje turystyczne na Półwyspie Snaefellsnes.

Półwysep Snaefellsnes znajduje się w zachodniej części Islandii, do którego początku jest lekko ponad sto kilometrów od Reykjaviku. Dojazd do niego oraz podróżowanie jego głównymi drogami jest wygodne i dostępne dla każdego rodzaju samochodu. Znajduje się na nim mnóstwo cudownych miejsc i tak naprawdę można byłoby na niego przeznaczyć dużo więcej czasu niż jeden dzień, ale zazwyczaj jest tak, że turystom zawsze go brakuje i decydują się na intensywną, jednodniową objazdówkę.

Największe atrakcje Półwyspu Snaefellsnes

Wszystkie wymienione atrakcje są podane w kolejności zwiedzania począwszy od południowo-wschodniej strony półwyspu. Objazd ich zajmuje w przybliżeniu 3,5 godziny, czyli 240 km i jest to bez dojazdu z Reykjaviku i powrotu oraz bez uwzględnienia czasu na zwiedzanie.

Eldborg

Jadąc z Borgarnes w kierunku półwyspu, jest on dosyć długo widoczny z drogi, a to, co w nim najbardziej fascynuje, to jego niemal idealnie okrągły kształt. Eldborg wznosi się na wysokość 50 m i tyle samo wynosi jego głębokość, która z krawędzi krateru robi niemałe wrażenie. Na krater Eldborg prowadzi bardzo wygodny i prosty szlak, który wiedzie szlakiem przecinającym rozległe pole lawowe Eldborgarhraun.

GPS: 64.795675, -22.320513
Czas zwiedzania: 2-3 godziny

Landbrotalaug

Landbrotlaug to najbardziej znane naturalne gorące źródło na półwyspie Snaefellsnes, które do niedawna było jego „ukrytym skarbem”, o którym mało który turysta wiedział. Idź do niego za zardzewiałym kranem z gorącą wodą. Nieraz turyści trochę tu błądzą, ale w końcu trafiają do małego źródełka – rozglądaj się uważnie!

GPS: 64.833899, -22.290660
Czas zwiedzania: 60 minut

Gerduberg

Tak zwane klify Gerduberg (Gerðuberg) są najbardziej znanymi na Półwyspie Snaefellsnes słupami bazaltowymi, których wysokość sięga do 14 metrów. Tak naprawdę na Snaefellsnes jest dużo więcej tego typu słupów, jednak te zostały najbardziej wypromowane. Z daleka słupy Gerduberg wyglądają jak wybudowany przez ludzi mur, jednak jest to naturalny wytwór natury. Geometryczne kształty słupów bazaltowych są spękaniami powstałymi podczas powolnego stygnięcia lawy. Gerduberg znajduje się raptem pół godziny od miasteczka Borgarnes.

GPS: 64.859161, -22.363239
Czas zwiedzania: 15 minut

Ytri-Raudarmelskula

Ytri-Raudarmelskula (Ytri-Rauðarmelskúla) to znacząco wybijający się w krajobrazie krater zbudowany z bordowej scorii. Prowadzi na niego prosty, lecz wąski, trochę stromy i sypki szlak, na który warto się wybrać przy okazji ładnej pogody i dobrej widoczności. Widok ze szczytu nie do zapomnienia!

GPS: 64.87711777678223, -22.343491728319627
Czas zwiedzania: 40 – 60 min

Raudamelsolkelda

Raudamelsolkelda (Rauðamelsölkelda) jest to jedno z dwóch źródeł wody mineralnej na półwyspie Snaefellsness, które jest łatwo osiągalne dla turysty. Jest ono jednak zdecydowanie mniej popularne od źródła Ölkelda prawdopodobnie dlatego, że trzeba się nieco bardziej wysilić, by go znaleźć, a także dlatego, że mówi się o nim dużo mniej. Aby się do niego dostać należy jechać dalej drogą za słupami bazaltowymi Gerduberg, aż do końca, czyli do bramki, przy której znajduje się parking i początek szlaku do Raudamelsolkelda. Droga z Gerduberg jest szutrowa, ale w warunkach letnich przejezdna dla każdego samochodu. Piesza wycieczka do źródełka w jedną stronę zajmuje około 20 minut.

GPS: 64.8956, -22.3388
Czas zwiedzania: 40 minut

Olkelduvatn

Nieco ponad dwadzieścia minut drogi samochodem od Gerduberg znajduje się jedno z niewielu źródeł wody mineralnej na Islandii Olkelduvatn (Ölkelduvatn). W tym kraju nie ma zwyczaju picia wody mineralnej i nawet się jej nie butelkuje, a więc też nie sprzedaje. Woda pitna na Islandii jest w kranie – jest ona naprawdę pyszna, zdrowa i uważana za jedną z najlepszych na świecie, ale jednak to nie jest woda mineralna, którą pijaliśmy w Polsce. Dlatego odkrywszy źródło na farmie Olkelda byliśmy ogromnie szczęśliwi i dziś, co kilka miesięcy przyjeżdżamy tam, aby uzupełnić zapas wody. Podróżując po Snaefellsnes jest to ciekawy przystanek, gdzie za niewielką opłatą (jest skrzyneczka na korony) można posmakować islandzkiej, naturalnej wody mineralnej.

GPS: 64.836626, -22.976587
Czas zwiedzania: 10 minut

Ytri Tunga

Plaża Ytri Tunga to bardzo popularna plaża na Półwyspie Snaefellsnes, ponieważ występują na niej różne gatunki fok, które często wygrzewają się tam w arktycznym słońcu. Nie zawsze ma się szczęście, aby je zobaczyć, ale też łatwo je pominąć, ponieważ nierzadko stapiają się z tłem. Jest to fajne miejsce na spacer, piknik i zabawy z maluchem. Przyjemna odmiana dla nas, mieszkańców Islandii, ponieważ jest to jasna plaża, a nie typowa dla Islnadii, czarna.

GPS: 64.802856, -23.080511
Czas zwiedzania: 20 minut

Lysulaugar

Lysulaugar (Lýsulaugar) to wyjątkowe kąpielisko geotermalne, ponieważ jego wody są wodami mineralnymi. Jest ono jeszcze mało znane i w dużej mierze odwiedzane przez Islandczyków. Na terenie kąpieliska znajduje się jeden basen główny z chłodno-letnią wodą oraz dwa mniejsze gorące i jeden z zimną wodą. Miejsce bardzo ciekawe z pięknym widokiem!

GPS: 64.8415, -23.2134
Czas zwiedzania: 45 minut +

Bjarnarfoss

Wodospad Bjarnarfoss jest naszym ulubionym wodospadem na Islandii. Bo sam w sobie jest piękny, znajduje się w bardzo malowniczym miejscu, dojście do niego przypomina jeden z tatrzańskich szlaków i dookoła jest wyjątkowo zielono – rosną np. drzewa iglaste, które pięknie pachną! Bjarnarfoss raczej nie należy do tych szeroko znanych turystom wodospadów, ale zawsze zwraca na siebie uwagę, kiedy podróżuje się po Snaefellsnes. Pięknie go widać zarówno z bliska, jak i dosyć dużej odległości, a więc trudno go pominąć. Dziś wodospad ten jest łatwo osiągalny, ponieważ u jego podnóża znajduje się parking, a do samej wody prowadzi wygodna i ciekawa ścieżka, która powyżej mostka jest nieco bardziej wymagająca, aczkolwiek nie trudna.

GPS: 64.842707, -23.402344
Czas zwiedzania: 30 minut

Budakirkja

Niewielki kościół Budarkirkja (Búðakirkja) jest prawdopodobnie najbardziej znanym czarnym kościółkiem na Islandii. Jest niezwykle fotogeniczny i niemal zawsze widzimy przy nim wiele samochodów, a nawet autokarów z turystami. Kościół położony jest obok Hotelu Budir (w którym mieliśmy okazję nocować) na obszernym polu lawowym Budahraun (Búðahraun), po którym można się dodatkowo przejść (oczywiście trzymając się wytyczonej ścieżki) albo wydmami podejść nad Ocean.

GPS: 64.821697, -23.384234
Czas zwiedzania: 10 minut

Raudfeldsgja

Raudfeldsgja (Rauðfeldsgjá) to imponujący wąwóz w górze Botnsfjall, do którego można dostać się latem i dojść do niewielkiego wodospadu. Początkowo, czyli z parkingu, trasa prowadzi szeroką ścieżką lekko pod górę, a następnie trzeba przecisnąć się przez wąską i wysoką skalną szczelinę. Idzie się przez strumień, ale głazy na tyle z niego wystają, że raczej to przejście kończy się suchymi stopami.

GPS: 64.799148, -23.646438
Czas zwiedzania: 25 minut

Arnarstapi

Wieś Arnarstapi to jedna z najładniejszych wsi na Islandii, która jest dobrą bazą wypadową do zwiedzania atrakcji znajdujących się na terenie Parku Narodowego Snæfellsjokull. Leży u podnóża lodowca, a dodatkowo ma wyjątkowo malownicze wybrzeże, na którym znajduje się kilka flagowych obiektów geologicznych półwyspu. Jednym z najbardziej znanych jest most skalny, naturalny łuk Gatklettur oraz pomnik Bardura zbudowany z kamienia.

GPS: 64.770398, -23.621077
Czas zwiedzania: 15 – 90 minut

Hellnar

Z Arnarstapi można wybrać się na około godzinny spacer (w jedną stronę) do Hellnar. Trasa spacerowa prowadzi wzdłuż skalistego wybrzeża, jednak dobrze wyznaczoną i zabezpieczoną ścieżka, która częściowo prowadzi naturalną ścieżką, a częściowo drewnianą kładką. Podczas spaceru podziwia się przepiękne formacje lawowe oraz malowniczy morski krajobraz. W Hellnar znajduje się kawiarnia (Fjöruhúsið café) z widokiem na ocean i klify – warto zatrzymać się tu na kilka dłuższych chwil.

GPS: 64.7518, -23.6456
Czas zwiedzania: 2 godziny

Londrangar

Podróżując po południowo-zachodnim wybrzeżu Półwyspu Snaefellsnes można się bardzo często zatrzymywać na malownicze widoczki. Jest kilka bardziej znanych punktów widokowych, a chyba najciekawszym z nich jest Londrangar (Lóndrangar). Są to bazaltowe, o bardzo charakterystycznych kształtach skały, które są pozostałością po zniszczonym przez fale oceanu kraterze. Dalej na wschód znajduje się latarnia morska Malarrifsviti, przy której również nierzadko zatrzymują się turyści.

GPS: 64.732381, -23.784827
Czas zwiedzania: 20 minut

Vatnshellir

Jaskinia Vatnshellir, a w zasadzie tunel lawowy, który jest jednym z kilku udostępnionych na Islandia do zwiedzania. Jest to dodatkowo płatna wycieczka z przewodnikiem, który wprowadza do wnętrza ziemi i opowiada o geologii obszaru i erupcjach, które utworzyły tę niezwykłą atrakcję turystyczną.

GPS: 64.74772, -23.81787
Czas zwiedzania: 45 minut

Djupalonssandur

Najpiękniejsza plaża na Półwyspie Snaefellsnes nazywa się (Djúpalónssandur) Djupalonssandur, co w tłumaczeniu oznacza ‘Plaża głębokiej laguny’. Zanim jednak dochodzi się do brzegu, to przechodzi się ścieżką pomiędzy dużymi i poszarpanymi skałami bazaltowymi, czyli przez pole lawowe, które w tym miejscu tworzy bajeczny krajobraz. Po drodze czeka na nas jeszcze kilka atrakcji, jak np. cztery obłe kamienie (Aflraunasteinar), które mierzyły niegdyś siłę rybaków. A także Czarną lagunę (Svörtulón) z turkusową wodą oraz rozrzucone po plaży metalowe części trawlera Epina, który rozbił się nieopodal zatoki Dritvík w 1948 roku.

GPS: 64.751865, -23.901326
Czas zwiedzania: 40 minut

Holaholar

Holaholar (Hólahólar) to półotwarty krater o bardzo dużych rozmiarach, do którego można wjechać samochodem. I tak waśnie robi większość turystów – wjeżdża i wyjeżdża, ot tak dla ciekawostki. Ja natomiast polecam róweniż wejść na jego szczyt i obejść go dookoła. Ścieżka nie jest trudna, choć momentami dosyć sypka.

GPS: 64.7848, -23.9217
Czas zwiedzania: 5-30 minut

Saxhóll

No dobra, przyznam, że ten krater lekko mnie rozczarował, ale generalnie jest on zaliczany do tych głównych atrakcji Snaefellsnes, dlatego go tutaj wymieniam. Co prawda z drogi i parkingu wygląda on naprawdę fajnie i wręcz zachęcająco, ale moim zdaniem jego szczyt nie jest tak ciekawy, jak się zapowiada on z dołu. Owszem widoki z góry są ładne i skały, z których jest zbudowany też są ładne, ale większe wrażenie robi zarówno trasa (zainstalowanymi metalowymi schodkami) na niego, jak i samo spojrzenie na krater z parkingu.

GPS: 64.851410, -23.927078
Czas zwiedzania: 30 minut

Skardsvik

Plaża Skardsvik (Skarðsvík) jest wyjątkowa, ponieważ o złotych piaskach! Co za unikat na Islandii, prawda? Plaża ta jest niewielka, ale bardzo urokliwa, gdzie łączy się morski i wulkaniczny krajobraz. Jest to miejsce idealne na przystanek na trasie i rozprostowanie nóg, czy zjedzenie przekąski, do czego zachęca wygodna ława przy parkingu. Należy tu jednak uważać podczas wzburzonego oceanu, ponieważ fale potrafią być tu bardzo agresywne.

GPS: 64.881361, -23.986682
Czas zwiedzania: 15 min

Ondverdarnesviti

Ondverdarnesviti (Öndverðarnesviti) to mniej znane miejsce na Snaefellsnes, a ciekawe między innymi dlatego, że jest to najdalej na zachód wysunięty punkt półwyspu. Ponadto w Ondverdarnesviti znajduje się mnóstwo starych ruin, które częściowo są pozostałościami po dawnych stacjach rybackich. Znajduje się tu także niewielka, pomarańczowa latarnia morska. W Ondverdarnesviti została poprowadzona drewniana kładka spacerowa, przy której postawiono kilka tablic informacyjnych. Natomiast dojazd na parking w Ondverdarnesviti jest nieco wyboisty, dlatego należy podjeżdżać tu bardzo ostrożnie.

GPS: 64.8851, -24.0443
Czas zwiedzania: 20-30 minut

Svörtuloft

Svortuloft (Svörtuloft) to latarnia morska, która usytuowana jest niecałe 3 km na południe od Ondverdarnesviti i jest to jeszcze rzadziej odwiedzane miejsce, a moim zdaniem z jednym z najpiękniejszych (zaraz po Arnarstapi – Hellnar) fragmentów wybrzeża Snaefellsnes.

GPS: 64.8637, -24.0388
Czas zwiedzania: 15 minut

Svodufoss

Wodospad Svodufoss (Svöðufoss) możemy uznać za odpowiednik wodospadu Skogafoss na południu Islandii. W tym roku została do niego wybudowana nowa i wygodna ścieżka spacerowa, której przejście zajmuje z parkingu około 10 minut. Jest to jedno z piękniejszych miejsc w tej części półwyspu i mam wrażenie, że wkrótce – między innymi dzięki wspaniałemu widokowi na lodowiec w tle – stanie się jedną z najbardziej obleganych.

GPS: 64.894229, -23.797250
Czas zwiedzania: 20-40 minut

Kirkjufell

Góra Kirkjufell jest flagową atrakcją Półwyspu Snaefellsnes i jedną z największych, wręcz ikonicznych Islandii. Wraz z pobliskim wodospadem Kirkjufellsfoss stanowi jeden z najchętniej fotografowanych (również przez profesjonalnych fotografów) krajobrazów tego kraju. Od niedawna został otwarty nowy – dużo większy i wygodniejszy – parking pomiędzy wodospadem a górą, który znajduje się tuż przy głównej drodze. Atrakcje te znajdują się tuż przy miejscowości Grundarfjordur, którą zamieszkuje niecałe 900 osób.

GPS: 64.926222, -23.311272
Czas zwiedzania: 20-30 minut

Grundarfoss

Grundafoss to kolejny imponujący wodospad na trasie, do którego z parkingu idzie się około 15-25 minut. Do momentu dotarcia do rzeki, idzie się bardzo łatwo, po równym terenie. Natomiast, by podejść blisko wodospadu należy przekroczyć rzekę – należy znaleźć odpowiednie głazy, by po nich przejść, co jednak może być dla niektórych niewykonalne.

GPS: 64.9105, -23.2200
Czas zwiedzania: 40-60 minut

Muzeum Rekina

Uważam, że najciekawszym muzeum na Półwyspie Snaefellsnes jest właśnie Muzeum Rekina w Bjarnarhofn. Muzeum znajduje się w białym domku i obejmuje jedną dużą salę, którą zwiedza się samodzielnie oraz wraz z właścicielem. Guðjón opowiada o historii swojej rodziny związanej z połowami rekinów grenlandzkich i ich obróbką, a na koniec częstuje najlepszymi kawałkami mięsa, które nie każdy ma siłę przełknąć.

GPS: 64.99797, -22.96326
Czas zwiedzania: 30 minut

Berserkjahraun

Pola lawowe są powszechną ozdobą na Islandii, których widok jest zupełnie powszechny dla jej mieszkańców. Jednak to nie oznacza, że niektóre z nich nie zaskakują i tym samym nie zachwycają. Jest kilka wyjątkowo malowniczych pól lawowych lub ich fragmentów, i do nich zalicza się między innymi pole lawowe Berserker, które znajduje się na Półwyspie Snaefellsnes. Rozciąga się ono pomiędzy miejscowością Grundarfjordur a Stykkisholmur i pochodzi z erupcji wulkanicznych, które miały miejsce od trzech do czterech tysięcy lat temu.

GPS: 64.95609, -23.03814
Czas zwiedzania: 20 minut

Stykkisholmur

Wisienką na torcie Półwyspu Snaefellsnes jest miasteczko Stykkisholmur, które jest tak urocze, że nie da się nim zachwycić. Znajduje się w nim kilka atrakcji, ale nawet sam spacer po nim – i na pobliskie klify – jest wystarczający. Ciekawostką jest to, że zagrało ono Grenlandię w filmie ‘Sekretne życie Waltera Mitty’.

GPS: 65.0666664 -22.7333304
Czas zwiedzania: 30 minut

Helgafell

Helgafell to góra, o której krąży pewna legenda. Mówi ona o tym, że trzeba na nią wejść nie odwracając się za siebie, a także z nikim nie rozmawiając. Po dotarciu na szczyt należy popatrzeć na wschód, następnie zamknąć oczy i pomyśleć trzy życzenia. Wreszcie można otworzyć oczy i zachwycać się wspaniałymi widokami – gór, łąk i oceanu.

GPS: 65.0434, -22.7271
Czas zwiedzania: 20-30 minut

Selvallafoss

Wodospad Selvallafoss na zakończenie podróży dookoła półwyspu Snaefellsnes jest bardzo miłym zaskoczeniem! Jest to atrakcja, która w ostatnich latach zaczęła się robić bardzo popularna, choć trzeba o niej wcześniej wiedzieć, ponieważ nie ma do niej żadnego drogowskazu. Należy zatrzymać się na niewielkim parkingu na poboczu drogi i iść jedną z kilku wydeptanych przez ciekawych turystów ścieżek. Po zejściu kawałek w dół zbocza, odsłoni nam się niewielki, choć bardzo malowniczy wodospad, który przypomina jeden z najsłynniejszych na południu Islandii, czyli Seljalandsfoss.

GPS: 64.9415, -22.9041
Czas na zwiedzanie: 20-40 minut

I tak prezentują się najbardziej i trochę mniej znane atrakcje Półwyspu Snaefellsnes, które możesz zobaczyć w ciągu dnia lub dwóch wycieczki. Jestem bardzo ciekawa, czy ten wpis okazał się dla ciebie przydatny. Jeżeli tak, będzie mi miło, jak dasz mi o tym znać! 🙂

Mapa

Mapa wymienionych powyżej atrakcji: Mapa Snaefellsnes

Zostaw komentarz