Park trolli Fossatun

geoislandia
geoislandia 4 min. czytania

Park trolli Fossatun (Fossatún), który prowadzi ośrodek noclegowy o tej samej nazwie, jest jedną z atrakcji fiordu Borgarfjordur (Borgarfjörður) w zachodniej Islandii. Jest to na tyle fajne miejsce, że mieszkańcy tej części kraju (również stolicy) przyjeżdżają tu z dziećmi, by spędzić z nimi ciekawie i aktywnie czas. My wraz z Kajetanem przyjeżdżamy tu każdego roku, czasami zatrzymując się na weekend na tutejszym campingu.

Ośrodek Fossatun

Fossatun to rodzinny ośrodek noclegowo-rekreacyjny w zachodniej części Islandii na fiordzie Borgarfjordur, jakieś 80 km od Reykjaviku, czyli około godziny jazdy samochodem. Na jego terenie znajdują się różne obiekty noclegowe oraz atrakcje dla dzieci. Miejsce bardzo przyjazne rodzinom, które lubią aktywność ruchową na świeżym powietrzu. Widać, że właściciele dbają o ten ośrodek, bo jest on po prostu bardzo ładny, schludny i przemyślanie zaprojektowany. Do tego otoczenie Fossatun jest tak urokliwe, że te wszystkie dodatkowe atrakcje byłyby niepotrzebne, aby spędzić miło i atrakcyjnie czas.

W Fossatún można spać w:

Standard Camping Pod – bardziej luksusowy zamiennik namiotu, czyli niewielki (ogrzewany!) drewniany domek z małym salonem i łóżkiem (140×200 cm). Właśnie w takim domku nocowaliśmy.

Twin Pod Cottage – podobny drewniany domek z dwoma pojedynczymi łóżkami (80×200 cm).

Family Camping Pod – podobny drewniany domek z łóżkami dla trzech osób dorosłych lub dwóch dorosłych i jednym bądź dwójką dzieci.

Country Hotel – można też zdecydować się na nocleg w hotelu. Wówczas ma się do wyboru komfortowe pokoje z prywatną łazienką, tv, mini lodówką, mikrofalówką, czajnikiem, kawą i herbatą.

Guesthouse – w Fossatún znajdują się również dwa guesthouse’y, czyli domki z pełnym wyposażeniem. Jeden mniejszy, drugi większy.

Campsite – jeżeli podróżuje się camperem czy z namiotem, to w Fossatún można wykupić miejsce na campingu. Można podróżować z psami.

Dodatkowo do dyspozycji wszystkich gości są gorące wanny z hydromasażem (hot tuby), których jest trzy. Są wspólne łazienki i toalety oraz dwie kuchnie. Wszystkie pomieszczenia są czyste i przyjemnie się z nich korzysta. Wyposażenie jest naprawdę dobre! Przy recepcji, znajduje się też restauracja, która jest cały czas otwarta dla gości (można wykupić również śniadania). Piękne pomieszczenie, jest nawet sala koncertowa oraz stoliki na zaszklonym tarasie z pięknym widokiem na pobliski wodospad.

Atrakcje Fossatun

Główną atrakcją Fossatun jest stworzony przez właścicieli Trollagardurinn (Tröllagarðurinn), czyli Park Trolli oraz ścieżka spacerowa na terenie ośrodka, która ciągnie się przez dosyć duży teren i obfituje w różnorodne atrakcje rekreacyjne dla dzieci. Jest kilka postaci trolli, a najbardziej przerażającym, którego można spotkać jest Gryla, czyli bardzo nieurodziwa matka świątecznych chłopaków, która siedzi ze swoim wielkim kotłem i czyha na niegrzeczne dzieci, by je ugotować i zjeść. Kai, kiedy ją ujrzał okropnie się rozpłakał, a przecież nigdy wcześniej jej nie widział i jest jeszcze za mały, by zrozumieć różne opowiadane mu historyjki.

Uciekliśmy z objęć Gryli i podeszliśmy do niewielkich, choć naprawdę malowniczych wodospadów Trollafossar, czyli Wdospadów Trolli, które położone są na rzece Grimsa. Wiele islandzkich rzek obfituje w łososie i tutaj nie jest inaczej. Ciekawostką jest to, że w skałach przy wodospadach można ujrzeć kamienną głowę trolla.

Oprócz spędzania wolnego czasu na spacerach wokół Fossatun i grach terenowych oraz leżeniu na łące nad wodospadami, można również udać się na mini golfa, trampolinę czy na bardzo fajny plac zabaw z czarną piaskownicą oraz wielkim drewnianym zamkiem z drabinkami, zjeżdżalniami i huśtawkami.

Fossatun jest dobrą bazą wypadową na pobliskie oraz te trochę dalsze atrakcje turystyczne zachodniej części Islandii. Na pewno warto się tutaj zatrzymać, kiedy planuje się zwiedzić fiord Borgarfjordur.

Mapa

Udostępnij ten artykuł
Przez geoislandia
Śledź:
Mam na imię Demi i jestem absolwentką wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie oraz kursu wulkanologicznego Uniwersytetu Islandzkiego. Moją wielką pasją jest geologia Islandii, a także podróżowanie po tym kraju, w którym na stałe mieszkam od 2016 roku.
Zostaw komentarz