Park Narodowy Þingvellir

Największe atrakcje Þingvellir oraz praktyczne informacje

przez geoislandia

Park Narodowy Þingvellir znajduje się 50 km od Reykjavíku i jest jedną z trzech głównych atrakcji najsłynniejszej trasy turystycznej w Islandii, czyli Złotego Kręgu. Uważany jest za jedno z najważniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego Islandii oraz symbol unikatowej w skali świata geologii tego kraju.

Geologia Þingvellir

Islandia jest wyspą znajdującą się w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Przez Atlantyk – od bieguna do bieguna – przebiega rozbieżna granica płyt kontynentalnych (płyty Północnoamerykańskiej i Eurazjatyckiej), którą tworzy tzw. Grzbiet Śródatlantycki. Jest to długa na kilkanaście tysięcy kilometrów dolina ograniczona pasmami górskimi, które budowane są przez erupcje podwodnych wulkanów. Jak sama jego nazwa wskazuje, grzbiet ten przebiega po dnie oceanu, jednak właśnie na Islandii wynurza się na jej powierzchnię. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że Islandię buduje plama gorąca, która przy okazji wyniosła ten grzbiet właśnie na powierzchnię wyspy. Dzięki temu przebywając w Þingvellir mamy szansę zobaczyć, jak wygląda grzbiet śródoceaniczny i tym samym suchą stopą pochodzić po dnie oceanu, a także przekonać się, jaki wpływ na życie człowieka oraz oczywiście krajobraz wyspy, ma ta potężna siła pochodząca z wnętrza Ziemi.

Historia Þingvellir

Ziemie Þingvellir pamiętają jedne z najważniejszych wydarzeń historycznych dla narodu islandzkiego. To tu od 930 roku zbierało się zgromadzenie ogólne, które zostało uznane za jedną z najstarszych instytucji parlamentarnych na świecie. Podczas trwania obrad Alþingi, które miały miejsce każdego lata przez około dwa tygodnie, Þingvellir było miejscem wygłaszania praw, rozwiązywania problemów społecznych i prywatnych, a także handlu oraz egzekucji. Do 1789 roku parlament zbierał się w dolinie Þingvellir, a następnie, po dziesięciodniowym epizodzie trzęsień ziemi, przeniósł się do Reykjavíku.

Informacje praktyczne

✅ Wstęp do Parku Narodowego Þingvellir jest darmowy.

✅ Jednak jest opłata za parking – dla samochodu osobowego 750 ISK.

✅ Parkingów na terenie Parku Narodowego Þingvellir jest kilka. Główny, znajdujący się przy budynku centrum turystycznego z toaletami (gdzie płaci się za parking!) i wystawą o Þingvellir oznakowany jest jako „P1 Hakið”. Z niego zaczyna się główny szlak turystyczny.

✅ Parkingi „P3 Langistígur” oraz przy centrum turystycznym Þingvellir są bezpłatne.

✅ Na zwiedzanie Parku Narodowego Þingvellir warto poświęcić od półtorej do trzech godzin.

✅ Więcej informacji: https://www.thingvellir.is

Atrakcje PN Þingvellir

Poniżej przedstawiam główne atrakcje Parku Narodowego Þingvellir w kolejności zwiedzania, którą najczęściej proponuję. Obejmuje ona wszystkie największe atrakcje Þingvellir oraz te mniej znane, którym również wato poświęcić kilka chwil uwagi.

Hakið

Hakið to nazwa wzniesienia, na którym znajduje się parking „P1” oraz toalety, budynek z wystawą „The heart of Iceland” oraz pamiątkami, a także platforma widokowa z której rozpościera się najpiękniejszy krajobraz na Þingvellir. Widać z niej jezioro Þingvallavatn, które jest największym naturalnym jeziorem na Islandii, szeroką na 5 km dolinę Þingvellir oraz ograniczające ją góry czterech najbliższych systemów wulkanicznych. Wybijającymi się górami w krajobrazie Þingvellir są: Botnsúlur, Ármannsfell, Skjaldbreiður oraz Hrafnabjörg.

Widok na Þingvellir z platformy widokowej Hakið

Wąwóz Almannagjá

Wzdłuż wąwozu Almannagjá prowadzi najsłynniejszy szlak spacerowy w Parku Narodowym Þingvellir. Wąwóz ten jest fantastycznym przykładem uskoku normalnego, który jest częścią wschodniej granicy płyty Północnoamerykańskiej. Ciągnie się on na 8 km, chociaż tylko jego dwukilometrowy fragment znajdujący się na południu, został udostępniony turystycznie. Nierzadko ściany uskoku są błędnie interpretowane, jakoby miały należeć do dwóch oddzielnych płyt tektonicznych, jednak płyta Eurazjatycka jest od Almannagjá oddalona o około 100 km dalej na wschód.

Wąwóz Almannagjá

Lögberg

Lögberg to dziś miejsce, gdzie znajduje się platforma widokowa oraz maszt z flagą Islandii, a niegdyś miejsce obrad Alþingi i prowadzenia prawnych spraw przez Mówców Prawa. Niestety dziś nie do końca wiadomo, w którym dokładnie miejscu się one odbywały, ale jest to najprawdopodobniejsze miejsce. Z kładki można dostrzec również pozostałości po szałasie (Snorrabúð) sprzed kilkuset lat. To też dobry kolejny punkt widokowy na dolinę Þingvellir.

Miejsce po szałasie Snorriego, czyli „Snorrabúð”

Platforma widokowa Lögberg

Drekkingarhylur

Drekkingarhylur jest bardzo malowniczym fragmentem rzeki Öxará, który jednak skrywa mroczną historię. Było to miejsce egzekucji kobiet poprzez utopienie. Nie bez powodu Drekkingarhylur oznacza „Basen Topienia”. Pierwsza egzekucja miała miejsce w 1564, a ostatnia 1830 i w sumie utopiono tu podobno 18 kobiet. Były one skazywane za takie przestępstwa jak czarostwa, romanse, czy ciąże pozamałżeńskie.

Drekkingarhylur

Öxarárfoss

Kontynuując spacer wzdłuż wąwozu, podchodzimy kilka kroków wyżej, by dostać się do podnóży jedynego w Parku Narodowym Þingvellir wodospadu Öxarárfoss. Jest to niewielki wodospad i nie do końca naturalny, ponieważ bieg jego rzeki w IX wieku został zmodyfikowany przez człowieka, by woda mogła spadać prosto do Almannagjá, co miało ułatwić uczestnikom zgromadzenia ogólnego do niej dostęp.

Wodospad Öxarárfoss

Stekkjargjá

Stekkjargjá jest częścią wąwozu Almannagjá, która znajduje się około 300 m na północ od wodospadu Öxarárfoss. Wkraczając w jego ściany, znajdujemy się na tzw. Ścieżce Śmierci. Jest to kolejne miejsce w Þingvellir związane z egzekucjami, ale tym razem mężczyzn. Na końcu tego fragmentu uskoku znajduje się platforma widokowa, która gwarantuje świetny widok na Almannagjá w kierunku południowy-zachód. Platforma ta znajduje się również blisko parkingu „P3 Langistígur”, który jest darmowym.

Wąwóz Stekkjargjá

Flosagjá

Flosagjá jest pięknym pęknięciem napięciowym, które przebiega przez dolinę Þingvellir. Jest ono znane z mniejszej szczeliny, która znajduje się w południowej części Flosagjá i nazywa się Peningagjá, czyli w tłumaczeniu z języka islandzkiego „Szczelina Pieniędzy”. Nazwa ta wzięła się prawdopodobnie z popularnego wśród turystów na całym świecie zwyczaju wrzucania monet do różnych zbiorników wodnych. Dziś jest to zabronione w Þingvellir, jednak wciąż można dostrzec ich wiele w niezwykle przejrzystych wodach Peningagjá.

Szczelina Peningagjá

Valhöll

Z Peningagjá warto skierować się z powrotem na drugą stronę doliny, czyli pod ściany Almannagjá, ale iść dołem, drewnianą kładką. Prowadzi ona polaną, na której można dostrzec pozostałości po budowach przez uczestników zgromadzenia ogólnego szałasach, a także z nowo postawionych tablic informacyjnych, dowiedzieć się kilku ciekawostek historycznych. Kładka prowadzi nas do parkingu „P5 Valhöll”.

Ścieżka z informacjami historycznymi

Powrót w ściany Almannagjá

Silfra

Z parkingu „P5” warto podejść kilkaset metrów jeszcze do kolejnej szczeliny tektonicznej, którą jest Silfra. Jest to ulubione miejsce wśród nurków, którzy nurkują w głębokich wodach jeziora Þingvallavatn. Nurkować, a także snorkelingować można tylko wraz z wykupioną wycieczką lub mając odpowiednie pozwolenie.

Szczelina Silfra

Z parkingu „P5” wygodnie jest wrócić skrótem na parking „P1”, który prowadzi lekko pod górę do głównego szlaku pomiędzy ściany Almannagjá. Jest to również okazja do zobaczenia bardzo ładnego przykładu powierzchni lawy trzewiowej.

The Heart of Iceland

Przy parkingu na Hakið znajduje się dodatkowo płatna, interaktywna wystawa „The heart of Iceland”, która opowiada o historii Þingvellir, a także przedstawia również informacje dotyczące przyrody parku, w tym geologii. Daje ona możliwość ciekawszego uzyskania wiedzy o Þingvellir niż z książek, a na jej zwiedzenie należy przeznaczyć około 30 minut.

Wystawa „The Heart of Iceland”

Uskok Hrafnagjá

Uskok Hrafnagjá jest odpowiednikiem uskoku Almannagjá po drugiej stronie doliny, dlatego można byłoby uznać, że jest to granica płyty Eurazjatyckiej, jednak nie jest to do końca prawdą, choć w wielkim uproszczeniu można go tak interpretować. Do niedawna było to nieznane turystom miejsce, ale od momentu postawienia ponad nim platformy widokowej, coraz więcej osób się przy nim zatrzymuje. Wciąż jednak brakuje informacji i mało kto zdaje sobie sprawę, że uskok ten ma dokładnie takie same znaczenie geologiczne, jak właśnie słynny wąwóz Almannagjá.

Uskok Hrafnagjá

Dojaz i mapa

Dojazd do Parku Narodowego Þingvellir z Reykjavíku prowadzi utwardzoną drogą nr 36 (Þingvallavegur).

Zostaw komentarz