Park Geotermalny w Hveragerði

przez geoislandia

Park geotermalny w Hveragerði jest jedną z głównych atrakcji tego niewielkiego miasteczka na południu Islandii. Miejsce to często jest jednym z przystanków turystycznych podczas zwiedzania półwyspu Reykjanes. Odwiedziłam je przy okazji wycieczki objazdowej po Reykjanes wraz z islandzkim biurem podróży Reykjavik Excursion w 2017 roku.

Park geotermalny w Hveragerði był pierwszym przystankiem na objazdówce po Reykjanes. Dolina Gufudalur, którą zwiedzaliśmy, to region, który słynie z wielu bardzo aktywnych pól geotermalnych. Geotermia jest tutaj przede wszystkim wykorzystywana do prowadzenia szklarni, w których rosną tropikalne kwiaty, owoce i warzywa. Region ten często jest również odwiedzany przez wczasowiczów ze stolicy, którzy przyjeżdżają tu w celach wypoczynkowych. W okolicy rozpoczyna się również popularny szlak turystyczny do gorącej rzeki Reykjadalur.

Park Geotermalny Hveragerdi

Najciekawszymi atrakcjami Parku Geotermalnego w Hveragerði są:

💦 Bláhver – Niebieskie gorące źródło z lekko błotnistą wodą. W przeszłości było dużo bardziej aktywne.

💦Manndrápshver – Zabójcze gorące źródło, do którego w 1906 roku wpadł mieszkaniec miasteczka i w wyniku poparzenia stracił on życie. Po tej tragedii lokalna ludność zainstalowała oświetlenie.

💦 Goshverinn Eilífur – wieczny gejzer, który wybucha, co około dwadzieścia kilka minut.

Mapa

Dojazd z Reykjavíku do Hveragerði zajmuje około 35 min. Park Geotermalny znajduje się przy ulicy Hveramörk.

Zostaw komentarz