Kąpiel w gorącym wodospadzie w Laugarvellir

Podróż warta takiego relaksu

przez geoislandia

Islandia jest pełna gorących źródeł, które dla wielu są najlepszą formą relaksu podczas podróżowania po tym kraju. Odwiedzają je zarówno turyści zagraniczni, jak i islandzcy, choć ci ostatni wiedzą lepiej, gdzie można znaleźć jeszcze te mniej oblegane. Do niedawna właśnie takim było gorące źródło w Laugarvellir, które dziś pomału staje się jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji wschodu Islandii.

Laugavallalaug nie jest kolejnym gorącym źródłem, jakich wiele na Islandii. Nie jest to też gorąca rzeka, jak na przykład w Reykjadalur, czy Landmannalaugar. Jest to bowiem gorący wodospad (!) z aż trzema odgrodzonymi kamieniami naturalnymi basenikami. Miejsce to znajduje się we wschodnim regionie Islandii, do którego najłatwiej jest się dostać z miejscowości Egilsstaðir. Podróż z miasteczka zajmuje około 1h40′ i jest to 100 km trasy również po drodze szutrowej. Tu przyda się samochód z napędem na cztery koła, ponieważ zjazd do doliny, w której znajduje się gorący wodospad jest stromy, przepaścisty i prowadzi przez sypkie podłoże.

Parking znajduje się tuż przed nowo wybudowanym, drewnianym mostem. Z tego miejsca tylko kilka minut pieszo dzieli od gorącego źródła. Idzie się prostą, szeroką ścieżką pośrodku szerokiej łąki.

Na poniższej fotografii widać typowe przebieralnie znajdujące się przy dzikich źródełkach.

O gorącym wodospadzie w Laugarvellir mówi się czasem, że jest to ukryty skarb Islandii, jednak tak naprawdę, już dawno nim nie jest. Dojazd do tego miejsca staje się coraz prostszy, a infrastruktura turystyczna coraz bogatsza (choć stosunkowo wciąż bardzo skromna), jednak mam wrażenie, że magia tego miejsca nigdy nie minie.

Tak wygląda bezpośrednie zejście do gorącego wodospadu. Jest trochę stromo, ale w miarę bezpiecznie, a przede wszystkim jest krótkie. Warto jednak mieć na uwadze, że „przebieralnie” znajdują się powyżej wodospadu, dlatego może być trochę chłodno podczas zejścia do wody.

Temperatura wody w gorącym basenie, do którego bezpośrednio trafia wodospad wynosi około 39-41 stopni Celsjusza, a w dwóch poniższych sukcesywnie mniej. Jednak zawsze przed wejściem warto włożyć do wody rękę i jej się upewnić. Źródło nie jest pod stałym nadzorem, dlatego tym bardziej należy zachować ostrożność. Dolina jest zielona, przyjemna dla oka i wyraźnie różniąca się od jej otoczenia, które jest bardzo surowe – zbudowane przez produkty z licznych erupcji wulkanicznych, które w przeszłości miały tu miejsce.

Do Laugarvellir fajnie zaglądnąć podczas objazdówki po wschodnim regionie Islandii i na przykład nasz plan podróży tego dnia obejmował takie atrakcje jak:  Egilsstaðir – Wodospad Rjúkandi – Kanion Stuðlagil – Gorący wodospad w Laugavellir – Kanion Hafrahvammar – Tama w Kárahnjúkavirkjun – okolice Slæðufoss – Egilsstaðir.

Niewielkie domki, które do dziś stoją nieopodal gorącego źródła, na początku XX wieku były zamieszkiwane przez biednego rolnika i jego żonę. Niestety szybko okazało się, że zarówno codzienne życie, jak i uprawa tamtejszej ziemi były zbyt trudne.

  • Laugarvellir również nazywa się Laugavallalaug.
  • Współrzędne to: 65.0057, -15.7600.

Mapa

Zostaw komentarz