Czym są kamienne kopce Laufskálavarða?

Przystanek między Kirkjubaerklaustur a Vík

przez geoislandia

Laufskálavarða to niewielkie, lawowe wzgórze z licznymi kamiennymi kopcami. Znajduje się ono na południu Islandii, tuż przy drodze nr 1, pomiędzy miejscowościami Kirkjubaerklaustur a Vik.

Laufskálavarða

Kiedy wracaliśmy do domu z jednego z naszych pobytów weekendowych w Kirkjubæjarklaustur, w pewnym momencie na ogromnej lawowej pustyni, zauważyliśmy liczne kamienne kopczyki. Chcieliśmy się przy nich zatrzymać i szybko nadarzyła się taka okazja przy niewielkim wzgórzu, gdzie została postawiona tablica informacyjna właśnie na ich temat.

Dowiedzieliśmy się, że kamienne kopczyki w dawnych czasach były układane przez ludzi, którzy rozpoczynali swoją pierwszą podróż przez ogromne pustkowie, jakim jest Mýrdalssandur. Postawienie kopczyka miało po prostu przynieść podróżnemu szczęście. A szczęście, przy powodziach lodowcowych w tym regionie było bardzo potrzebne.

Kamiennych kopczyków jest na Islandii dużo więcej i podróżując po wyspie od czasu do czasu się je mija. Mogą być podobnych rozmiarów lub nawet dużo większych w postaci pojedynczych pomników. Turyści najczęściej zatrzymują się na przykład właśnie przy Laufskalavarda, ponieważ jest bardzo łatwo dostępne. Miejsce to znajduje się tuż przy drodze nr 1, przy którym z kolei znajduje się parking, a także toaleta. Patrząc z Laufskálavarða na północ, przy dobrej pogodzie można dostrzec lodowce Mýrdalsjökull oraz Kötlujökull.

Fotografie

Dojazd i mapa

Laufskálavarða znajduje się pomiędzy drogą numer 1 oraz 209, choć bliżej jedynki, przy której również znajduje się parking, by podejść do kamiennych kopców. W pobliżu znajduje się również WC.

Zostaw komentarz