Langavatnsvegur – przejażdżka nad jezioro Langavatn

geoislandia
geoislandia 3 min. czytania

Langavatn to jedno z kilku większych jezior na półwyspie Snæfellsnes w zachodniej Islandii. Jest ono odwiedzane głównie przez rybaków, a czasami jest też przystankiem dla pieszych turystów, którzy wędrują pomiędzy jeziorami. Niedawno również i my przejechaliśmy się nad Langavatn, by poznać te mało znane tereny półwyspu.

Langavatnsvegur

Droga Langavatnsvegur (nr 553) jest drogą szutrową, miejscami dosyć wyboistą, z dziurami i większymi kamieniami. Nie jest ona oznakowana literką „F”, czyli nie jest drogą wyżynną/górską, jednak jest na nią wymagany samochód z napędem na cztery koła – zwłaszcza pod koniec podróży, czyli przed jeziorem Langavatn droga robi się bardziej wymagająca.

Do przejechania nad jezioro z głównej drogi jest 15 km, ale z racji stanu drogi jedzie się przynajmniej pół godziny. Langavatnsvegur wiedzie wzdłuż rzeki Gljúfuruá, nad którą w kilku miejscach można się zatrzymać w wyznaczonych do tego niewielkich zatoczkach. W jednym miejscu jest przeprawa przez rzekę, jednak oprócz możliwości przejazdu przez rzekę, został ponad nią postawiony most, z którego na przykład my skorzystaliśmy.

Wzdłuż drogi mnóstwo dziewiczych terenów zielonych i charakterystycznych skał, które przykuwają zaintrygowane spojrzenia turystów. Poniżej krótka fotorelacja z naszej przejażdżki drogą Langavatnsvegur.

Fotorelacja

Początek drogi 553.
Ostrzeżenie o trudnych warunkach drogi. Wjazd tylko pojazdami 4×4.
Pierwsza część drogi przez zielone tereny.
Islandzkie lato.
Rzeka Gljúfuruá.
Jedna z wielu tego typu formacji skalnych, które mija się po drodze.
Gljúfuruá.
Otoczenie pomału się zmienia na bardziej górzyste i jałowe.
Droga 553.
Niewielkie jeziorka tuż przy drodze.
Punkt widokowy.
Ostrzejszy fragment drogi.
Krajobraz na Langavatn.
Jezioro Langavatn
Torfhvalastaðir i mapy z pieszymi szlakami turystycznymi.
Rybacy nad jeziorem Langavatn.
Powrót na drogę główną.

Mapa

Przez geoislandia
Śledź:
Jestem przewodniczką po Islandii, która z miłości do skał magmowych w 2016 roku przeprowadziła się z Krakowa do Reykjaviku. Strona Geoislandia to połączenie mojej pasji do geologii, turystyki i Islandii, na której publikuję przewodniki turystyczne oraz pomagam zaplanować najlepszą podróż do tej baśniowej krainy lodu i ognia!
Zostaw komentarz