Langavatnsvegur – przejażdżka nad jezioro Langavatn

Wzdłuż malowniczej rzeki Gljúfuruá

przez geoislandia

Langavatn to jedno z kilku większych jezior na półwyspie Snæfellsnes w zachodniej Islandii. Jest ono odwiedzane głównie przez rybaków, a czasami jest też przystankiem dla pieszych turystów, którzy wędrują pomiędzy jeziorami. Niedawno również i my przejechaliśmy się nad Langavatn, by poznać te mało znane tereny półwyspu.

Langavatnsvegur

Droga Langavatnsvegur (nr 553) jest drogą szutrową, miejscami dosyć wyboistą, z dziurami i większymi kamieniami. Nie jest ona oznakowana literką „F”, czyli nie jest drogą wyżynną/górską, jednak jest na nią wymagany samochód z napędem na cztery koła – zwłaszcza pod koniec podróży, czyli przed jeziorem Langavatn droga robi się bardziej wymagająca.

Do przejechania nad jezioro z głównej drogi jest 15 km, ale z racji stanu drogi jedzie się przynajmniej pół godziny. Langavatnsvegur wiedzie wzdłuż rzeki Gljúfuruá, nad którą w kilku miejscach można się zatrzymać w wyznaczonych do tego niewielkich zatoczkach. W jednym miejscu jest przeprawa przez rzekę, jednak oprócz możliwości przejazdu przez rzekę, został ponad nią postawiony most, z którego na przykład my skorzystaliśmy.

Wzdłuż drogi mnóstwo dziewiczych terenów zielonych i charakterystycznych skał, które przykuwają zaintrygowane spojrzenia turystów. Poniżej krótka fotorelacja z naszej przejażdżki drogą Langavatnsvegur.

Fotorelacja

Początek drogi 553.

Ostrzeżenie o trudnych warunkach drogi. Wjazd tylko pojazdami 4×4.

Pierwsza część drogi przez zielone tereny.

Islandzkie lato.

Rzeka Gljúfuruá.

Jedna z wielu tego typu formacji skalnych, które mija się po drodze.

Gljúfuruá.

Otoczenie pomału się zmienia na bardziej górzyste i jałowe.

Droga 553.

Niewielkie jeziorka tuż przy drodze.

Punkt widokowy.

Ostrzejszy fragment drogi.

Krajobraz na Langavatn.

Jezioro Langavatn

Torfhvalastaðir i mapy z pieszymi szlakami turystycznymi.

Rybacy nad jeziorem Langavatn.

Powrót na drogę główną.

Mapa

Zostaw komentarz