Gorące źródło Kúalaug

geoislandia
geoislandia 2 min. czytania

Kúalaug to jedno z kilku mało znanych gorących źródeł, które znajdują się przy najpopularniejszej trasie turystycznej w Islandii, Złotym Kręgu. Usytuowane jest na początku lasu Haukadalsskógur, tylko 2 km od znanego gejzeru Strokkur. 

W ciszy i spokoju oraz wyjątkowym, bo leśnym otoczeniu, znajduje się niewielkie gorące źródło Kúalaug. Niby tylko kilka minut samochodem od jednej z największych atrakcji Złotego Kręgu, a jednak wciąż turystom mało znane. Temperatura wody w Kúalaug wynosi zazwyczaj 38-40 stopni Celsjusza, a więc dla wielu jest to idealna temperatura do relaksacyjnej kąpieli na łonie natury.

Droga do Kúalaug.

Dostęp do Kúalaug jest darmowy, ale tym samym nie ma przy nim ani (choćby prowizorycznej) przebieralni, ani wygodnego parkingu. Tak więc jest naprawdę dziko i dzięki temu można poczuć się, jak prawdziwy wiking! Źródełko jest otoczone kamieniami, które definiują jego kształt, ale mocno zarasta i otoczenie jest bardzo błotniste.

Gorące źródło znajduje się przy drodze i tuż przed nim znajduje się jedna większa zatoczka, gdzie można pozostawić samochód. Aby dostać się do Kúalaug należy jechać z parkingu „Geysir Parking” drogą F333. Nie przejmuj się jednak tym, że jest to droga oznaczona, jako górska, ponieważ do Kúalaug jest całkowicie bezpieczna i dostępna dla każdego rodzaju samochodu.

Mapa

Udostępnij ten artykuł
Przez geoislandia
Śledź:
Mam na imię Demi i jestem absolwentką wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie oraz kursu wulkanologicznego Uniwersytetu Islandzkiego. Moją wielką pasją jest geologia Islandii, a także podróżowanie po tym kraju, w którym na stałe mieszkam od 2016 roku.
Zostaw komentarz