Spacer na krater Grábrók

przez geoislandia

Studenci Uniwersytetu w Bifröst mają niezły widok! Z okien ich sal klasowych mogą podziwiać rozległe pola lawowe oraz kratery wulkanów powstałych około 3 tys. lat temu. Wpis pochodzi z 2019 roku.

Niedawno mieliśmy okazję ponownie odwiedzić Bifröst i wspiąć się na jeden z trzech kraterów powstałych w wyniku erupcji szczelinowej, która miała miejsce ok. 3 tys. lat temu. Kratery te należą do systemu wulkanicznego Ljósufjöll, który jest bardzo atrakcyjny widokowo i potrafi zachwycić nie tylko geologów.

Grábrók – krater, na który wyszliśmy – znajduje się we wschodniej części Ljósufjöll i wznosi się na wysokość 170 metrów nad poziomem morza. Trasa na szczyt wiedzie drewnianymi stopniami, dzięki czemu jest łatwa i łaskawa dla naszych butów. Nie zajmuje ona również dużo czasu, ponieważ cała wycieczka (z parkingu na szczyt i z powrotem) wynosi około 30 minut. Parking znajduje się przy drodze numer 1, 30 km na północ od miasta Borgarnes.

Oprócz kraterów cały obszar wokół nich jest niezwykle malowniczy, a to wszystko dzięki lawie Grábrókahraum, która go ukształtowała. Warto tu przyjechać nie tylko po to, by wyjść na Grábrók, ale by odkryć inne geologiczne skarby, tym bardziej że nie są one oblegane przez turystów.

Zostaw komentarz