Kościół Hallgrímskirkja w Reykjavíku

I piękny widok na downtown

przez geoislandia

Najbardziej charakterystycznym obiektem na mapie Reykjavíku, którego absolutnie nie da się pominąć, to kościół Hallgrímura, czyli Hallgrímskirkja. Widoczny praktycznie z każdego miejsca w stolicy, mierzący 74 m wysokości i przyciągający tłumy turystów, którzy cierpliwie czekają na swoją kolejkę, aby ujrzeć wspaniałą panoramę z wieży kościoła.

Lokalizacja

Hallgrímskirkja znajduje się na wzgórzu Skólavörðuholtið w centrum Reykjavíku (Reykjavík 101). Orientacyjnie, na poniższej mapie kościół został zaznaczony na czerwono, a główna turystyczna ulica Laugavegur na różowo.

Budowa świątyni

Islandzki architekt państwowy, Guðjón Samúelsson (1887 – 1950), autor wielu znanych budowli w Islandii, w 1937 roku zaczął prace projektowe nad najsłynniejszym islandzkim kościołem. W związku z wybuchem II wojny światowej proces budowy kościoła znacznie się opóźnił i pierwsze fundamenty zaczęły być stawiane dopiero w 1945 roku. Kościół został wzniesiony po ponad czterdziestu latach ciężkiej pracy, 26 października 1986 roku, na dzień przed 312 rocznicą śmierci słynnego islandzkiego duchownego i poety – Hallgrímura Péturssona, na którego cześć został nazwany kościół.

Design kościoła

Elewacja Hallgrímskirkja zwraca uwagę i może zastanawiać, co stanowiło natchnienie architektowi. Jednak ten, kto zna się choć trochę na islandzkiej geologii, a przynajmniej kojarzy atrakcje geoturystyczne Islandii, od razu skojarzy, że harmonijna budowa kościoła przypomina słupy bazaltowe, których na Islandii jest niemało – weźmy za przykład, chociażby te, które znajdują się na plaży Reynisfjara.

Wnętrze kościoła jest bardzo proste, wręcz surowe. Uwagę zwracają przede wszystkim imponujące organy piszczałkowe, których budowę ukończono w 1992 roku. Zostały one zaprojektowane przez Johannes Klais Organworks w Bonn (Niemcy) i mają one 15 m wysokości. Warto również wspomnieć o witrażach, które są pracą Leifura Breiðfjörða, który również jest autorem kościelnej chrzcielnicy.

Chrześcijanie w Islandii

Chrześcijanie na Islandii pojawili się bardzo wcześnie, bo już w IX wieku przed Erą Zasiedlenia Islandii przez wikingów. Za chrześcijańskich osadników uważa się celtyckich zakonników, którzy zniknęli w 830 roku, czyli w roku, kiedy norwescy wikingowie zaczęli zasiedlać Islandię. W roku 1000 chrześcijaństwo zostało oficjalne przyjęte na Islandii. Obecnie dominującym odłamem chrześcijaństwa jest luteranizm (74% ludności kraju).

Leif Eriksson

Zwiedzając kościół Hallgrímura trudno nie wspomnieć o Leifurze Erikssonie, którego pomnik stoi przed wejściem do świątyni. Według Sagi o Eryku Rudym (ojcu Leifa), to właśnie Leif, jako pierwszy odkrył Amerykę, około 500 lat wcześniej od Kolumba. Ciekawostką może byś również to, że terminal Międzynarodowego Portu Lotniczego w Keflavíku nosi nazwę Leifa Erikssona.

Wspaniały punkt widokowy

Jednak to, co interesuje turystów najbardziej, to oczywiście punkt widokowy, który znajduje się na górze wieży kościoła. Aby dostać się na platformę, należy kupić bilet w kościelnym sklepiku za 900 isk (kwiecień 2017) i wsiąść do windy, która wywiezie nas na górę. Winda znajduje się zaraz po prawej stronie, wchodząc do świątyni. Może nie powinniśmy o tym wspominać, ale biletów nikt nie sprawdza, a z sezonu na sezon są one coraz droższe.

Hallgrímskirkja to najwyższy budynek w Reykjavíku i drugi na Islandii (zaraz po mierzącym prawie 78 m Smáratorg Tower w sąsiednim miecie Kópavogur).

Po odstaniu swojego w kolejce (która w miarę szybko się przesuwa) i wyjechaniu na górę, zwiedzający będą mogli podziwiać taki oto widok:

Godziny otwarcia:

Kościół: 10:00 – 17:00
Platforma widokowa: 10:00 – 16:30

Więcej informacji: Kościół Hallgrímskirkja

Podsumowanie

Kościoła Hallgrímura nie da się pominąć zwiedzając Reykjavík, ponieważ skądkolwiek nie spojrzymy, to będziemy mieć go zawsze w zasięgu wzroku. Wnętrze kościoła może nie jest zbyt atrakcyjne, natomiast widok z platformy widokowej jest naprawdę imponujący, dlatego warto spędzić w kolejne nawet te kilkanaście minut, aby go zobaczyć!

Zostaw komentarz