Czarny kościół Búðakirkja

geoislandia
geoislandia 2 min. czytania

Na Półwyspie Snæfellsnes jest pewien kościółek, który w ostatnim czasie zrobił się bardzo popularnym obiektem fotografowanym przez turystów i fotografów. Mały, drewniany, czarny – bardzo charakterystyczny – znajdujący się w dzikiej i surowej islandzkiej przyrodzie. 

Podczas objazdówki po Półwyspie Snaefellsnes warto podjechać do czarnego kościółka Búðakirkja, który znajduje się w niewielkiej wsi Búðir, w której oprócz Hotelu Búðir oraz właśnie kościoła, nie zauważyliśmy nic więcej. To chyba wszystko, co po tej wiosce zostało, a w średniowieczu stanowiła ona jeden z ważniejszych portów w tej części Islandii.

Początek historii tego kościoła sięga 1701 roku, natomiast dziś jest to rekonstrukcja, która powstała w latach 80-tych ubiegłego wieku. Jest to jeden z trzech czarnych kościołów na Islandii, a jest czarny, ponieważ został pomalowany smołą, która ma chronić przed surowym klimatem Islandii.

Kościół położony jest na obszernym polu lawowym Búðahraun w obłędnie pięknej przyrodzie. Roślinność, która porasta czarne wulkaniczne skały, jest tutaj bardzo różnorodna i w wyjątkowo nasyconym zielonym kolorze. Niestety pogoda nie za bardzo nam dopisywała, więc musieliśmy zrezygnować ze spaceru po tutejszych szlakach, ale na pewno wkrótce wrócimy tu, aby dojść nad plażę lub do wulkanu Buðaklettur.

Búðakirkja jest dostępny dla zwiedzających za darmo i o każdej porze roku. Można zatrzymać się przy nim na kilka chwil lub zostać na noc w pobliskim hotelu, co akurat my w niedługim czasie planujemy zrobić. Wówczas wybierzemy się na wędrówkę po okolicy i na pewno o niej tutaj opowiemy. 🙂

Natomiast ostatnio zrobiliśmy tutaj tylko kilka pamiątkowych fotografii (w ogóle jest to bardzo fotogeniczne miejsce i często stanowi tło różnych sesji zdjęciowych) i ruszyliśmy w dalszą podróż po Półwyspie Snaefellsnes.

Mapa

Udostępnij ten artykuł
Przez geoislandia
Śledź:
Mam na imię Demi i jestem absolwentką wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie oraz kursu wulkanologicznego Uniwersytetu Islandzkiego. Moją wielką pasją jest geologia Islandii, a także podróżowanie po tym kraju, w którym na stałe mieszkam od 2016 roku.
Zostaw komentarz