Wodospad Klukkufoss

przez geoislandia

Wodospad karmiony wodami lodowcaSnæfellsnes, który spływa po wyznaczających mu kierunek słupach bazaltowych. Klukkufoss, czyli „Wodospad Zegara” jest jedną z łatwiej dostępnych atrakcji Parku Narodowego Snæfellsjökull, choć wciąż należy do tych najmniej znanych.

Szlak do Klukkufoss

Do Klukkufoss prowadzi kilkunastominutowy szlak koloru czerwonego. Przy jego rozpoczęciu znajduje się drogowskaz na wodospad, a także ławka. Parkingu w zasadzie tu nie ma, więc turyści pozostawiają samochód na poboczu drogi. Jest to na tyle ustronne miejsce, że nawet podczas ładnego, letniego dnia, ma się okazję pobyć tutaj w samotności.

Szlak prowadzi wąską, żwirowa ścieżką, przy której pod koniec sierpnia zaczynają pojawiać się smaczne jagody i nieco bardziej cierpkie bażyny. Jest to dodatkowa atrakcja, zwłaszcza dla najmłodszych piechurów, dla których trasa ta nie powinna stanowić większego wyzwania.

Po woli pniemy się do góry, co daje nam coraz piękniejsze krajobrazy na okolice. Ze szlaku dobrze widoczna jest północno-zachodnia część półwyspu Snæfellsnes, czyli rozległe pola lawowe delikatnie obrośnięte zielenią i nadmorska miejscowość Hellisandur.

Po 10-15 minutach dochodzi się do celu tego krótkiego spaceru, czyli wodospadu Klukkufoss. Nie jest on spektakularnych rozmiarów, ani nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale jest wystarczająco urokliwy, aby zdecydować się do niego dotrzeć. Dla nas był on jednym z miejsc, które odwiedziliśmy podczas naszej podróży samochodowej górską drogą u podnóża lodowca Snæfellsjökull.

Dojazd i mapa

Najbliższa miejscowość Klukkufoss to Hellisandur, które znajduje się około 10 minut jazdy samochodem od wodospadu. Należy jechać drogą Útnesvegur na południowy zachód i skręcić w lewo na szutrową. Chwilę przed „parkingiem” na Klukkufoss mija się większy parkin, z którego rozpoczyna się szlak spacerowy na krater Rauðhóll. Im wyżej, tym droga robi się coraz bardziej wyboista i dostępna jest ona tylko dla samochodów z napędem na cztery koła, choć przy dobrych warunkach i ostrożnej jeździe, Klukkufoss możliwy jest do osiągnięcia samochodem osobowym.

Zostaw komentarz