Zanikający klif Ketubjörg

Półwysep Skagi

przez geoislandia

Klif Ketubjörg jest jedną z perełek półwyspu Skagi. Znajduje się on po północno-wschodniej stronie półwyspu i dwa lata temu było o nim głośniej, ponieważ oderwał się jego niemały fragment i wpadł do erodującego go oceanu. Zobacz, jak on wygląda i gdzie konkretnie się znajduje.

Klif Ketubjörg

Na klif Ketubjorg prowadzą dłuższe i krótsze szlaki, ponieważ w różnym miejscu można rozpocząć wędrówkę. My zaparkowaliśmy najbliżej, jak to było możliwe, pozostawiając na parę chwil samochód na głębszym poboczu. Prawdopodobnie zrobilibysmy sobie tutaj dłuższy spacer, ale byliśmy już po wielu godzinach w podróży i nasz trzylatek już nie był taki chętny do eksplorowania okolicy. Zatem podeszliśmy bliżej do krawędzi urywistego wybrzeża, które zrobiło na nas piorunujące wrażenie. Ja się nawet przestraszyłam tej niesamowitej potęgi przyrody.

Po lewej, czyli po północnej stronie widzieliśmy zatokę, a po prawej poszarpany klif z wodospadem. I właśnie po tej południowej stronie kilka lat temu oberwał się spory kawałek klifu. Miejsce to nie należy do najbezpieczniejszych, dlatego trzeba bardzo uważać i absolutnie nie podchodzić do krawędzi. I dzieci również nie powinny się tutaj kręcić (Kajetan został w samochodzie, a my z Damianem odwiedziliśmy to miejsce na przemian). Klif wznosi się na wysokość ok. 120 m n.p.m.

Dojazd i mapa

Klify Ketubjorg znajdują się przy żwirowej drodze nr 745. Najwygodniej je odwiedzić przy okazji objeżdżania półwyspu dookoła. Do najbliższego miasteczka (Sauðárkrókur) jest ok. 45 km, czyli ok 40 min jazdy samochodem. W warunkach letnich wystarczy samochód miejski, aczkolwiek trzeba nastawić się na wolniejszą i bardziej wymagającą po żwirze jazdę.

Zostaw komentarz