Kanion Remundargil i wodospad Remundargilsfoss

Pieszy szlak u podnóża Katli i okolicy campingu w Þakgil

przez geoislandia

Po wycieczce organizowanej do jaskini lodowcowej Katla, wybraliśmy się z mężem na szybki spacer wzdłuż kanionu Remundargil, który zakończył się widokiem na wodowspad Remundargilfoss. Obszar ten znajduje się u podnóży lodowca Mýrdalsjökull, niedaleko znanego pola namiotowego Þakgil w południowej części Islandii.

Szlak kanionem do wodospadu nie jest szerzej znany turystom, którzy zazwyczaj przypadkowo go odkrywają, penetrując okolice campingu Þakgil. Choć na szlak jest kierunkowskaz, to polecam zapoznać się nieco dokładniej z mapą terenu. Gdy znajdzie się właściwe miejsce dla pozostawienia samochodu, idzie się już w zasadzie tylko prosto przed siebie, lekko wydeptaną ścieżką, która jednak zaczyna ginąć tuż przed wodospadem. Wycieczka ta nie jest trudna, bowiem w większości idzie się po płaskim terenie, a pod koniec głazami przez rzekę wodospadu, która jednak nie stanowi większego problemu. Jest duże prawdopodobieństwo, że nawet latem podczas wysokiego sezonu, szlak przejdzie się całkowicie w samotności.

Niech miejscem początkowym tej wycieczki będzie miejscowość Vik, które jest najbardziej strategicznym w okolicy. Najpierw kierujemy się drogą nr 1 (Hringvegur) na wschód, po czym, po około 5 km skręcamy na drogę o nazwie Kerlingardalsvegur, którą jadąc do końca, dociera się do pola namiotowego Þakgil.

Wycieczka do Remundargilsfoss

Droga nr 1 – jedziemy w kierunku wschodnim

Początek drogi Kerlingardalsvegur, która bepośrednio prowadzi do pola namiotowego Þakgil. Ta droga teoretycznie nie wymaga posiadania samochodu z napędem na cztery koła, ale jest ona nieutwardzona, miejscami bardziej wyboista i stroma, dlatego bezpieczniej jednak poruszać się większym samochodem. Po przejechaniu mostem przez rzekę Múlakvísl, wkrótce dojeżdża się do rzeki Remundargilsá i właśnie tutaj odchodzi droga, na którą skręcamy. Na Mapach Google nazwana jest ona jako „Froad Kerlingardalsvegur”, a z racji tego, że uznawana jest ona już za F-rad, czyli drogę górską, trzeba mieć tu jednak samochód 4×4.

Droga Kerlingardalsvegur i na wprost lodowiec Mýrdalsjökull.

Trasa ta jest niezwykle widokowa. Czerń lawy, zieleń mchu i biel lodowca.

Przejazd przez rzekę Múlakvísl.

Froad Kerlingardalsvegur.

Przy drodze froadowej Kerlingardalsvegur znajduje się kierunkowskaz, który wskazuje drogę na trzy szlaki turystyczne; do Þakgil, Austurafrétur oraz Remundargil.

Zaparkowaliśmy tuż przy wejściu do szerokiego kanionu, a naszą drogę wytyczały drewniane pachołki z blado-fioletowymi kolorem na ich końcówkach.

Dookoła mieliśmy piękne formacje skalne, a im bliżej wodospadu, tym szlak stawał się coraz węższy.

Pierwsze spojrzenie na wodospad Remundargilfoss.

Demi przy wodospadzie Remundargilfoss.

Nie było tak łatwo pozować. Polecam zabrać ze sobą szerokokątny obiektyw!

Na dole wodospadu pojawiła się tęcza – ale to żadne zaskoczenie na Islandii! 🙂

Droga powrotna i chyba najtrudniejszy fragment szlaku – trzeba było troszkę poskakać po głazach.

Piesza wycieczka tam i z powrotem zabrała nam około godziny, ale odbyliśmy ją szybszym tempem. Można też dojść do kanionu i wodospadu z Þakgil, jednak wówczas trzeba przejść przez grań.

Mapa

Zostaw komentarz