Kanion Kolugljúfur z pięknymi wodospadami

Północny odpowiednik Fjaðrárgljúfur

przez geoislandia

Kanion Kolugljúfur znajduje się na północy Islandii, nie tak daleko drogi nr 1, jednak nie jest szeroko znany, a więc często pomijany. Niektórzy uważają, że jest on północnym odpowiednikiem najpiękniejszego kanionu na Islandii, czyli Fjaðrárgljúfur.

Kanion Kolugljúfur

Ze stolicy Islandii, Reykjavíku do skały Hvítserkur mamy 2 godziny i 45 minut jazdy samochodem, i świadomi, że czeka nas dosyć długi odcinek (zwłaszcza z naszym dwulatkiem jest to odczuwalne), nie nastawiamy się na zwiedzanie dodatkowych atrakcji. Jednak nieoczekiwanie decydujemy się, by podjechać jeszcze do kanionu Kolugljufur (Kolugljúfur), który był pierwszym przystankiem na naszej trasie.

Kolugljufur leży na rzece Víðidalsá, przez którą, przy najbardziej imponujących wodospadów, został poprowadzony most. Z jego dwóch stron można zwiedzać kanion dzięki wydeptanym przez turystów ścieżkom oraz zabezpieczonym tarasom widokowym. Jeżeli chodzi o ścieżki, którymi można się tutaj poruszać, to trzeba na nie bardzo uważać. Są one wąskie, śliskie, a dodatkowo łatwo można się tutaj potknąć o wystające głazy i spaść w przepaść do rwącej rzeki. W kilku miejscach zostały tutaj postawione tabliczki, które ostrzegają o tym niebezpieczeństwie, ale oczywiście mieliśmy okazję zobaczyć, jak w kanionie Kolugljufur popisywali się swoją wyjątkową zwinnością turyści, którzy chcieli zrobić najlepsze zdjęcie, jakie tylko mogli. Ciekawostką jest to, że Islandzkie Biuro Turystyczne uznało to miejsce za jedno z najniebezpieczniejszych do zwiedzania na Islandii. Jednak zachowując zdrowy rozsądek, jest bezpiecznie.

Kanionu z wodospadami (główny nazywa się Kolufoss) nie widać z drogi, ale kiedy dojeżdża się do wspomnianego wcześniej mostu, widok zaczyna zapierać dech w piersiach. Kolugljufur ma około 1 km długości i 40-50 m głębokości, i został on nazwany na cześć kobiety trolla o imieniu Kola, która wg legendy, nieopodal kanionu mieszkała. Można nawet znaleźć w tych formacjach skalnych jej łóżko (Kolusæng) oraz kocioł (Koluketill), w którym gotowała sobie łososie.

Jest coś magicznego w tym miejscu i kilka chwil, które spędziliśmy w pobliżu tego kanionu, spowodowało, że nasze samopoczucie od razu się polepszyło. Potęga natury jest niesamowita, daje tyle energii i szczęścia, że człowiek już nic więcej nie potrzebuje. Po spacerze wokół kanionu i zrobieniu kilku pamiątkowych fotografii wsiadamy do samochodu i z wielkimi uśmiechami na naszych twarzach jedziemy dalej przed siebie.

Fotopodróż

Dojazd i mapa

Należy odbić z głównej drogi nr 1 na drogę nr 715 (droga szutrowa) i tym samym oddalić się od Półwyspu Vatnsnes o jakieś 6 km w kierunku południowo-wschodnim. Po kilku minutach jazdy samochodem docieramy do pierwszego parkingu, który znajduje się przed mostem postawionym ponad Kolugljufur.

Zostaw komentarz