Zielony kanion Fjaðrárgljúfur

Atrakcja rozsławiona przez Justina Biebera

przez geoislandia

Fjaðrárgljúfur jest często uznawany za najpiękniejszy kanion na Islandii, który koniecznie trzeba odwiedzić będąc w podróży po tym kraju. Justin Bieber doskonale o tym wiedział i tak mu się spodobał, że postanowił nagrać w nim teledysk. I właśnie dlatego turyści nazywają go ‘Kanionem Justina Biebera’ – bo przecież to prostsze niż jakiś Fjaðrárgljúfur. Zatem czym Justin tak bardzo się zachwycił?

Kanion Fjaðrárgljúfur

Fjaðrárgljúfur to jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych kanionów na Islandii. Znajduje się on w południowej części Islandii, około 15 min przed miejscowością Kirkjubæjarklaustur. Łatwo się do niego dojeżdża, jednak należy przejechać pewien fragment drogi drogą żwirową, jednak my bez problemu daliśmy sobie radę dotarcia tam małym, miejskim samochodem (Toyota Aygo) i nie trzeba mieć tutaj 4×4.

Tak prezentuje się wejście na szlak prowadzący równolegle do kanionu Fjaðrárgljúfur. Idzie się szeroką ścieżką lekko pod górę. Co jakiś czas są platformy widokowe, a wizyta w tym miejscu zajmie około godziny.

Geologia Fjaðrárgljúfur

Kanion Fjaðrárgljúfur długi na lekko ponad kilometr jest dosyć wąski i serpentynowaty. Zachwyca swoimi charakterystycznymi skałami oraz intensywną zielenią. Spacer wzdłuż niego to ogromna przyjemność i za każdym razem, kiedy znajdujemy się przy takich atrakcjach przyrodniczych, zadajemy sobie pytanie, ale jakim cudem, coś takiego mogło powstać. W przypadku kanionu Fjaðrárgljúfur odpowiedź jest bardzo prosta.

Uważa się, że kanion uformował się pod koniec ostatniej Epoki Lodowcowej, czyli około dziewięciu tysięcy lat temu w wyniku cofania się lodowca w górę doliny. Topniejący lodowiec utworzył lagunę, a wody z niej wypływające, które niosły ze sobą dużo osadów (piasków, kamieni), zaczęły w podatnych na erozję skałach, formować kanion. Spływ rzeki powoli zaczął pogłębiać kanion i dziś jego ściany mierzą 100 m wysokości, co tym samym oznacza, że właśnie taka jest jego głębokość. Z kolei podłoże skalne liczy sobie, aż 2 miliony lat i jest to palagonit (produkt powstały w wyniku interakcji wody oraz szkła wulkanicznego o składzie chemicznym zbliżonym do bazaltu).

Kanion zasila rzeka Fjaðrá, która wypływa z pobliskiej góry Geirlandshraun i łączy się z rzeką Skafta.

Spacer po kanionie

Efekt Justina Biebera

Fjaðrárgljúfur zrobił się wyjątkowo popularny, kiedy Justin Bieber wypuścił teledysk I’ll show you, który został nakręcony na Islandii. Kilka sen zostało nagranych właśnie w tym kanionie, ale w teledysku można również zobaczyć wodospad Skogafoss, Seljalandsfoss, Diamentową Plażę i lagunę lodowcową Jokulsarlon. Z tych wszystkich miejsc, to Fjadrargljufur był najmniej znany, a ja sama długo nie wiedziałam, że jest on nazywany ‘Kanionem Justina Biebera’.

Kanion Fjaðrárgljúfur nagle chcieli zobaczyć niemal wszyscy turyści przybywający do Islandii (a przede wszystkim fani młodego piosenkarza) i tak ogromny napływ turystów doprowadził do tego, że w 2018 roku odwiedziło go, aż 300 tysięcy turystów, a od 2019 roku przez duże zniszczenia w przyrodzie zamknięto go na kilka miesięcy (marzec – czerwiec).

Podsumowanie

Kanion Fjaðrárgljúfur to jeden z najpiękniejszych kanionów na Islandii, który naprawdę warto zobaczyć. W zwiedzaniu pomaga wytyczona szeroka ścieżka oraz platformy widokowe, z których zbaczanie jest zabronione. Ciekawostką jest to, że na północy wyspy znajduje się mniejszy odpowiednik tego kanionu, który nazywa się Kolugljúfur.

Mapa

Zostaw komentarz