Kamieniołom Seyðishólar

geoislandia
geoislandia 2 min. czytania

Seyðishólar í Grímsnes to kolejne ciekawe miejsce w regionie Złotego Kręgu, czyli najpopularniejszej trasy turystycznej na Islandii. Nie jest ono jednak szeroko znane i większość turystów nigdy o nim nie słyszało. My odkryliśmy je przypadkowo, kiedy po raz kolejny włóczyliśmy się po okolicy, szukając właśnie takich perełek. Oto Seydisholar i krótki spacer po czerwonej ziemii.

Kamieniołom

Seydisholar to gromada kraterów, które znajdują się kilka minut samochodem od słynnego jeziora kraterowego Kerið, które jest jedną z głównych atrakcji Złotego Kręgu. Ich zwiedzanie nie wiąże się z dodatkowymi opłatami (tak jak to ma miejsce w przypadku Kerid), jednak miejsce to nie jest dostępne, podczas pracy, ponieważ jest ono również czynnym kamieniołomem. Jednak przejeżdżając koło Seydisholar warto sprawdzić, czy można do niego podejść, ponieważ jest to atrakcja bardzo przyjemna dla oka.

Kolory ziemi Seydisholar są przede wszystkim czerwone i pomarańczowe, i to one robią tu największe wrażenie. Jeżeli chodzi o materiał budujący te kratery i tym samym materiał, który się z tego kamieniołomu pozyskuje, to jest to scoria. Scoria to materiał piroklastyczny, skorupka, która tworzy się na powierzchni lawy. Jej wyjątkowo intensywny kolor zawdzięcza utlenianiu się żelaza, zwłaszcza, kiedy lawa była w kontakcie z wodą. Pozyskiwana scoria z kamieniołomu Seydisholar używana jest do prac budowlanych w południowej Islandii.

Fotorelacja

Mapa

Przez geoislandia
Śledź:
Jestem przewodniczką po Islandii, która z miłości do skał magmowych w 2016 roku przeprowadziła się z Krakowa do Reykjaviku. Strona Geoislandia to połączenie mojej pasji do geologii, turystyki i Islandii, na której publikuję przewodniki turystyczne oraz pomagam zaplanować najlepszą podróż do tej baśniowej krainy lodu i ognia!
Zostaw komentarz