Jolahusid, czyli świąteczny domek w Akureyri

Tu Święta Bożego Narodzenia trwają cały rok

przez geoislandia

SPIS TREŚCI

W stolicy północnej Islandii, czyli mieście Akureyri, znajduje się Jolahusid (Jólahúsið), czyli Świąteczny Domek, który otwarty jest przez cały rok, dlatego atmosferę Świąt Bożego Narodzenia możesz poczuć nawet w środku lata!

Jolahusid

Jolahusid odwiedziliśmy na początku czerwca 2020, kiedy wyruszyliśmy w naszą pierwszą rodzinną wycieczkę samochodową dookoła Islandii, podczas której spędziliśmy kilka dni w Akureyri. Jedną z bardziej znanych atrakcji miasta jest właśnie ten Świąteczny Domek, który znajduje się dokładnie 10 km na południe od centrum Akureyri.

Puk, puk, puk! – pukamy z naszym niespełna dwuletnim Kajetankiem w drewniane drzwi, po czym je otwieramy. Przechodząc przez próg, przenosimy się do zupełnie innego świata. Niby spodziewaliśmy się świątecznego klimatu, ale nie podejrzewaliśmy, że będzie on taki… intensywny!

Jolahusid to przede wszystkim sklep z najróżniejszymi świątecznymi dekoracjami oraz przepysznymi cukierkami. Pięknie zaaranżowany oraz cudownie pachnący. Wybór w ozdobach jest bardzo dużo, a sklep mieści się na dwóch piętrach. Bardzo urzekła mnie również muzyka – islandzka, świąteczna muzyka, która bardzo przyjemnie brzmiała nam w uszach.

W Jolahusid jest niemało dodatkowych atrakcji. Na dolnym piętrze znajduje się na przykład jaskinia z trollicą Grylą, której obawiają się islandzkie dzieci. Inną atrakcją jest wieża Jolahusid, w której znajduje się kalendarz adwentowy. By do niej się dostać, należy wyjść na górę białymi schodkami, które znajdują się na tyłach domku. Wnętrze wieży jest urocze, pomalowane na pastelowe kolory z różnymi obrazkami z bajek. Znajdują się tam drewniane okienka, które się otwiera tak, jak w kalendarzu adwentowym. Zamiast czekoladek są wypisane różne ciekawostki.

Natomiast wokół świątecznego domku znajduje się baśniowy i również w świątecznym charakterze ogród – Jolagardurinn (Jólagarðurinn). Znajdują się tam ławki ze stolikami, także można skorzystać z tego miejsca i zjeść w ładnym otoczeniu posiłek. W ogrodzie  można również zobaczyć miniaturową replikę kościoła z murawą oraz… najpiękniejszą toaletę na Islandii!

Mapa

Zostaw komentarz