Jezioro Lagarfljót przy Egilsstaðir

przez geoislandia

Największe miasteczko na wschodzie Islandii to Egilsstaðir. Jest ono usytuowane nad jeziorem Lagarfljót, które jest jedną z głównych atrakcji jego okolicy. Dookoła jeziora również znajdują się dodatkowe, przy których warto zatrzymać się na dłużej.

Jezioro Lagarfljót

Egilsstaðir leży nad jeziorem Lagarfljót (inaczej: Löginn), które położone jest w dolinie Fljótsdalur. Jezioro to jest najdłuższym (35 km długości) i trzecim, co do wielkości jeziorem Islandii. Znajduje się nad nim kilka miejsc, przy których warto się zatrzymać, choć sama podróż samochodowa dookoła niego, która po części wiedzie przez gęsty, jak na Islandię las, gwarantuje piękne krajobrazy. Mnie urzekł mleczno-szary kolor wody jeziora, która pochodzi z największego islandzkiego lodowca Vatnajökull. Lagarfljót to nie tylko nazwa jeziora, ale także rzeki, która je zasila i która uchodzi do zatoki Héraðsflói usytuowanej pomiędzy Vopnafjörður, a Borgarfjörður Eystri.

Po południowej stronie jeziora Lagarfljót znajduje się Hallormsstaðaskógur, czyli największy w Islandii las narodowy. Prezentuje on wyjątkowy, bardzo kojący krajobraz, ponieważ w zdecydowanej większości definiują go szerokie połacie szorstkich pól lawowych i gołych gór wulkanicznych. Długie chwile spędziliśmy w lesie i na uroczej kamienistej plaży nad jeziorem. Pogoda była dobra, chociaż brakowało trochę słońca. Było ciepło, nie wiało i było czuć odrobinę inny klimat.

Dowiedzieliśmy się też, że z jeziorem Lagarfljót związana jest pewna legenda. Głosi ona, że jezioro zamieszkuje potwór, którego imię brzmi Lagarfljótsormurinn (inaczej: Lagarfljót worm). Pierwsza wzmianka na jego temat pochodzi z 1345 roku, a ostatnio widziany był on w 2012! Nawet amerykańska telewizja ABC w swoich wiadomościach podzieliła się tą informacją. W XVI wieku odnotowano, że Lagarfljótsormurinn wzniósł się tak wysoko ponad jezioro, że mógł przepłynąć pod nim statek z pełnymi żaglami.


Mapa i dojazd

Dojazd nad jezioro prowadzi drogą nr 1 Egilsstaðir. Droga wiodąca dookoła jeziora to droga nr 931.

Zostaw komentarz