Jak dojść do lawy aktywnej erupcji wulkanicznej na Islandii

Fagradalsfjall 2021

przez geoislandia

Wczoraj pod wieczór wybraliśmy się na krótki spacer do lawy wciąż aktywnej erupcji wulkanicznej w Fagradalsfjall na Islandii. Nie mieliśmy w planach podejścia bliżej krateru, tylko właśnie do czubka spływającego jęzora lawy, aby po raz pierwszy pokazać ją naszemu trzylatkowi oraz… poodłupywać trochę zastygniętych jej kawałków. Wczoraj wieczorem wrzuciliśmy na Instagram Stories kilka ujęć z tej mini wycieczki, a rano odebraliśmy kilka wiadomości, jak dojść do tego miejsca. Tak więc oto odpowiedź okraszona kilkoma fotografiami.

Początek szlaku

Miejsce początkowe naszej wędrówki zostało zaznaczone na powyższej mapie. Dojazd do niego jest naprawdę bardzo prosty, ponieważ prowadzi drogą wiodącą przez południową stronę Półwyspu Reykjanes, czyli Suðurstrandarvegur (nr 427), która łączy tym samym dwie miejscowości Grindavík i Þorlákshöfn. Wystarczy wjechać na drogę niezależnie, z której strony (my jechaliśmy z Grindaviku), by po kilku minutach dotrzeć do jednego z kilku parkingów, które znajdują się przy wejściach na szlaki prowadzące do aktywnej erupcji wulkanicznej.

Przed podróżą warto sprawdzić na road.is, czy któraś ze stron drogi nie jest przypadkiem zamknieta, ponieważ tak już było. Ponadto lawa w końcu (prawdopodobnie!) przetnie drogę, więc po prostu warto sprawdzać bieżące informacje – np. na vedur.is.

Mapa terenu

Visit Reykjanes stworzyło poniższą mapę erupcji wulkanicznej Fagradalsfjall, na której zostały zaznaczone parkingi (P), na czerwono główna droga, na żółto szlaki prowadzące do erupcji oraz na pomarańczowo zasięg lawy. My wczoraj zaparkowaliśmy na parkingu znajdującym się najbardziej na południe i udaliśmy się w stronę Nátthagi.

W pierwszych dniach nie było żadnej oficjalnie wytyczonej ścieżki ani parkingu. Dziś ścieżek (i parkingów) jest kilka, a co więcej są one dostosowywane do erupcji, która jest bardzo dynamiczna.

Dojście do erupcji

Jeżeli chcesz dojść bliżej erupcji, to możesz to zrobić kilkoma ścieżkami, aczkolwiek nie wszystkie mogą być w tym samym czasie otwarte, dlatego warto się tego wcześniej upewnić.

  • Droga A – jest obecnie zamknięta
  • Droga B – jest trudniejsza i prowadzi na tyły erupcji
  • Droga przez Nátthagi  – jest najłatwiejsza i najkrótsza
  • Dorga przez Langihryggur – jest najpiękniejsza, ale również najbardziej wymagająca

Zabacz jak wyglądała nasza wycieczka: Erupcja wulkaniczna Geldingadalsgos

Płatność za parking

Parkingi, przy których można legalnie pozostawić samochód dziś są już płatne, a przyjemność ta kosztuje 1000 kr (ok. 30 zł). Informacja o płatności na poniższej ilustracji:

Fotografie z naszego spaceru

 

 

Zostaw komentarz