Islandia – Srebrny Krąg

Skarby fiordu Borgarfjörður

przez geoislandia

Najsłynniejsza trasa turystyczna na Islandii nazywa się Złoty Krąg i zapewne jeżeli jej jeszcze nie przejechałaś, to masz ją w planach albo przynajmniej o niej słyszałaś. Ale czy wiesz, że na Islandii mamy również trasę Srebrny Krąg? Jest ona mniej znana, jednak coraz częściej reklamowana. Jakie atrakcje znajdują się na jej trasie? Zapraszam Cię na wyjątkową podróż po fiordzie Borgarfjordur (Borgarfjörður)!

Co to jest Srebrny Krąg?

Srebrny Krąg (ang. Silver Circle) obejmuje przede wszystkim atrakcje, które znajdują się na fiordzie Borgarfjordur. Fiord ten położony jest w zachodniej części Islandii i najczęściej odwiedzany jest przez turystów, którzy robią trasę dookoła Islandii. Jednak podróż w tamten region kraju może być również dobrym pomysłem na jednodniową wycieczkę ze stolicy Islandii.

Głównymi atrakcjami Srebrnego Kręgu są:
👉 Gorące źródło Deildartunguhver
👉 Kąpielisko geotermalne Krauma SPA
👉 Osada historyczna Reykholt
👉 Wodospady Hraunfossar i Barnafoss

Borgarfjordur, to fiord usytuowany godzinę jazdy samochodem na północ z Reykjaviku. Jego ośrodkiem administracyjnym jest miasto Borgarnes, które zamieszkuje około dwóch tysięcy osób. Znajduje się tu duża stacja paliw oraz sklepy spożywcze – wygodne miejsce, aby uzupełnić zapasy.

Trasa 1

Trasa podstawowa obejmuje: gorące źródło Deildartunguhver, historyczną osafę Reykholt oraz malownicze wodospady Hraunfossar i Barnafoss. Często zwieńczeniem wycieczki jest wizyta w Husafell (Húsafell), skąd również można udać się na dodatkowe wycieczki np. na lodowiec oraz do jaskini lawowej. Jest to 270 km, czyli niecałe 4 godziny jazdy samochodem z Reykjaviku i z powrotem. I właśnie klasyczna wersja tej trasy została w tym przewodniku opisana.

Trasa 2

Trasa ta może być poszerzona np. o Park Narodowy Thingvellir, który to z kolei jest jedną z trzech głównych atrakcji Złotego Kręgu, a także o gorące źródło Krosslaug i jego okolice. I jest to bardzo fajny pomysł, kiedy ma się wystarczająco dużo czasu. Warto wiedzieć, że na trasie pomiędzy Thingvellir a Borgarfjordur, jest do przejechania spory kawałek żwirowy. Jednak nie jest on trudny i nawet zwykły, mały miejski samochód go przejedzie (mamy doświadczenie w dobrych, letnich warunkach!). Czas przejazdu i kilometry prawie takie same, jak w przypadku wersji pierwszej.

Trasa 3

Do Borgarfjordur można również dojechać trasą przez islandzki interior, przepiękną lecz surową doliną Kaldidalur (w tłumaczeniu: Zimna Dolina). Jest to 65 km droga, która biegnie doliną pomiędzy górą Ok, a lodowcem Langjokull i należy do najprostszych, które znajdują się w islandzkim interiorze. W przeszłości był to f-road, a więc do jej przejechania konieczny był samochodów z napędem na cztery koła, jednak obecnie wystarczy do tego osobówka.

Główne atrakcje Srebrnego Kręgu

Gorące źródło Deildartunguhver

Islandia znana jest z obszarów geotermalnych i gorących źródeł. Najsłynniejszym jest Geysir z wybuchającym średnio, co kilka minut gejzerem Strokkur. Z kolei Deildartunghver, które znajduje się w dymiącej dolinie Reykholtsdalur jest uważane za najpotężniejsze w całej Europie. Jego przepływ jest bardzo szybki i wynosi, aż 180 litrów na sekundę, a wypływająca z niego woda ma temperaturę od 97 do 100°C. Deildartunghver składa się z kilku gorących źródeł – wypływów jest przynajmniej dziewięć, które usytuowane są na wzgórzu Hveraholl (Hverahóll). Ich potęga pozwala na ocieplanie okolicznych wiosek i miasteczek – w tym Hvanneyri, Borgarnes i Akranes, do których zostały poprowadzone rury z tą gorącą wodą. Jest to fenomenalny przykład, jak Islandczycy w umiejętny sposób korzystają z darów natury.

W przeciwieństwie do Obszaru Geotermalnego Geysir, nie zobaczysz tutaj żadnego wybuchającego gejzeru. Jednak nie zmienia to faktu, że po tym terenie należy poruszać się ostrożnie. Wrząca woda nieustannie tutaj chlusta w stałym tempie, a zapuszczanie się w ten teren poza wyznaczonymi ścieżkami naprawdę grozi wypadkiem. Natomiast w zachowaniu bezpieczeństwa na pewno pomagają poprowadzone tutaj drewniane chodniki i niewielkie punkty widokowe, z których bardzo wygodnie można przyglądać się gorącym źródłom.

Spacer po Deildartunguhver uprzykrza, a zarazem urozmaica, mleczna para, która wydobywa się z bulgoczących i głośno syczących źródeł. Potrafi być tak gęsta, że trudno cokolwiek zobaczyć, a w związku z tym pojawiają się trudności ze zrobieniem fotografii. Trzeba też bardzo uważać na aparat (warto mieć przy sobie ściereczkę do obiektywu, a przede wszystkim chronić ten obiektyw przed tutejszą wilgocią), ale warto odczekać swoje dla tych wyjątkowych widoków.

Kiedy gęste opary na chwilę zmienią kierunek, to odsłania się przepiękne pomarańczowe wzgórze, które porasta soczyście zielony mech. Tę kompozycję dodatkowo urozmaicają kolorowe kamienie – np. południowa część gorącego źródła, która charakteryzuje się krwisto czerwonymi kamieniami została nazwana Slaturhver (Sláturhver), czyli w tłumaczeniu Rzeźnicze Gorące Źródło.

W Deildartunguhver gotująca się woda chlusta, tryska, chlapie, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność! 

Krauma SPA

Tuż przy potężnym gorącym źródle Deildartunguhver znajduje się kąpielisko geotermalne Krauma SPA. Obejmuje ono pięć niewielkich basenów z gorącą wodą, jeden z zimną oraz sauny, a dodatkowo pokój relaksacyjny z przyjemną muzyką i migoczącym kominkiem.

Ciekawostką jest to, że ciepłe wody kąpieliska Krauma są mieszaniną wrzących wód Deildartunguhver oraz zimnych wód lodowcowych z góry Ok (Okjökull), które w połączeniu dają właśnie idealną temperaturę do kąpania się. Ok do niedawna był lodowcem, ale w sierpniu 2019 stracił ten status. Powodem było oczywiście utracenie przez niego jego masy lodu. Oczywiście wszystko przez globalne ocieplenie zostało go tak niewiele, że nie można było go już nazywać lodowcem.

Więcej informacji: Krauma

To, co dodatkowo zwraca naszą uwagę to szklarnie, które zostały postawione w tej okolicy. W sumie nie dziwi nas to, ponieważ warunki na uprawianie roślin (pomidorów i marchewek!) w tym miejscu są idealne. Przy kąpielisku Krauma i gorących źródłach Deildartunguhver możesz kupić takie pomidory!

Reykholt

Reykholt to nasz następny ważny przystanek na trasie Srebrnego Kręgu, jednak nie z punktu przyrodniczego, a historycznego. Jest to niewielka, ale bardzo malownicza wioska, która w średniowieczu była bardzo ważnym punktem religijnym, kulturowym i edukacyjnym. A przede wszystkim, wieś ta była miejscem osiedlenia się wybitnego Islandczyka, Snorriego Sturlusona (1179 – 1241).

Snorri Sturluson był nie tylko wielkim poetą – Homerem Północy – i autorem niektórych islandzkich sag, ale również wielkim przywódcą Althing. Był bogatym z ogromnymi wpływami człowiekiem, o którym do dziś mówi się, że był jednym z najpotężniejszych Islandczyków.

Snorrastofa

Główną atrakcją, która wybija się z krajobrazu Reykholt jest budynek, w którym znajduje się zarówno nowy kościół, jak i Snorrastofa, czyli centrum kulturalno-badawcze historii Borgarfjordur, które zostało założone ku pamięci Snorriego Sturlusona. Położone jest ono w jego posiadłości.  [4] Wstęp do Snorrastofa jest płatny, a oprócz wystawy o Snorrim, znajduje się tam również sklep z islandzkim rzemiosłem, książkami i pamiątkami. W Snorrastofa odbywają się również wykłady na temat Snorriego i osady Reykholt. Wstęp jest płatny i kosztuje 1500 ISK (rok 2020).

Więcej informacji: Snorrastofa

Snorralaug

Przy budynku znajduje się również Snorralaug. Jest to gorące źródło, które jest jednym z pierwszych i najważniejszych stanowisk archeologicznych na Islandii. Uważa się, że z tego gorącego źródła korzystano już od XII wieku, co czyni go najstarszym, wykorzystywanym przez ludzi gorącym źródłem na Islandii. Zostało ono opisane przez Snorriego Sturlusona, który podobno miał do niego swój bezpośredni tunel ze swojego domostwa. [3]

Snorralaug jest niewielkim gorącym źródłem, jego średnica wynosi 4 m, a głębokość maksymalnie do 1 m. Dodatkowo temperatura wody tego źródła nie jest stała, co nie czyni go najbezpieczniejszym do kąpania. Jednak głównym powodem, dla którego nie jest ono udostępniane, jest to, że jest po prostu zabytkiem i chroni się go przed zniszczeniem. Natomiast można go bezpłatnie zwiedzić. Znajduje się ono na małym kamiennym patio.

Reykholtskirkja

W Reykholt znajduje się również bardzo ładny stary kościółek, który przypomina katedrę w Reykjaviku (Dómkirkja). Reykholtkirkja został zbudowany w latach 1886-1887 przez Ingólfura Guðmundssona.

Reykholtsskogur

Na tyłach wioski Reykholt znajduje się niewielki las Reykholtsskogur (Reykholtsskógur), a także zwracająca na siebie uwagę, otwarta do zwiedzania islandzka chata Hoskuldargerdi (Höskuldargerdi).

Hraunfossar i Barnafoss

Z Reykholt jedziemy w górę meandrującej rzeki Hvita i Borgarfirdi (Hvítá í Borgarfirði) i po niecałych dwudziestu minutach docieramy na parking przy wodospadach Hraunfossar. Wychodzimy z samochodu i wchodzimy na ścieżkę spacerową, która otoczona jest gęstą zielenią.

Wodospady Hraunfossar, czyli w tłumaczeniu Lawowe Wodospady, spadają do lodowcowej rzeki Hvita setkami większych i mniejszych strumieni, które mają swój początek w źródłach pod ogromnym polem lawowym Hallmundarhraun. Woda przebija się przez mniej porowate skały lawowe i spływa po szerokich oraz rozległych krawędziach, dzięki czemu są tak malownicze. Dodatkowo uroku dodaje wyjątkowo błękitny kolor wody oraz niska, choć gęsta, typowo islandzka roślinność.

Na wprost wodospadu znajduje się taras widokowy, z którego ma się wspaniałą panoramę. Jest to miejsce, w którym zawsze widzę mnóstwo fotografów ze statywami. Natomiast wodospady te są dobrze widoczne również ze ścieżek spacerowych i kolejnych mniejszych punktów widokowych.

Nieopodal wodospadów Hraunfossar znajduje się również wodospad Barnafoss, który w tłumaczeniu oznacza Wodospad Dzieci. Jego nazwa nawiązuje do pewnej smutnej legendy, która brzmi następująco:

Pewnego razu w Hraunsás, podczas Świąt Bożego Narodzenia, rodzice dwójki dzieci wybrali się na mszę świętą. Dzieci zostały pozostawione w domu, w którym miały na rodziców grzecznie czekać. Jednak te, prawdopodobnie nudząc się, chciały do nich dołączyć i wybrały się w stronę kościoła. Pech chciał, że wybrały szlak na skróty, który prowadził kamiennym łukiem ponad wodospadami. Przechodząc przez niego zakręciło im się w głowach i wpadły do wody, która ich porwała. Ślad po nich zaginął, a zrozpaczona matka, kiedy zdała sobie sprawę z tej tragedii, zniszczyła kamienny most, by nikogo więcej nie spotkało takie nieszczęście.

Ponieważ jest to legenda, nie do końca wiadomo, czy do takiego wypadku faktycznie tutaj doszło, choć jest to wysoce prawdopodobne. Oczywiście łuku skalnego nie byłaby w stanie zniszczyć zrozpaczona matka i jeżeli faktycznie taki istniał, to rozpadł się on w wyniku trzęsienia ziemi – jak pisałam powyżej, jest to silnie wulkaniczny teren. Wersji tej legendy jest kilka (ja przytoczyłam tę, którą przeczytałam na tablicy informacyjnej przy wodospadzie), natomiast niektórzy uważają, że jest to po prostu zmyślona historyjka, aby straszyć nią nieposłuszne dzieci – oczywiście dla ich bezpieczeństwa.

Wodospady zwiedza się bardzo wygodnie i najbardziej eksponowane miejsca zostały zabezpieczone. Są wydeptane ścieżki spacerowe, tereny zielone oddzielone linkami, po drodze kilka punktów widokowych, a także most, z którego obserwuje się naprawdę potężne siły wodospadów.

Dodatkowe atrakcje Srebrnego Kręgu

Jaskinie lawowe

Pole lawowe Hallmundarhraun, które położone jest na granicy Borgarfjordur oraz interioru w zachodniej części Islandii, powstało w X wieku. Ma ono 52 km długości, a w najszerszym miejscu 7 km. Erupcji było wiele i doprowadziły one do powstania jaskiń lawowych. Znanymi są Surtshellir oraz Vidgelmir (Víðgelmir), która została udostępniona turystycznie i można ją zwiedzić wraz z przewodnikiem. Jest to dodatkowa atrakcja tego regionu, która zdecydowanie jest warta zobaczenia.

Więcej informacji: thecave.is

Lodowiec

W pobliżu znajduje się drugi największy na Islandii lodowiec Langjokull (Długi Lodowiec), który wraz z przewodnikami można eksplorować. Popularnym biurem podróży jest Into The Glacier, który oferuje kilka różnych wycieczek. Najpopularniejszą jest Into The Glacier Tour, która trwa około 3-4 godzin i kosztuje 19,500 ISK (2020). Miejscem początkowym jest Husafell, jednak można wykupić wycieczkę z wyjazdem ze stolicy, jednak kosztuje ona o o niecałe dziesięć tysięcy islandzkich koron więcej.

Więcej informacji: intotheglacier.is

Gdzie spać?

W tej okolicy mieliśmy przyjemność nocować w Fossatún, o którym przygotowałam osobny wpis: Weekend w krainie trolli. Jest to kompleks noclegowy, w którym znajdują różne możliwości noclegowe – od pola kempingowego, po urocze i dobrze wyposażone domki. Teren ten jest przyjazny rodzinom i znajduje się 90 km od Reykjaviku.


Źródło:
[1] http://www.volcanic-springs.com/index.php?section=Iceland&icelandsection=deildartunga
[2] https://www.krauma.is/everything-you-need-to-know-about-deildartunguhver-and-other-hot-springs-in-iceland
[3] https://www.atlasobscura.com/places/snorralaug
[4] https://www.west.is/en/inspiration/services/snorrastofa-reykholt
[5] https://guidetoiceland.is/travel-iceland/drive/hallmundarhraun

Zostaw komentarz