Illugastaðir – punkt do obserwacji fok

geoislandia
geoislandia 1 min. czytania

Na Islandii są dwa główne miejsca, z których obserwuje się foki występujące w tym kraju. Pierwszym z nich jest Ytri-Tunga na Półwyspie Snaefellsnes, a drugim Illugastadir (Illugastaðir) na Półwyspie Vatnsnes w północnej części Islandii. W obu miejscach udało nam się dostrzec foki, jednak nie za każdym razem.

Illugastadir

W Illugastadir znajdują się koło siebie pole namiotowe oraz parking i właśnie stamtąd rozpoczyna się trasa spacerowa wzdłuż laguny, na której często wypoczywają foki. Na końcu trasy znajduje się stacja obserwacyjna, czyli niewielka, drewniana budka, która można osłonić przed wiatrem.

Półwysep Vatnsnes słynie przede wszystkim z występowania fok i w pobliskiej miejscowości Hvamstanngi można odwiedzić Selasetur, czyli Islandzkie Centrum Fok, by zasięgnąć wiedzy o tych zwierzętach. Dojazd drogą nr 711, która wiedzie dookoła półwyspu Vatnsnes. Jest to droga żwirowa, ale przy dobrych warunkach (letnich) jest do przejechania małym, miejskim samochodem.

Fotopodróż

Mapa

 

Udostępnij ten artykuł
Przez geoislandia
Śledź:
Mam na imię Demi i jestem absolwentką wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie oraz kursu wulkanologicznego Uniwersytetu Islandzkiego. Moją wielką pasją jest geologia Islandii, a także podróżowanie po tym kraju, w którym na stałe mieszkam od 2016 roku.
Zostaw komentarz