Hvítserkur – najsłynniejsza dajka wulkaniczna

Skalny potwór wystający z oceanu

przez geoislandia

Najbardziej charakterystycznym elementem półwyspu Vatnsnes, który jest też magnesem na turystów, jest wystająca z oceanu piętnastometrowa, bazaltowa skała o nazwie Hvitserkur (Hvítserkur). Można o nią zahaczyć przy okazji zwiedzania północy Islandii lub wybrania się na jednodniową wycieczkę dookoła całego półwyspu. Dowiedz się, jak do niej dotrzeć oraz jak wygląda.

Hvitserkur

Swoim kształtem najczęściej przypomina smoka, dinozaura i słonia, ale według legendy Hvitserkur jest zaklętym w skale trollem. Z geologicznego punktu widzenia jest to dajka wulkaniczna, których na Islandii jest całe mnóstwo, ale akurat ta należy do tych bardziej popularnych. Obecnie nie jest to całkowicie naturalny wytwór natury, ponieważ, gdyby nie sztuczne ratowanie skały, to prawdopodobnie już dawno rozsypała by się ona do oceanu, który cały czas ją silnie eroduje.

Skała usytuowana jest w zatoce Hunafloi (Húnaflói) i zazwyczaj u jej podłoże jest zalane wodą, ale podczas odpływu jest ono odsłaniane wraz z rozległą plażą. Hvitserkur jest domem dla różnych gatunków ptaków. Zamieszkują ją między innymi mewy, rybitwy arktyczne, kormorany oraz fulmary. I to właśnie im zawdzięczamy biały nalot na powierzchni skały.

Miejsce to jest uwielbiane przez fotografów i na pewno osoby, które interesują się Islandią, nieraz natknęły się na ten kadr. Skałę można podziwiać z platformy widokowej oraz z plaży, na którą można stromo w dół zejść o ile pozwalają na to warunki.

Fotopodróż

Dojazd i mapa

Do Hvitserkur można dojechać drogą nr 711, która w całości pokryta jest żwirem i w wielu miejscach jest ona dziurawa. Jednak w letnich warunkach jest wystarczająco odpowiednia na miejski samochód. Hvitserkur znajduje się ok. 230 km od Reykjaviku (2h50′ jazdy) i ok. 205 km (2h30′) od Akureyri.

Zostaw komentarz