Pole geotermalne Hveradalir (Hengill)

Atrakcja na poboczu drogi

przez geoislandia

Miły przystanek w drodze na południe Islandii znajduje się przy Wystawie Geotermalnej ON Power na obszarze wulkanu Hengill niedaleko miasteczka Hveragerdi. Jest to pole geotermalne Hveradalir, przy którym zawsze się przejeżdża, ale nie jest to atrakcja często wymieniana w przewodnikach. Jeżeli nie spieszy ci się za bardzo, to koniecznie zrób tam przystanek na rozprostowanie nóg. Nie zawiedziesz się.

Opis miejsca

Wulkan Hengill (803 m n.p.m.) obejmuje powierzchnię około 100 km2 i pomimo tego, że swój ostatni wybuch miał około 2000 lat temu, to jest on wciąż bardzo aktywny. Na jego obszarze działają dwie elektrownie geotermalne – Nesjavellir oraz Hellisheidi (Hellisheiði) – a także znajduje się wiele malowniczych i ciekawych szlaków turystycznych. Najbardziej znanymi miejscami na terenie Hengill jest pole geotermalne w Nesjavellir, gorąca rzeka Reykjadalur, a także pobliskie miasteczko Hveragerdi (Hveragerði).

Bardzo ciekawą atrakcją jest odwiedzenie Wystawy Geotermalnej ON Power, a także niewielkiego pola geotermalnego, które znajduje się nieopodal niej. Nazywa się ono Hveradalir, czyli dokładnie tak samo, jak to w górach Kerlingarfjoll w interiorze Islandii, tak więc może być to mylące. Pole geotermalne, o którym mowa znajduje się około 30 km na południowy-wschód od Reykjaviku i 14 km od miasteczka Hveragerdi. Aby do niego dotrzeć należy skręcić na elektrownię geotermalną Hellisheidi. Bez problemu dojedzie się tu miejskim samochodem.

My po raz pierwszy odwiedziliśmy to miejsce dopiero teraz, czyli po prawie pięciu latach przejeżdżania obok niego, będąc w drodze na południe Islandii. Często zwracaliśmy na nie uwagę z drogi, ale jakoś nigdy wcześniej nie zjechaliśmy, aby przyjrzeć mu się bliżej. I kiedy wreszcie przeszliśmy się po Hveradalir, to miejsce to przerosło nasze oczekiwania! Jest to niewielka, ale naprawdę bardzo urokliwa atrakcja geoturystyczna Islandii! Idealne miejsce na rozprostowanie nóg podczas podróży!

Fotorelacja

Szlak rozpoczyna się przy budynku Skíðaskálinn, gdzie organizowane są różne przyjęcia

Początek szlaku – spacer po kładce

Hveradalir przy drodze nr 1

Spacer po podmokłym terenie

Nie należy zbaczać ze szlaku

Wyjątkowe kolory

Gorące źródełko

Opary pachnące jajem

Koniec trasy

W dwie strony był to spacer na około 10 minut

Mapa

Zostaw komentarz