Haifoss – wodospad na krawędzi islandzkich wyżyn

geoislandia
geoislandia 3 min. czytania

Wodospad Haifoss oraz sąsiadujący z nim wodospad Granni, są wodospadami, które leżą na granicy islandzkich wyżyn. Haifoss jest jednym z najwyższych wodospadów na Islandii i jego zwiedzenie jest możliwe na dwa sposoby – zobaczenie go z punktu widokowego, który znajduje się tuż przy parkingu, a także wybranie się na pieszy szlak do jego podstawy.

Po kilku latach od mojej pierwszej wizyty wodospadu Haifoss (2020) znów wróciłam, by tym razem zwiedzić go w bardziej zaawansowany sposób, czyli wybierając się na pieszy szlak do jego podnóży. Wodospad Haifoss znajduje się około 2 godz. jazdy samochodem z Reykjaviku (135 km). Usytuowany jest w dolinie Fossárdalur, która należy do większej doliny Þjórsárdalur. Jest to region, który słynie z najdłuższej na Islandii rzeki Þjórsá, a także z malowniczych i stosunkowo łatwych szlaków spacerowych. Jest to też obszar znajdujący się u podnóży wulkanu Hekla, który przy dobrej pogodzie jest tutaj świetnie widoczny.

Dojazd do Haifoss prowadzi najpierw drogą nr 32, a następnie skręcić na drogę nr 332 za drogowskazem „Laxárgljúfur”. Wkrótce przejeżdża się przez bramę, przy której stoją znaki informujące, że dalsza jazda jest możliwa samochodem z napędem na cztery koła, choć do końca, czyli do parkingu przy wodospadzie Haifoss nie będzie ona trudna. Droga jest żwirowa, ale szeroka i niezbyt wyboista. Dobra dla tych, którzy powoli zaczynają przygodę z islandzkimi wyżynami.

Poniżej kilka fotografii drogi prowadzącej do wodospadu Haifoss.

Parking przy Haifoss jest (jeszcze) darmowy. Jest on wystarczająco duży na obecny ruch turystyczny. Tu zaczynają się piesze szlaki turystyczne. Najpopularniejszym, który jest też najkrótszym prowadzi do górnego punktu widokowego na wodospad.

Wodospad Haifoss widziany z górnego punktu widokowego. Ten widok na żywo robi świetne wrażenie. Wodospad Haifoss jest jednym z najwyższych wodospadów na Islandii – najprawdopodobniej trzecim lub czwartym, ale to i tak nie ma znaczenia. Jest piękny! Warto dodać, że obok Haifoss znajduje się drugi wodospad, który nazywa się Granni.

Drugim sposobem na zwiedzenie wodospadu Haifoss jest podejście do jego podnóży. Należy kontynuować spacer czerwonym szlakiem, czyli iść w dół dosyć wygodną ścieżką. Dla kilkulatka jak najbardziej do przejścia.

W końcu dochodzi się do miejsca, gdzie szlak się rozwidla. Idąc dalej prosto dojdzie się do Stong, natomiast skręcając w prawo i trawersując zboczę, którym przed chwilą doszło się do tego miejsca, dojdzie się do Haifoss. Ten odcinek szlaku jest najtrudniejszy. Jest tu bardzo wąsko, a na początku również stromo i sypko – przyczepność do podłoża jest średnia. Jednak wprawione dzieci powinny przejść ten odcinek bez większego problemu.

I wreszcie cudowny wodospad Haifoss.

Powrót tym samym szlakiem.

Droga powrotna.

Udostępnij ten artykuł
Przez geoislandia
Śledź:
Mam na imię Demi i jestem absolwentką wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie oraz kursu wulkanologicznego Uniwersytetu Islandzkiego. Moją wielką pasją jest geologia Islandii, a także podróżowanie po tym kraju, w którym na stałe mieszkam od 2016 roku.
Zostaw komentarz