Park Wiejski Einkunnir

Miły wypocyznek w okolicach Borgarfjörður

przez geoislandia

Park Wiejski Einkunnir to niewielka, choć bardzo lubiana atrakcja wśród mieszkańców okolic Borgarfjörður. To kolejna ciekawa alternatywa dla spędzenia wolnego czasu na łonie natury. Można wybrać się na leśną ścieżkę spacerową, wyjść na niewielkie skałki, kontemplować widoki na pobliskie pasma górskie znad cichego jeziora, czy nawet usiąść przy ognisku.

Park Wiejski Einkunnir

Park Wiejski Einkunnir ze względu na tereny podmokłe oraz formacje geologiczne, jest obszarem chronionym od 2006 roku.  Jest raczej celem podróży niż kolejnym przystankiem w jej trakcie i szczególnie polecam to miejsce rodzinom z małymi dziećmi, które szukają trochę zielonej przestrzeni dla siebie. Szlaki wiodące po Einkunnir są proste, dlatego nadają się również dla najmłodszych. Nie są też długie, a więc nie grozi przemęczenie czy nuda. Miłym urozmaiceniem są niewielkie skałki, na które z łatwością można wejść i z których rozpościera się piękny widok na okolice Borgarfjörður.

My ostatnio spędziliśmy tu niecałe dwie godziny – włócząc się po lasku, wchodząc na skałki, a także rzucając kamyczki do jeziora. W sumie minęliśmy tu trzech lokalnych turystów.

Einkunnir można podzielić na trzy główne części. Pierwsza z nich to Litlu-Einkunnir, czyli ta, która obejmuje najkrótsze szlaki oraz miejsce na ognisko i grilla – znajduje się najbliżej parkingu. Druga to Nyrðri-Einkunnir, czyli Północne Einkunnir, które łączy się z Syðri-Einkunnir, czyli Południowym Einkunnir. To tu znajdują się skałki, z których rozpościera się piękny widok na okolice a także kładka prowadząca przez mokradła. Trzecia część to niewielkie jezioro Álatjörn, przy którym znajduje się parking, toalety, a także rozkładane ławki, przy których można zjeść swoje przekąski.

Fotorelacja

Najpierw skręciliśmy w prawo, przeszliśmy przez kładkę i weszliśmy do niewielkiego lasu w części Litlu-Einkunnir. Ścieżka została oznakowana żółtym kolorem, która w kilku miejscach się rozwidlała. Jednak wszystkie ścieżki doprowadzały do głównej, także nie dało się zgubić. Po drodze, w zasadzie tuż przy wyjściu na parking, minęliśmy miejsce na ognisko i grilla.

Droga prowadząca do głównego parkingu.

Główny parking w Einkunnir – pora na rozprostowanie nóg!

Jedna z wielu ścieżek. My najpierw skręciliśmy w prawo i przeszliśmy przez kładkę.

Einkurinn jest obszarem podmokłym. Miejscami trzeba iść bardzo ostrożnie, by nie zanurzyć się w błocie.

Ścieżki są oznakowane pachołkami z odpowiednimi kolorami. Główny to szlak żółty.

Widoki ze ścieżki spacerowej.

Miejsce na ognisko i grilla w Einkunnir.

Jedne z wielu ciekawych formacji skalnych.

Parking dla koni.

Po krótkim spacerze znów znaleźliśmy się na parkingu. Postanowiliśmy dalej penetrować okolicę i poszliśmy przed siebie w stronę Północnego Einkunnir. W kilku miejscach musieliśmy zboczyć ze ścieżki, ponieważ ta była bagnista. W końcu weszliśmy na pierwszą większą skałę, z której zauważyliśmy, że na przeciwko znajduje się druga, na którą również można wyjść. Przeszliśmy przez kładkę ponad mokradłami i wyszliśmy na Einkunnir.

Teren podmokły Einkunnir.

Przedzieramy się przez krzewo-drzewa.

Pierwsza skała, na którą weszliśmy.

Wszyscy w moskitierach przez małe gryzące muszki.

Kładką przez teren podmokły na drogie wzgórze.

Piękna panorama na Borgarfjörður.

W drodze na drugie wzgórze.

Kajetan na Einkunnir.

Na koniec zatrzymaliśmy się nad jeziorem Álatjörn.

Jezioro Álatjörn.

Mapa i dojazd

Z miejscowości Borgarnes należy jechać na północ, a następnie skręcić na zachód na drogę oznakowaną 536/3 i dalej jechać za drogowskazem „Einkunnir”. Podróż z Borgarnes do Einkunnir zajmuje około 12 minut.

Zostaw komentarz