Dom z recyklingu nad wybrzeżem w Reykjavíku

przez geoislandia

Jest takie dosyć dziwne, ale ciekawe i intrygujące miejsce w Reykjavíku, które od czasu do czasu odwiedzamy przy okazji spaceru wzdłuż wybrzeża w centrum miasta. Nazywa się Recycled House i jest to dom, który powstał z recyklingu. Można pomylić go ze złomowiskiem, ale nim nie jest – wręcz przeciwnie, jest zamieszkałe!

W centrum stolicy jest bardzo malowniczy i długi na dziewięć kilometrów szlak spacerowy, który ciągnie się wzdłuż wybrzeża. Nazywa się Sculpture and Shore Walk i oprócz wielu punktów widokowych, plaż oraz pomników i rzeźb (np. słynny Sólfar), znajduje się tam również dom, który powstał z recyklingu. Jest to bardzo dziwna atrakcja i dosyć nieznana turystom. Można go pomylić ze złomowiskiem, ale jest do stworzony i zamieszkały przez islandzkiego reżysera filmowego – Hrafna Gunnlaugssona – dom.

Na terenie domu można zobaczyć najróżniejsze rzeźby, konstrukcje – wszystkie z innej parafii, ale jakże do siebie pasujące. Kolekcja jest ogromna, a materiały, które zostały wykorzystane to przede wszystkim metal (stare, brzydkie, zardzewiałe kawałki), beton, drewno i szkło. Twórca był (a w zasadzie wciąż jest) naprawdę bardzo pomysłowy i widać, jak bardzo ważne są dla niego przedmioty. Niektóre obiekty zostały przez niego podpisane, a więc ma się wrażenie, że zwiedza się muzeum.

Dom z recyklingu powstał dlatego, że Hrafn Gunnlaugsson szukał odpowiedniego miejsca na składowanie swoich filmowych dekoracji. Znalazł stary, rozpadający się dom, który planowano zburzyć, więc go kupił. Wnętrze domu nie jest otwarte dla zwiedzających, natomiast podwórko już tak – za darmo dla wszystkich!

Kto by chciał zamieszkać w takim domu?


Dom znajduje się przy ulicy Laugarnestangi 65 nieopodal Muzeum Sigurjóna Ólafssona. Dojazd do Recycled House:

  • samochodem: my parkujemy w porcie Skarfabakki
  • przystanek autobusowy: Héðinsgata

Zostaw komentarz