Dolina Elliðaárdalur – zielone oblicze Reykjavíku

Lipcowy spacer z noworodkiem

przez geoislandia

Nieopodal centrum Reykjavíku położona jest piękna dolina z lasami, kwiatami, wodospadami i żyjącymi swobodnie półdzikimi królikami. Wiele turystów, a nawet część mieszkańców miasta, nie zdaje sobie sprawy o istnieniu tego zielonego skarbu stolicy. A jest to miejsce idealne do spędzania wolnego czasu.

Dolina Elliðaár ma nieco ponad osiem kilometrów długości i jest doskonałym miejscem nie tylko na długie spacery, ale również do organizowania pikników, jazdy konnej i uprawiania sportów. Oprócz kilku ścieżek spacerowych mamy tutaj również trasy rowerowe oraz biegowe, które są dobrze opisane dzięki licznym tablicom informacyjnym.

Miejska oaza pełna jest drzew i kolorowych kwiatów, więc jeżeli kiedykolwiek narzekaliście na brak zieleni w stolicy, to serdecznie polecamy wam to miejsce odwiedzić. A jeżeli nie jesteście mieszkańcami Reykjaviku tylko turystami i macie w zapasie trochę czasu, to Elliðaárdalur będzie dla was świetnym miejscem na zrobienie atrakcyjnych zdjęć. Mało kto wam uwierzy, że taką przyrodę posiada Islandia. W końcu plotki głoszą, że na Islandii nie ma drzew. 😉

Jednak czym byłaby oaza bez wody. W tej roli występuje tutaj rzeka Elliðaá, która obfita jest w różne gatunki ryb, m.in. łososie oraz arktyczne pstrągi. Z tego powodu miejsce to często jest również odwiedzane przez rybaków. Oprócz rzeki i strumieni, w których Islandczycy schładzają się podczas islandzkiego lata (tak, dobrze czytacie – schładzają się!), po drodze można podziwiać kilka mniejszych wodospadów i jeden większy, który robi spektakularne wrażenie! – zwłaszcza kiedy pomyśli się, że jest się w centrum miasta.

Wspaniałą atrakcją (nie tylko dla dzieci) są również żyjące na wolności półdzikie króliki, które bardzo łatwo można tutaj spotkać i zrobić im zdjęcia.

Fajnie jest również wejść w głąb lasu i poczuć zapach sosny oraz wsłuchać się w śpiewające ptaki, których również jest tutaj niemało. Elliðaárdalur jest obszarem chronionym z uwagi na występującą tutaj naturalną przyrodę i sprzyjające warunki do uprawiania rekreacji. Według nas jest to wspaniałe miejsce na wyciszenie się i relaks.

Mapa

Zostaw komentarz