Krater Búrfell w okolicy Reykjavíku

geoislandia
geoislandia 2 min. czytania

Okolice stolicy oferują mnóstwo ciekawych przyrodniczo szlaków turystycznych, a wiele z nich leży na obszarze, a także w pobliżu Rezerwatu Heiðmörk. Jednym z prostszych, ale równocześnie ciekawych geologicznie szlaków jest ten na krater Búrfell. Zobacz jak wygląda trasa.

Krater Búrfell

Chcę Ci zaproponować kolejny, warty uwagi szlak turystyczny, który moim zdaniem jest bardzo fajną propozycją dla rodzin z dziećmi, seniorów, a także wszystkich, którzy lubią spacerować i uprawiać rekreację ruchową w naturze. Krater Búrfell (179 m n.p.m.) wraz z prowadzącą do niego ścieżką jest właśnie tym, godnym uwagi miejscem. Znajduje się on na terenie Rezerwatu Heiðmörk na półwyspie Reykjanes i obejmuje go system wulkaniczny Krýsuvík-Trölladyngja. Pod kilkoma względami jest on wyjątkowy i wyróżnia się na tle pozostałych kraterów w okolicy. Búrfell jest stożkiem scoriowym, który powstał w wyniku erupcji szczelinowej około 8000 lat temu i jest on jedynym stożkiem powstałym podczas erupcji. Szlak do niego prowadzi wyjątkowo dobrze zachowanym kanałem lawowym Búrfellsgjá, który zaskakuje swoimi imponującymi formacjami skał bazaltowych.

Początek szlaku
Drewniane schodki, które umożliwiają zejście po ścianie uskoku
Uskok
Szczelina tektoniczna
Ciekawa formacja kanału lawowego
Krater Búrfell
Ściana krateru Búrfell
Búrfell jest doskonałym miejscem na rodzinne spacery
Búrfell
Demi na Búrfell
Malownicze krajobrazy Búrfell

Dojazd i mapa

Z Reykjavíku należy jechać drogą nr 40 na południe, a następnie skręcić na południowy-wschód do Gardabær, by drogą nr 408 dojechać na parking [64.0471, -21.8544], gdzie rozpoczyna się szlak na Búrfell.

Udostępnij ten artykuł
Przez geoislandia
Śledź:
Mam na imię Demi i jestem absolwentką wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie oraz kursu wulkanologicznego Uniwersytetu Islandzkiego. Moją wielką pasją jest geologia Islandii, a także podróżowanie po tym kraju, w którym na stałe mieszkam od 2016 roku.
Zostaw komentarz