Krater Búrfell w okolicy Reykjavíku

Przyjemny spacer dla całej rodziny

przez geoislandia

Okolice stolicy oferują mnóstwo ciekawych przyrodniczo szlaków turystycznych, a wiele z nich leży na obszarze, a także w pobliżu Rezerwatu Heiðmörk. Jednym z prostszych, ale równocześnie ciekawych geologicznie szlaków jest ten na krater Búrfell. Zobacz jak wygląda trasa.

Krater Búrfell

Chcę Ci zaproponować kolejny, warty uwagi szlak turystyczny, który moim zdaniem jest bardzo fajną propozycją dla rodzin z dziećmi, seniorów, a także wszystkich, którzy lubią spacerować i uprawiać rekreację ruchową w naturze. Krater Búrfell (179 m n.p.m.) wraz z prowadzącą do niego ścieżką jest właśnie tym, godnym uwagi miejscem. Znajduje się on na terenie Rezerwatu Heiðmörk na półwyspie Reykjanes i obejmuje go system wulkaniczny Krýsuvík-Trölladyngja. Pod kilkoma względami jest on wyjątkowy i wyróżnia się na tle pozostałych kraterów w okolicy. Búrfell jest stożkiem scoriowym, który powstał w wyniku erupcji szczelinowej około 8000 lat temu i jest on jedynym stożkiem powstałym podczas erupcji. Szlak do niego prowadzi wyjątkowo dobrze zachowanym kanałem lawowym Búrfellsgjá, który zaskakuje swoimi imponującymi formacjami skał bazaltowych.

Początek szlaku

Drewniane schodki, które umożliwiają zejście po ścianie uskoku

Uskok

Szczelina tektoniczna

Ciekawa formacja kanału lawowego

Krater Búrfell

Ściana krateru Búrfell

Búrfell jest doskonałym miejscem na rodzinne spacery

Búrfell

Demi na Búrfell

Malownicze krajobrazy Búrfell

Dojazd i mapa

Z Reykjavíku należy jechać drogą nr 40 na południe, a następnie skręcić na południowy-wschód do Gardabær, by drogą nr 408 dojechać na parking [64.0471, -21.8544], gdzie rozpoczyna się szlak na Búrfell.

Zostaw komentarz